Novi protest protiv kopanja litijuma, najavljeno kampovanje kod Predsedništva Srbije
Novom protestu priključili su se i stanovnici doline Jadra a organizatori su najavili da će kampovati ispred zgrade Predsedništva Srbije sve do ispunjenja zahteva.
Ekološki aktivisti i građani i ovog četvrtka (10. februar) organizuju večernji protest ispred Predsedništva Srbije u Beogradu, zahtevajući zabranu iskopavanja bora i litijuma na teritoriji cele države.
Ulica kralja Milana u centru grada, zatvorena je za saobraćaj u oba smera. Okupljeni nose zastave Srbije, obeležja ekoloških organizacija i transparente “Ne damo Jadar”, “Stop iskopavanju litijuma”. Kako javlja reporter Radija Slobodna Evropa (RSE) okupilo se nekoliko stotina ljudi.
Novom protestu priključili su se i stanovnici doline Jadra, kod Loznice na zapadu Srbije, gde je bio planiran rudnik litijuma međunarodne kompanije Rio Tinto - pod nazivom projekat "Jadar".
Forma protesta ove nedelje je drugačija jer su organizatori najavili da će zajedno sa meštanima kampovati ispred Predsedništva sve do ispunjenja zahteva. Uoči početka okupljanja u Pionirskom parku ispred zgrade Predsedništva razvučeni su šatori u kojima učesnici protesta planiraju da provedu noć.
“Ovde smo da kažemo ‘ne’ rudniku. Hoće da nam plodnu zemlju pretvore u rudnike i jalovišta”, rekla je glumica Jelena Stupljanin, u uvodnom obraćanju i pozdravila meštane sela koji su došli da kampuju ispred Predsedništva.
Organizatori protesta, Savez ekoloških organizacija Srbije i nevladina inicijativa Kreni-promeni, traže da Vlada predloži zakon o zabrani iskopavanja litijuma i da ga parlament usvoji pre 15. februara.
PRILOG PPNS: PREDLOG ZAKONA O ZABRANI ISTRAŽIVANJA I EKSPLOATACIJE LITIJUMA I BORA NA TERITORIJI REPUBLIKE SRBIJE, SA OBRAZLOŽENJEM Za taj dan je predviđeno raspuštanje aktuelnog saziva Skupštine Srbije zbog predstojećih izbora, najavljenih za 3. april.
Povodom večerašnjeg protesta predstavnici vlasti se nisu oglašavali, a premijerka Srbije Ana Brnabić je ranije saopštila da zbog kratkog roka nije moguće usvojiti zakon kojim bi se u Srbiji zabranilo istraživanje i eksploatacija i prerada litijuma i bora.
Vlada Srbije je stopirala izgradnju rudnika 20. januara, kada je poništila dokumentaciju za projekat.
Meštani, međutim, sumnjaju da Rio Tinto nastavlja aktivnosti na terenu, ali Vlada Srbije i kompanija se nisu oglasili tim povodom.
Ekološki aktivisti smatraju da uredba Vlade o ukidanju dozvola Rio Tintu nije doneta na pravno valjan način, zbog čega strahuju da će se posle izbora ta kompanija vratiti.
Zaokret u odnosu vlasti u Srbiji prema projektu "Jadar" dogodio se nakon višemesečnih protesta protiv Rio Tinta i blokada puteva širom države.
Na protestima je ukazivano na opasnost od štete po životnu sredinu, ako se sa eksploatacijom litijuma otpočne.
Rio Tinto je obećao da će poslovati u skladu sa zakonima i ekološkim standardima, ali je projekat stopiran u momentu kada je kompaniju od dobijanja dozvole za rudnik delilo nekoliko koraka.
Nakon odluke Vlade Srbije da prekine saradnju sa Rio Tinto, ta kompanija saopštila je da je izuzetno zabrinuta zbog odluke kojom se poništavaju svi upravni akti u vezi sa projektom.
"Tokom našeg rada na Projektu ’Jadar’, uvek smo poštovali zakone Republike Srbije", navela je 20. januara kompanija. Rio Tinto poručio je i da razmatra pravne osnove za donošenje takve odluke i "implikacije koje ona može imati na naše aktivnosti i naše ljude u Srbiji".
Rio Tinto je u Srbiji od 2001. godine. Istražujući oblast zapadne Srbije, 2004. godine otkrio je novu rudu "jadarit" - kombinaciju litijuma i bora. Litijum se koristi za baterije u mobilnim telefonima, kompjuterima i električnim automobilima.
Od početka dvehiljaditih, institucije u Srbiji Rio Tintu su izdavale i produžavale dozvole za istraživanje terena, neovisno od toga koje političke stranke su bile na čelu države.
Kako je projekat "Jadar" ulazio u finiš u protekle dve godine, tako su se širili i protesti – do januara 2022. godine održano je više protesta u selima nadomak budućeg rudnika, ali i u Beogradu i drugim gradovima Srbije, gde su od jeseni 2021. vikendom blokirane glavne saobraćajnice.
Pod pritiskom protesta, izmenjena su ili povučena dva zakonska propisa za koje su demonstranti smatrali da idu u korist "Rio Tintu". Vlada Srbije povukla je 8. decembra donošenje izmena Zakona o eksproprijaciji, a na glasanju u Skupštini Srbije 10. decembra izmenjen je Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi.
