Iz arhive
Naled i konsultantska kompanija Breakthrough, su uz podršku Kanada Fonda, prošle godine pokrenule projekat „Rudarstvo: Promovisanje ekonomskog upravljanja i razvoja za demokratsku tranziciju”, u okviru koga su organizovale niz okruglih stolova zainteresovanih strana, ministarstva, kompanija, lokalne zajednice, Rudarsko geološkog fakulteta, ambasada i drugih, a nedavno su apelovale da se korišćenje mineralnih resursa uvrsti u Strategiju razvoja Srbije.
Izvor: BiF, 8. 4. 2014.
* * *
(Ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić) navodi da je Srbija zainteresovana i za povećanje investicija iz Australije i dodao da već postoje dva projekta sa izvođačima iz Australije.
Prvi je, prema njegovim rečima, daleko odmakao, a radi se o kompaniji "Rio Tinto", koja vrši ispitivanje eskploatacije rude litijuma u Loznici, na šta je utrošila već 90 miliona dolara.
"Pošto idemo u eru industrijske revolucije i modernih tehnologija, to je ruda koja će biti od velikog značaja za svet. Zato je naš interes da se tome posvetimo", naglasio je ministar dodajući da je premijerka Ana Brnabić u razgovoru sa gošćom iz Australije izrazila zainteresovanost da se taj projekat nastavi i dovede do kraja.
Izvor: RTS, 14. 7. 2017.
* * *
Obraćajući se poslanicima Narodne skupštine, mandatarka za sastav nove vlade Ana Brnabić izjavila je da je Projekat "Jadar", koji bi trebalo da sprovodi kompanija Rio Tinto, prilika da se Srbija pozcionira kao snabdevač na svetskom tržištu litijuma i u proizvodnji električnih baterija.
"Poseban fokus biće na realizaciji Projekta ’Jadar’, koji predstavlja veliku priliku za našu zemlju, imajući u vidu da se u Loznici nalazi ležište novootkrivenog minerala litijum-borata, takozvanog jadarita”, izjavila je Ana Brnabić predstavljajući ekspoze nove Vlade Srbije.
Kako dodaje, cilj Srbije je da "uz partnere iz Rio Tinta formira strateško partnerstvo".
Izvor: Nova ekonomija, 28. 10. 2020.
O resursima litijuma u Srbiji
Reč je o stotinama miliona tona materijala i prema svim dosadašnjim rezultatima reč je o nalazištu koji može da zadovolji 20 odsto svetskih potreba litijuma, koji je jedan o najznačajnijijh strateših sirovina budućnosti od kojeg će zavisiti proizvodnja i baterija i novih tehnologija."
Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike
Izvor: Tanjug/Informer, 29. 7. 2015.
* * *
"...Na osnovu godišnjeg izveštaja za 2017. godinu globalne rudarske korporacije „Rio Tinto“, procena resursa je izvršena samo za Donju jadaritsku zonu na ukupno 136 miliona tona..."
Izvor: Prostorni plan područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita "Jadar" - Nacrt prostornog plana (Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, novembar 2019.)
* * *
"Srbija raspolaže sa 10 odsto svetskih količina litijuma i to je ogromno bogatstvo, i veliki potencijal koji još nije iskorišćen."
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije
Izvor: Blic, 4. 6. 2020.
* * *
"Srbija ima 10 odsto svetskih rezervi litijuma, ne mogu da naprave bateriju za bilo šta. A kada imate 10 odsto svetski istraženih količina litijuma onda znate na kakvom bogatstvu leži zapad Srbije."
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije
Izvor: B92, 4. 6. 2020.
* * *
"...S obzirom da se procenjuje da se u ležištu ’Jadar’ nalazi blizu 10 odsto istraženih resursa litijuma u svetu, svakako da ima značajnu vrednost...". "...Otkriven je samo u Srbiji i samo u ležištu ’Jadar’ kod Loznice...".
Vladimir Simić, profesor Rudarsko-geološkog fakulteta
Izvor: BBC na srpskom, 20. 1. 2021.
* * *
Brnabić jе rеkla da jе javni intеrеs ulaganjе kompanijе od prеko 1,5 milijardi еvra, i to što nalazištе Srbiji obеzbеđujе 10 odsto svеtskih rеzеrvi litijuma, a ’’Rio Tinto’’ dobija pravo na еksploataciju.
Izvor: SNS, 25. 2. 2021.
