Onlajn predavanje "GMO - balast moderne poljoprivredne proizvodnje" biće organizovano na portalu Prviprvinaskali.com u subotu 30. oktobra od 12 časova u okviru projekta "Kragujevac bez GMO 2021", koji udruženje PRVI PRVI NA SKALI sprovodi od jula do decembra ove godine.
Predavač je Bogdan Cekić, master inženjer poljoprivrede na Institutu za stočarstvo u Zemunu. Istraživač saradnik je od 2020. godine (oblast istraživanja: Biotehničke nauke, Poljoprivreda, Stočarstvo - Ishrana, odgajivanje, selekcija, genetika i reprodukcija). Stručni saradnik je u Centralnom udruženju odgajivača goveda simentalske rase (CUOGSR), autor i član redakcionog odbora časopisa „Naš simentalac“. Usavršavao se od 2014. do 2020. u SAD (Ilinois i Minesota), na Tajvanu, u Francuskoj i Australiji. Član je European Federation of Animal Science, Društva za krmno bilje Republike Srbije i Društva genetičara Srbije.
PRILOG: BIOGRAFIJA PREDAVAČA
NAJAVA PREDAVAČA
- Ova tema je zanimljiva sa više aspekata, videćemo kako pojedine zemlje reaguju na GMO, kakve su političke struje i odluke, zatim ćemo preći na neke najosnovnije sisteme poljoprivredne proizvodnje u stočarstvu - da li GMO tu ima mesta ili ne, i završićemo pričom o autohtonim rasama. Cilj predavanja je da objasnimo zašto je GMO teret današnjice, najavjuje Cekić.
Cilj projekta "Kragujevac bez GMO 2021" je jačanje svesti građana o značaju zaštite životne sredine i unapređenje te zaštite - edukacijom i informisanjem javnosti o GMO, genetički modifikovanim organizmima.
SRBIJA I GMO
Srpska politika prema GMO je jedinstvena, ocenila je prof. Dr Tatjana Brankov na prošlogodišnjem predavanju i istakla sledeće činjenice:
proizvodnja, komercijalizacija, uvoz transgenih useva i proizvoda su strogo zabranjeni Zakonom iz 2009. godine;
nema stranih kompanija koje učestvuju u eksperimentalnim istraživanjima;
80% opština proglasilo je svoje teritorije GMO-slobodnim zonama;
izuzetno je snažna kampanja „Srbija bez GMO“ uz podršku poljoprivrednih udruženja i portala PRVI PRVI NA SKALI;
postoji samodovoljnost u proizvodnji stočne hrane;
primenjuje se „Dunav soja deklaracija“.
Uz sve to, Srbija je jedan od najvećih centara biodiverziteta u Evropi, ima obilje autohtonih sorti i ogroman potencijal za razvoj ekološke poljoprivrede. Argumenti koje koriste protivnici promene Zakona o GMO su i više nego značajni u uslovima aktuelne pandemije. Srbija je suverena u proizvodnji hrane, potrebno je samo očuvati postojeći status, a on apsolutno isključuje uzgoj i plasman GMO, smatra prof. Brankov, i zaključuje: suverene države imaju dva izbora: da zavise od milosti multinacionalnih kompanija ili da brane sopstvene granice.
KRAGUJEVAC I GMO
Podsećamo, u Strategiji održivog razvoja grada Kragujevca (2013-2018) navedeno je da na području grada postoje veliki potencijali za razvoj prehrambene industrije, a to su pre svega dobra i pristupačna sirovinska osnova, dugogodišnje iskustvo i tradicija, proizvodnja i izvoz zdravstveno sigurne hrane. Kao pretnja (Oblast: Rural) istaknut je uvoz GM hrane. Za sada nema incidenata na teritoriji Kragujevca, sudeći prema podacima nadležnih, ali nelegalna soja je ove godine, po prvi put, pronađena na teritoriji Knića.
Kontaminacija zemljišta GM kulturama predstavlja rizik sa kojim šira javnost mora da bude upoznata, što je jedan od ciljeva ovog projekta i osnivanja udruženja PRVI PRVI NA SKALI.
Inače, Lokalnim ekološkim akcionim planom (LEAP) grada Kragujevca (2010-2014) predviđeno je, u skladu sa Arhuskom konvencijom, i učešće javnosti, naveden je slučaj donošenja odluka o tome da li da se odobri namerno uvođenje GMO u životnu sredinu. Pošto su odbornici, kao predstavnici građana sa teritorije Kragujevca, usvojili Deklaraciju o GMO 2013. godine, uvođenje GMO se - ne odobrava.
Prethodnog meseca realizovano je predavanje "Organska proizvodnja: GMO ili zdravlje?" prof. dr Snežane Oljače, redovni profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, a za novembar je u planu "Očuvanje starih sorti – za Srbiju bez GMO", a predavač će biti dr Ivana Petrović, jedan je od osnivača Društva za biološka istraživanja "Sergej D. Matvejev" i Ekološkog pokreta "Okvir života".
SNIMAK PREDAVANJA: ORGANSKA PROIZVODNJA GMO ILI ZDRAVLJE? - PROF. DR SNEŽANA OLJAČA
O GMO
Stari "GMO" mogli su da se identifikuju, sa "novim genomskim tehnikama" neće biti tako
Šta su stare sorte, šta hibridi, a šta GMO?
Zbog kršenja Zakona o GMO, pod zabranom uvoza i prometa bili Mikros union i Perutnina Ptuj 2018. i 2019; GM soja gajena na 178 hektara od 2012. do 2019. - saznaje PRVI PRVI NA SKALI
GM sistemi ishrane i njihov ekonomski uticaj - Tatjana Brankov, Koviljko Lovre: Srbija
Pitanje suvereniteta u proizvodnji hrane je ključno i za pitanje GMO - prof. Dimitrijević
Komentara: 0