Na protestima protiv Rio Tinta, u organizaciji ekoloških udruženja i meštana doline Jadra gde se rudnik planira, učestvovali su i predstavnici dela opozicije u Srbiji, a litijum je postao i jedna od ključnih tema pred izbore u aprilu 2022.
Foto: BBC na srpskom Snimci ekrana: Savski nasip Izvor: Radio Slobodna Evropa,10. 2. 2022.
Godfri o Rio Tintu u Srbiji: Jadarit "neverovatna" šansa..., nadam se da ova priča nije završena
SEOS: Svi kao jedan - najava protesta ispred Predsedništva (AUDIO)
Zorana Mihajlović uporno odbija zahteve za pristup zapisnicima Radne grupe za implementaciju Projekta Jadar
SEOS i- Kreni-promeni: Ne odustajemo do zabrane istraživanja i eksploatacije litijuma i bora (FOTO, VIDEO)
Galerija PPNS: Srbija nije na prodaju!
Protest: Srbija nije na prodaju - Kragujevac, 8. febuar
1990: Efektna opomena - Crni list Kristalu
SEOS i Kreni-promeni nastavljaju proteste do donošenja zakona o zabrani istraživanja i ekspolatacije bora i litijuma u Srbiji (VIDEO)
Naučnici i stručnjaci narodnim poslanicima: Zabranite zakonom istraživanje i rudarenje bora i litijuma u celoj Srbiji
"Srpski Amazon" sačuvan od MHE (Nera - jedina planinska reka Vojvodine)
SEOS i Kreni-promeni saglasni: Jedini zahtev - zabrana istrživanja i iskopavanja litijuma i bora na teritoriji Srbije
Rio Tinto objavio izveštaj o ’kulturu maltretiranja, uznemiravanja i rasizma’ u ovom rudarskom gigantu
Sindikat nauke Srbije: Za dostojanstven rad u nauci
JANUAR 2022
Dejan Lekić, Bojan Simišić: Ne politizujemo, borimo se za živu glavu
Rudnici kulture: Bor i Majdanpek (VIDEO)
Zašto je važno da se uvede zabrana iskopavanja litijuma i bora na teritoriji cele Srbije
Advokat Sreten Đorđević: Rio Tinto govorio neistine
SEOS: Predlog zakona o zabrani istraživanja i eksploatacije litijuma i bora na teritoriji Republike Srbije, sa obrazloženjem
SEOS: Predlog zakona i pitanja za Vladu Srbije
Tadić: Bili su dobrodošli! Niko neće Rio Tintu, koji je ogromna kompanija, reći 2001..., 2012. ni sada - niste dobrodošli! (VIDEO)
Protest: Nije kraj - Loznica, 22. 1. 2022. (VIDEO)
I Službeni glasnik objavio Uredbu o prestanku važenja Prostornog plana za realizaciju "Projekta Jadar"
Objavljena Uredba o prestanku važenja Prostornog plana za realizaciju projekta Jadar
Rio Tinto brine - za "naše aktivnosti i naše ljude u Srbiji"
Naled, Kanada Fond i Breakthrough doo - inicijatori ubrzanog donošenja novog zakona o rudarstvu 2014.
Vlada ukinula prostorni plan za Jadar
Dejan Lekić za CINS: Skoro milion i po građana u većim mestima ne zna kakav vazduh diše
SEOS: Nastavlja sa blokadama - nećemo rudnik litijuma, moratorijum nas ne zanima
Rio Tinto odlaže plan proizvodnje u Srbiji za 2027, uslov: odobrenja i dozvole Vlade
Brnabić: Lično ću se uključiti u realizaciju projekta (2018); Rio Tinto ne mora da bude u Srbiji (2022)
Dok je projekat Rio Tinta zaustavljen u blizini Feniksa, ambasador Godfri: Litijum je ogromna korist za Srbiju
Manojlović: Ne plaća se odšteta ako se ukine Prostorni plan; Đorđevi: Tehnologija Rio Tinta opasna po životnu sredinu
Vučić o Rio Tintu: Šta mislite da je neko na lepe oči dobio istražna prava bez-dinara? Dinara nam nisu platili!
Ima li posledica za Rio Tinto zbog neobjavljivanja studije u 2021. o proceni uticaja na životnu sredinu, najavljene na sastank sa Vučićem i u izjavama A. Brnabić
Da li ste za utvrđivanje akta o promeni Ustava Republike Srbije? NE!
Prof. Zoran Stevanović, geolog: Država ima pravo da ne odobri kopanje litijuma
Rio Tinto kao metafora: BDP i statističke iluzije
Prorektor Ristić: Izaći ću na referendum i zaokružiti NE
Agelast: Rio Tinto - dr Dragana Đorđević, dr Ljiljana Tomović i Sreten Đorđević
Budimo pametni, sačuvajmo to što imamo - Jovan Memedović (Sasvim prirodno: Gladni turista)
Projekat Rio Tinta u Srbiji štite potpisi Svilanovića (2004) i Vučića (2021) na međunarodnim ugovorima sa Ujedinjenim Kraljevstvom?
Komentara: 0