Požar koji je tokom noći zahvatio deponiji Jovanovac ugašen je u potpunosti, saopštilo je JKP Šumadija.
- Ekipe, sa mehanizacijom i opremom JKP Šumadija Kragujevac, pravovremeno su delovale i požar stavile pod kontrolu. Konačno gašenje požara izvršeno je u saradnji sa pripadnicima vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije. Zahvaljujući brzoj intervenciji požar je saniran, tako da nema opasnosti za bezbednost ljudi i imovine, piše u saopštenju.
Kako navodi, JKP, uzrok požara je žar dovezen autosmećarom koji je bio pomešan sa ostalim otpadom.
- Tokom grejne sezone česta je pojava da usled odlaganja žara i neohlađenog pepela dolazi do požara. Apelujemo na sugrađane da u posude za odlaganje otpada ne ubacuju zapaljiv sadržaj, žar ili neohlađen pepeo. Neodgovorno ponašanje pojedinaca dovodi do mogućnosti da se požar proširi i ugrozi okolinu, poručuju iz JKP Šumadija.
Otpad mimo propisa
Podsećamo, postojeće stanje upravljanja otpadom, odnosno prikupljanje, transport i odlaganje otpada na teritoriji grada Kragujevca ne ispunjava propisane uslove i kriterijume. Ministarstvo zaštite životne sredine naložilo je kragujevačkom JKP-u da uradi Projekat sanacije i rekultivacije deponije komunalnog otpada “Jovanovac”, piše u Programu zaštite životne sredine grada Kragujevca za period do 2033. godine.
U prethodnom periodu, urađena su dva Projekta sanacije i rekultivacije deponije komunalnog otpada. Projekat iz 2007. godine, koji je dobio saglasnost Ministarstva, predvideo je otplinjavanje deponije, odnosno postavljanje mreže biotrnova (za kontrolu izdvojenih gasova), kao i postavljanje pijezometara za kontrolu kvaliteta podzemnih voda. Postavljeno je 17 biotrnova, od kojih veći deo nije u funkciji, kao ni postavljeni pijazometri, navodi se dalje u ovom strateškom dokumentu grada.
Stručnjaci godinama ukazuju da je ekspolatacioni vek deponije pri kraju i da predstavlja centralni ekološki problem u Kragujevcu - "ne zadovoljava osnovne sanitarne, tehničke i higijenske uslove za odlaganje otpada", navedeno je u stručnom radu JP Urbanizam u Kragujevcu iz 2017. godine, čiji su autori Vesna Jovanović, Tijana Marković, Dragan Dunčić i Vesna Jovanović Milošević.
U ovom radu je navedeno, pored ostalog, da ovakav način upravljanja komunalnog otpada predstavlja rizik po životnu sredinu i zdravlje ljudi, pa je neophodno sprovesti mere za unapređenje postojećeg sistema upravljanja otpadom. Korak ka unapređenju sistema upravljanja otpadom u gradu Kragujevcu je izgradnja reciklažnog centra i potpisivanje sporazuma o međuopštinskoj saradnji jedinica lokalne samouprave na realizaciji regionalnog projekta „Regionalni centar za upravljanje otpadom“, preporučili su kragujevački urbanisti.
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0