Donji dom austrijskog parlamenta izglasao je u utorak zakon kojim se zabranjuje upotreba herbicida glifosat, čime Austrija postaje prva zemlja Evropske unije (EU) koja je zabranila glifosat, za koji se strahuje da je možda kancerogen.
Das österreichische Parlament hat gerade für ein umfassendes Verbot von Glyphosat gestimmt. Hier finden Sie das Statement von Peter R. Müller, Geschäftsführer Bayer CropScience Deutschland und Österreich, und unsere Sicht auf https://t.co/BTyr7cY1PLpic.twitter.com/tZ4x03BHaD
Austrija se opredelila za organsku poljoprivredu više od bilo koje druge članice EU.
- Sve je više naučnih dokaza o otrovnom, kancerogenom dejstvu glifosata. Naša je odgovornost da zabranimo taj otrov u našoj životnoj sredini, rekla je čelnica austrijskih socijaldemokrata Pamela Rendi-Vagner.
Ich freue mich, dass der Antrag der SPÖ für ein Totalverbot des gefährlichen und höchstwahrscheinlich krebserregenden Umweltgifts Glyphosat nun im Parlament beschlossen wird. Das schützt unsere Gesundheit und ist gut für die Umwelt. So geht Verantwortung! #OeNR#Glyphosat (prw)
Krajnje desna Slobodarska stranka Austrije i Liberalna stranka Neos takođe su podržali usvajanje zakona.
Gornji dom parlamenta verovatno se neće usprotiviti zakonu, pa će on stupiti na snagu nakon što ga potpiše predsednik Aleksander Van der Belen, bivši vođa Zelenih, koji nemaju svoje predstavnike u parlamentu.
Bajer, koji je otkupio Monsanto prošle godine, kaže da su studije i regulatori zaključili da je glifosat siguran za ljude.
Kompanija je tužena zbog sumnje da glifosat uzrokuje ne-Hodgkinov limfom (NHL).
Austrija ima najveći udeo organskih poljoprivrednih poseda u EU, otprilike 23 odsto, dok je prosek EU, prema podacima Eurostata iz 2017, sedam odsto.
Međutim, ministar održivog razvoja Austrije, koje je odgovorno za poljoprivredu i životnu sredinu, veruje da je zabrana u koliziji sa zakonom EU jer je glifosat dozvoljen do 2022. u EU.
Konzervativna Austrijska narodna stranka (OVP), koju tradicionalno podržavaju mnogi poljoprivrednici i koja je godinama upravljala nadležnim ministarstvom, upotrebila je isti argument, pa se usprotivila zakonu.
Austrijom trenutno upravlja privremena vlada državnih službenika, a izbori će se održati verovatno u septembru.
Stranke formiraju privremena savezništva kako bi usvojile zakone koji odgovaraju njihovim biračima.
FRANCE 24: AUSTRIA CONSIDERS TOTAL BAN ON CONTROVERSIAL PESTICIDE GLYPHOSATE
Komentara: 0