Saveti za bolje varenje - koju hranu spremati i na koji način

Saveti za bolje varenje - koju hranu spremati i na koji način

KG VODIČ PPNS: KALENDAR DOGAĐAJA U KRAGUJEVCU



Osećaj težine i nadutosti u stomaku, gorušica i mučnina samo su neki od simptoma koji ukazuju na eventualni problem sa varenjem. Tome takođe doprinosi i neverovatno brz život koji ljudi danas vode, a koji uključuje nepravilnu i neredovnu ishranu koja je nažalost, postala deo naše svakodnevice.

Takva situacija vodi do pogoršanja varenja, kao i do brojnih neprijatnih osećaja kako u stomaku, tako i u organizmu u celini. Iz tog razloga, jako je važno da obratite pažnju na ono što jedete, kao i na način pripreme obroka.

Sporo kuvanje bez ulja ili masti treba da postane samo jedan (ali bitan) deo vaše svakodnevne pripreme obroka, ukoliko želite da se vaše varenje vrati u normalno stanje. Mi smo tu da vam u tome pomognemo - predstavljamo vam hranu koja će doprineti poboljšanju vašeg varenja, kao i načine na koje možete da je pripremite.

Obogatite svoju ishranu sa više voća i povrća

Ne samo što su generalno zdravi po organizam, voće i povrće predstavljaju idealne namirnice za poboljšanje varenja. Oni su bogati vlaknima koja povoljno utiču na rad organa za varenje.

Od voća se najviše preporučuju banane, jabuke i pomorandže. Stručnjaci savetuju da voće ne kombinujete sa mlečnim proizvodima poput jogurta ili mleka, već je najbolje da ga jedete u kombinaciji sa medom ili drugim voćem (u obliku voćne salate). Čuveni nutricionista Anri Šeno, savetuje da se voće jede na prazan želudac (u idealnom slučaju za doručak ili pre ručka).

Kada je u pitanju povrće, ono se posle voća najbrže vari - ali kada ga konzumirate u sirovom obliku. Za bolje varenje se preporučuju špargla, luk i sočivo, kao i zeleno lisnato povrće poput zelene salate, kelja i kupusa koji sadrže biljna vlakna koji hrane crevnu floru, a od biljnih začina su tu đumbir (o kome će biti više reči u nastavku) i nana.

Pokušajte da konzumirate fermentisanu hranu

Fermentisana hrana je prepuna probiotika koji pomažu kod uništavanja štetnih bakterija koje se nalaze u crevu. Njeno konzumiranje olakšava brojne tegobe koje nastaju usled pogoršanog varenja. Najbitnije je da upamtite da nikako ne smete da je konzumirate odjednom u velikim količinama, već je postepeno uvodite u svoj jelovnik.

Za početak tu je fermentisano povrće - kiseli kupus, karfiol, šargarepa ili luk. Ovu vrstu povrća možete pripremiti sami kod kuće, samo je neophodno da pažljivo pratite proverene recepte, s obzirom na to da fermentisana hrana nije isto što i ukiseljena!

Pored povrća, možete da jedete i miso supu, japanski specijalitet koji je jednostavan za pripremu, a istovremeno povoljno utiče na varenje.

Blago zaljutite svoj jelovnik...

Ljuta hrana podstiče lučenje želudačnih sokova, a na taj način se povećava i dotok krvi do želuca. Iako nekad može da izazove bolan osećaj, u tom trenutku se zapravo metabolizam ubrzava.

Osim toga, ljuta hrana može delovati i kao antidepresiv jer luči specifične hormone koji utiču na raspoloženje.

Malo ljute papričice ili domaći sos od čilija će vam pomoći da ubrzate metabolizam i popraviti dan.

Nije na odmet da zakiselite hranu

Kisela hrana utiče na organizam slično kao i ljuta - ona podstiče lučenje želudačnih sokova, a takođe budi apetit. Dve kisele namirnice koje imaju pozitivan uticaj na varenje jesu limun i jabukovo sirće.

