„Finansiranje poljoprivrede i ruralnog razvoja u Srbiji – izazovi i perspektive u kontekstu EU integracija“ nova je publikacija u izdanju EC „Stanište“.
Ovo izdanje sačinjeno je iz tri dela. U prvom delu je Budimir Babić (Ekološko udruženje „Avalon“) pisao na temu sociologije sela i krize ruralnih zajednica. U drugom delu je tekst Stefana Šipke (Centar za evropske politike), o tome šta je Zajednička poljoprivredna politika EU, kako je nastala, koje su njene ključne karakteristike, kako se finansiraju poljoprivreda i ruralni razvoj u EU, kakav je uticaj na poljoprivredu u Srbiji i proces pristupnih pregovora, i na kraju, šta je IPARD. U trećem delu je istraživanje Dejana Maksimovića iz EC „Stanište“ o tome kakvo je trenutno stanje finansiranja poljoprivrede u Srbiji, koliko se sprovode odredbe Zakona o poljoprivrednom zemljištu i Zakona o podsticajima u poljoprivredi.
Ova oblast je u Srbiji u značajnoj meri neuređena, opterećena brojnim i velikim problemima i izazovima, od kojih su najznačajniji sledeći:
Gotovo polovina novca od zakupa poljoprivrednog zemljišta ne troši se na mere zaštite, uređenja i korišćenja zemljišta, što je zakonom obavezno, već se troši nenamenski, na potrebe koje nisu u vezi sa poljoprivrednim zemljištem. Ovo je primetno na svim nivoima, u kontinuitetu tokom perioda od nekoliko godina.
Oko polovine opština i gradova nema lokalne programe poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja, ili nema rashode u okviru pomenutog programa. Većina organa vlasti nema izveštaje o sprovedenim merama i rashodima u oblasti poljoprivrede, iako je to zakonom obavezno.
Zbirni iznos domaćih podsticaja poljoprivredi i ruralnom razvoju iz budžeta sa svih nivoa, višestruko je niži od iznosa koji države članice EU za iste namene mogu dobiti iz budžeta EU.
Povrh toga, domaći propisi često nisu međusobno dovoljno usaglašeni, ili se ne sprovode dovoljno, ili su neusaglašeni sa evropskim.
Više detalja o ovim temama, kao i preporuke o tome kako se problemi mogu prevazići, možete da pročitate u knjizi "Finansiranje poljoprivrede i ruralnog razvoja u Srbiji".
Knjiga je objavljena u okviru projekta „Banatska platforma – za učešće lokalnih zajednica u pregovorima Srbije i EU“
ANIMACIJA O FINANSIRANJU ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE NA LOKALNOM NIVOU
O Staništu
Misija i ciljevi
Unapređenje odnosa lokalnih zajednica prema životnom okruženju – kroz aktivnosti u oblastima zaštite životne sredine, održivog razvoja, strateškog planiranja i razvoja lokalnih politika, poljoprivredne proizvodnje i ekološkog turizma, edukacije i savetovanja, upravljanja prirodnim dobrima, upravljanja otpadom, energetske efikasnosti, međunarodne saradnje i socijalne ekologije, kroz negovanje solidarnosti, lokalnog demokratskog, međusektorskog, interkulturnog dijaloga i drugih vrednosti civilnog društva, naročito u ekonomski nedovoljno razvijenim područjima, među mladima i drugim ugroženim i marginalizovanim grupama.
Delatnost i aktivnosti
Izrada i realizacija projekata u različitim oblastima zaštite životne sredine, održivog razvoja i poljoprivredne proizvodnje.
Istraživanje i razvoj u prirodnim, tehničko-tehnološkim i društvenim naukama.
Organizovanje edukativnih i stručnih skupova – konferencija, treninga, savetovanja, seminara, ekoloških kampova, studijskih poseta, kao i kampanja javnog zagovaranja, tribina i drugih društvenih veština.
Izdavanje biltena, časopisa, knjiga i drugih publikacija.
TV i radio produkcija i druge elektronske publikacije.
Komentara: 0