Vlasti ne koriste namenski deo prihoda od zakupa poljoprivrednog zemljišta

Vlasti ne koriste namenski deo prihoda od zakupa poljoprivrednog zemljišta

„Finansiranje poljoprivrede i ruralnog razvoja u Srbiji – izazovi i perspektive u kontekstu EU integracija“ nova je publikacija u izdanju EC „Stanište“.

Ovo izdanje sačinjeno je iz tri dela. U prvom delu je Budimir Babić (Ekološko udruženje „Avalon“) pisao na temu sociologije sela i krize ruralnih zajednica. U drugom delu je tekst Stefana Šipke (Centar za evropske politike), o tome šta je Zajednička poljoprivredna politika EU, kako je nastala, koje su njene ključne karakteristike, kako se finansiraju poljoprivreda i ruralni razvoj u EU, kakav je uticaj na poljoprivredu u Srbiji i proces pristupnih pregovora, i na kraju, šta je IPARD. U trećem delu je istraživanje Dejana Maksimovića iz EC „Stanište“ o tome kakvo je trenutno stanje finansiranja poljoprivrede u Srbiji, koliko se sprovode odredbe Zakona o poljoprivrednom zemljištu i Zakona o podsticajima u poljoprivredi.

Ova oblast je u Srbiji u značajnoj meri neuređena, opterećena brojnim i velikim problemima i izazovima, od kojih su najznačajniji sledeći:

  • Gotovo polovina novca od zakupa poljoprivrednog zemljišta ne troši se na mere zaštite, uređenja i korišćenja zemljišta, što je zakonom obavezno, već se troši nenamenski, na potrebe koje nisu u vezi sa poljoprivrednim zemljištem. Ovo je primetno na svim nivoima, u kontinuitetu tokom perioda od nekoliko godina.
  • Oko polovine opština i gradova nema lokalne programe poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja, ili nema rashode u okviru pomenutog programa. Većina organa vlasti nema izveštaje o sprovedenim merama i rashodima u oblasti poljoprivrede, iako je to zakonom obavezno.
  • Zbirni iznos domaćih podsticaja poljoprivredi i ruralnom razvoju iz budžeta sa svih nivoa, višestruko je niži od iznosa koji države članice EU za iste namene mogu dobiti iz budžeta EU.
  • Povrh toga, domaći propisi često nisu međusobno dovoljno usaglašeni, ili se ne sprovode dovoljno, ili su neusaglašeni sa evropskim.

Više detalja o ovim temama, kao i preporuke o tome kako se problemi mogu prevazići, možete da pročitate u knjizi "Finansiranje poljoprivrede i ruralnog razvoja u Srbiji".

Knjiga je objavljena u okviru projekta „Banatska platforma – za učešće lokalnih zajednica u pregovorima Srbije i EU“

ANIMACIJA O FINANSIRANJU ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE NA LOKALNOM NIVOU



O Staništu

Misija i ciljevi

Unapređenje odnosa lokalnih zajednica prema životnom okruženju – kroz aktivnosti u oblastima zaštite životne sredine, održivog razvoja, strateškog planiranja i razvoja lokalnih politika, poljoprivredne proizvodnje i ekološkog turizma, edukacije i savetovanja, upravljanja prirodnim dobrima, upravljanja otpadom, energetske efikasnosti, međunarodne saradnje i socijalne ekologije, kroz negovanje solidarnosti, lokalnog demokratskog, međusektorskog, interkulturnog dijaloga i drugih vrednosti civilnog društva, naročito u ekonomski nedovoljno razvijenim područjima, među mladima i drugim ugroženim i marginalizovanim grupama.

Delatnost i aktivnosti

  • Izrada i realizacija projekata u različitim oblastima zaštite životne sredine, održivog razvoja i poljoprivredne proizvodnje.
  • Istraživanje i razvoj u prirodnim, tehničko-tehnološkim i društvenim naukama.
  • Organizovanje edukativnih i stručnih skupova – konferencija, treninga, savetovanja, seminara, ekoloških kampova, studijskih poseta, kao i kampanja javnog zagovaranja, tribina i drugih društvenih veština.
  • Izdavanje biltena, časopisa, knjiga i drugih publikacija.
  • TV i radio produkcija i druge elektronske publikacije.

EC STANIŠTE SAJT, FB STRANA, JUTJUB 


ARHIVA PPNS



PRVI PRVI NA SKALI Ostavimo zemlju nasihe predaka nasoj deci bez GMO




PREPORUKA PPNS

  • AGROPARLAMENT - PORED OSTALOG O GMO
  • NIJE DOKAZANO DA JE GM HRANA ZDRAVSTVENO BEZBEDNA
  • RADIO BEOGRAD 1 - NOVINARENJE: O GMO

Detaljnije



PPNS/O GMO/EVROPA

PPNS/O GMO/SVET

PPNS/O GMO VIDEO

PPNS/O GMO/DOKUMENTI


● O GMO ● Roba bez GMO ● Foto ● Video (O GMObez prevoda) ● Članci (domaći medijistrani mediji) ● Dokumenti (domaći izvoristrani izvori) ● Svet ● Evropa ● Srbija ● Gradovi-opštine ● Kragujevac bez GMO ● M. M. Ševarlić (nazivi aktiviraju linkove)
 

ppns - modli

APELI


PPNS/KG VODIČ

PPNS/RADION

PPNS/RADION - EMISIJE KOJE VIŠE NISU NA FM

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://autizamkg.org.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.vfphysical.rs/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html