* * *
"Projekat Jadar je bio najvažnija tačka sastanka, jer će imati uticaj na celu Evropu. Ovde se nalazi 10 odsto svetskih rezervi litijuma i to je veliko bogatstvo, ali ništa se neće uraditi ako se ne bude ispoštovala svaka odluka i procedura u oblasti zaštite životne sredine."
Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, tokom posete Loznici, sa gradonačelnikom Vidojem Petrovićem i načelnikom Mačvanskog upravnog okruga Vladanom Krasavcem
Izvor: Tanjug, 22. 3. 2021.
* * *
"Srbija sa svojim rezervama litijuma može da zadovolji oko 12 odsto svetskih potreba za ovom rudom."
Zorana Mihajlović, pre početka skupa u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU) pod nazivom "Projekat Jadar: Šta je poznato"
Izvor: RSE, 6. 5. 2021.
* * *
"Rešavanje energetske trileme energetika–ekologija–ekonomija kreće se upravo ka upotrebi alternativnih goriva, proizvodnji automobila na električni pogon i hibrida. Glavni materijal za proizvodnju baterija za njihove potrebe je litijum, a upravo Srbija sa svojim rezervama - koje pokrivaju 12 odsto svetskih potreba za litijumom - može zauzeti važno strateško mesto u Evropi i u svetu."
Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energertike
Izvor: Vlada Srbije, 6. 5. 2021.
* * *
Ova ruda, po izgledu slična kriptonitu iz filma Supermen, dobila je ime po reci Jadar, a Rio Tinto tvrdi da ju je prvi otkrio 2004. godine. Od tada englesko-australijska kompanija sprovodi geološka istraživanja, i procenjuje da se u ležištu Jadra nalazi blizu 10 odsto istraženih resursa litijuma u svetu, jedne od glavnih korisnih komponenti jadarita, pored bora. Litijum se, inače, koristi u širokoj lepezi proizvoda, od kojih su najznačajniji akumulatori za hibridne i električne automobile, a borati su sastavni deo proizvodnje staklene vune, stakla, keramike, đubriva, deterdženata...
Milica Čubrilo Filipović
Izvor: Vreme, 20. 5. 2021.
* * *
Ponuda litijuma
Prema kontinuitetu geoloških i drugih istraživanja u svetu (www.usgs.gov; U.S. Geological Survey, Mineral Commodity Summaries, January 2020), identifikovani mineralni resursi litijuma znatno povećani i iznosili su 80 miliona tona (Mt). U Sjedinjenim Američkim Državama su 6,8 Mt, a u drugim zemljama ukupno na 73 Mt (Bolivija, 21 Mt; Argentina 17 Mt; Čile 9 Mt; Australija 6,3 Mt; Kina 4,5 Mt; Kongo (Kinšasa) 3 Mt; Nemačka 2,5 Mt; Kanada i Meskiko po 1,7 Mt; Češka 1,3 Mt; Mali, Rusija i Srbija po 1 Mt; Zimbabve 0,54 Mt; Brazil 0,4 Mt; Španija 0,3 Mt; Portugal 0,25 Mt; Peru 0,13 Mt; Austrija, Finska i Kazakhstan po 0,05 Mt i Namibija 0,009 Mt).
Izvor: Studija izvodljivosti podzemne eksploatacije ležišta litijuma i bora - Jadar (Rudarsko-geološki fakultet Univerziteta u Beogradu, novembar 2020)
PRILOZI PPNS
USTAV REPUBLIKE SRBIJE (SLUŽBENI GLASNIK RS BR. 98/2006)
Zdrava životna sredina
Član 74.
Svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i na blagovremeno i potpuno obaveštavanje o njenom stanju.
Svako, a posebno Republika Srbija i autonomna pokrajina, odgovoran je za zaštitu životne sredine.
Svako je dužan da čuva i poboljšava životnu sredinu.
Sloboda preduzetništva
Član 83.
Preduzetništvo je slobodno.
Preduzetništvo se može ograničiti zakonom, radi zaštite zdravlja ljudi, životne sredine i prirodnih bogatstava i radi bezbednosti Republike Srbije.
REŠENJE KOJIM SE ODREĐUJE OBIM I SADRŽAJ STUDIJE O PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU PROJEKTA PODZEMNE EKSPLOATACIJE LEŽIŠTA LITIJUMA I BORA "JADAR" - MINISTARSTVO ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE, 16. 8. 2021.
ARHIVA PPNS
ŽITELJI DRAGOVA (LEVAČ) SPREČILI PRISTUP ZEMLJIŠTU ZA RUDARSKO ISTRAŽIVANJE (FOTO, VIDEO)
PREPORUKA PPNS