Malo pre doručka, u čašu tople vode iscedite malo limuna i popijte je na prazan želudac. Na taj način ćete podstaći rad želuca i poboljšati varenje koje sledi nakon doručka.

Jabukovo sirće možete koristi kao dodatak nekoj od salata ili u jednostavnom “napitku”: u čašu vode dodajte mali sirćeta i malo limunovog soka i u toku dana to polako ispijajte. Već posle izvesnog vremena primetićete bitne promene u vašem organizmu.

Koristite prirodne, zdrave sastojke u svojoj ishrani

Đumbir - predstavlja pravi lek za želudac i creva. On pomaže boljoj apsorpciji hrane jer opušta želudac. Pre obroka pojedite jedan komadić ili skuvajte čaj od đumbira, i sigurno više nećete imati problem sa mučninom i nemirnim stomakom.

Celer - njegova pozitivna svojstva se najbolje mogu osetiti u čaju koji ćete samostalno pripremiti kod kuće: pomešajte po 25 grama celera, anisa, morača i kima, prelijte toplom vodom, poklopite i posle 10 minuta ocedite i popijte. Važno je da ovaj čaj popijete posle jela.

Cimet - on je nadaleko čuven zbog svog pozitivnog uticaja na metabolizam. Cimet smanjuje grčeve i gasove, a povoljno utiče i na varenje hrane. Kako biste pomogli svom metabolizmu, dva puta dnevno (ujutru i uveče) popijte toplu vodu u koju ste prethodno dodali kašičicu cimeta i meda. Jako je važno da to ujutru bude pre doručka, a uveče pred spavanje.

Ne plašite se da kombinujete hranu

Nutricionista Anri Šeno tvrdi da je radi boljeg funkcionisanja metabolizma potrebno da se čovek hrani što raznovrsnije, stoga, uvek možete napraviti više različitih kombinacija hrane koje će poboljšati varenje. Jednoobrazna hrana, koliko god ona bila zdrava, neće uvek biti od velike koristi ako barem malo ne eksperimentišete. Samo neki od recepata koji vam mogu poslužiti su sledeći:

  • U čašu jogurta možete dodati malo sveže rendanog đumbira, kašiku meda i istu količinu limunovog soka
  • Prelijte 50-100 grama sušenih kajsija toplom vodom, to dodajući čašu kefira i malo bosiljka ili nekog drugog biljnog začina
  • U ohlađenu pavlaku dodajte 50ml soka od šljiva i kašičicu mlevenog kima

Prema rečima Anria Šenoa, san je od ogromnog značaja za obnavljanje celokupnog organizma koji funkcioniše kao sat. Zato je jako bitno voditi računa o vrememu koje provedemo spavajući, i da nikako ne dopustimo sebi da se prejedamo pre istog. Po njemu, idealno bi bilo da poslednji unos hrane bude najkasnije do 20 časova.

Organi za varenje su među najbitnijim u našem organizmu, zato je neophodno posvetiti posebnu pažnju njihovom očuvanju kroz što zdraviju ishranu. Pijte dovoljno tečnosti u toku dana, pažljivo žvaćite ono što jedete i isprobavajte nove zdrave namirnice jer ćete jedino tako uspeti da doprinesete poboljšanju svog zdravlja.

Foto: Pixabay
Avokado na PPNS

Donacija za udruzenje PRVI PRVI NA SKALI 2020

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM 

PRVI PRVI NA SKALI Podrska PPNS

ARHIVA PPNS 

PRVI PRVI NA SKALI Udruzenje osnovano


DREN

DOM

POTROŠAČI

PRVI PRVI NA SKALI Sadrzaj O GMO

● O GMO ● Roba bez GMO ● Foto ● Video (O GMObez prevoda) ● Članci (domaći medijistrani mediji) ● Dokumenti (domaći izvoristrani izvori) ● Svet ● Evropa ● Srbija ● Gradovi-opštine ● Kragujevac bez GMO ● M. M. Ševarlić

KRAGUJEVAC BEZ GMO FB GRUPA
SRBIJA BEZ GMO FB STRANA 

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://autizamkg.org.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.vfphysical.rs/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html