Uz pomoć kulture, znanja i smeha, više od četrdeset gradova i mesta širom Srbije obeležiće trinaestu Noć muzeja, koja se ove godine održava 21. maja sve od 17 časova pa do jedan sat iza ponoći.
Trinaesti put za redom jedna majska subota držaće budnom celu Srbiju! Ovogodišnja Noć muzeja održava se 21. maja u skladu sa datumom koju je odredila evropska Noć muzeja sa sedištem u Parizu. Omiljeni gradski prostori oživeće tokom ove noći, upoznajući posetioce sa draguljima kulturne baštine, ali i sa zaboravljenim ljudima i neispričanim pričama koje će kroz Noć muzeja prerasti u najlepše uspomene.
Posetioce očekuje oko 250 različitih dešavanja širom Srbije, kroz koje će moći da se uvere da je 13 sasvim bezopasan broj, a 13. Noć muzeja najbolja do sada.
Za posetioce će biti organizovan autobusom večernji obilazak Memorijalnog parka pod nazivom ’’Sećajte se mene moji’’, uz stručno vođenje kustosa.
20:30
Izložba skulptura i crteža vajara Nikole Koke Jankovića
Otvaranje izložbe skulptura i crteža Nikole Koke Jankovića, jednog od naših najvećih vajara, autora mnogih antologijskih dela koja su obeležila našu modernu skulpturu.
Nikola Koka Janković rođen je 1926. godine u Kragujevcu. Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu upisuje 1946. godine i kao izuzetan talenat odmah je počeo da pohađa drugu godinu u klasi profesora Lojze Dolinara do 1950. godine, a potom do kraja studija u klasi Sretena Stojanovića, kod koga je 1952. godine završio i postdiplomske studije. Od 1955. do penzionisanja 1991. godine radio je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu u svim akademskim zvanjima, a kao redovni profesor na predmetima Vajanje i Crtanje. Bio je član grupe "Samostalni" sa kojom izlaže do 1954. godine, "Beogradske grupe" i od 1961. godine član Društva srpskih umetnika "Lada". Imao je više od 20 samostalnih izložbi u najznačajnijim muzejima i galerijama u zemlji i svetu. Redovan je član SANU.
U muzeju "21. oktobar" Nikola Janković je ostavio izuzetno delo, svečani portal na gornjem nivou zgrade iz 1976. godine sa reljefom "Majke" koji se kao dve teške, bronzane trake pruža celom dužinom, a na njima se vertikalno niže tužna povorka žena koje oplakuju svoju ubijenu decu.
Izložba će biti otvorena 21. maja u 20 časova i 30 minuta u Muzeju "21. oktobar".
21:00
Između neba i zemlje
Pozorišna predstava po tekstu Vidosava Stevanovića sa manifestacije "Veliki školski čas" izvedena 21. oktobra 2015. godine.
Izložbom "Ubistvo Kralja Aleksandra I Karađorđevića" u Marseju 1934. godine Istorijski arhiv Šumadije Kragujevac prezentuje široj javnosti vrednu arhivsku građu iz zbirki Istorijskog arhiva Šumadije i Arhiva Jugoslavije (Zbirka Vojislava Jovanovića Maramboa i fonda Dvor Kraljevine Jugoslavije), kao i fotografije iz albuma: Hors-serie la tragedie du 9 octobre, L’illustration, octobre 1934. i Pestry tyden, Praha, Prosinci 1934.
Istorijski arhiv Šumadije premijerno prezentuje izložbu kojom pokušava da rasvetli jedan od važnijih događaja u istoriji naše zemlje tokom XX veka.
Žive biblioteke” u kojima "judi – knjige" usmeno pripovedaju svoje priče i sudbine, prvi put su se pojavile na muzičkom festivalu "Roskil" u Danskoj 2000. godine i odmah postale jedan od najboljih načina promocije osnovnih ljudskih prava. Kragujevčani će u Domu omladine, u okviru ovogodišnje “Noći muzeja” imati prilike da uživo "čitaju" o pravima Roma, ratnih veterana, izbeglih lica, pravu na rad i slobodu izražavanja.
Vizuelna scenografija "žive biblioteke" kragujevačkih ljudskih prava biće jedinstvena izložba fotografija iz privatne kolekcije porodice Đorđević, na kojoj su arhivirana sećanja na segmente građanskog života kragujevačkih Roma šezdesetih godina prošlog veka, od proslave Đurđevdana, preko običaja na sahrani, do pojedinačnih fotografija na kojima se vidi način odevanja i života.
23:00-01:00
Veče strašnih priča i izložba fotografija "Mistične lokacije Kragujevca" kao inspiracija proze Aleksandra Stamenkovića
Aleksandar Stamenković, kragujevački književnik srednje generacije, u svojim novim delima ("Ujka Vasina slava", Pressing, Mladenovac, 2015) na maestralan način kroz novele pripoveda mračne urbane storije našeg grada u kojima se pojavljuju uklete kuće u Erdogliji, sukube na Hipodromu, black-methal demoni u Koloniji, vampiruše u Ilićevu, satanisti kod Velikog parka...
U "Noći muzeja", članovi Dramskog studija Doma omladine će čitati odlomke iz njegovih "strašnih priča", dok će sam autor, simbolično - tačno u ponoć, posetiocima ekskluzivno predstaviti delove iz novog rukopisa "Par godina za nas". Vizuelna prezentacija "večeri šumadijskog urbanog horora" biće predstavljena kroz izložbu fotografija sa mističnim lokacijama grada Kragujevca koje su inspirisale Aleksandra Stamenkovića za pisanje priča.
Već tradicionalo, u poslednje četiri godine za Noć muzeja u galeriji Art je izložba radove nastalih tokom prethodne godine na likovnoj koloniji Buljarica (Crna Gora).
Ove godine biće predstavljeni radovi učesnika kolonije iz maja (XV saziv) i septembra (XVI saziv): Aleksandar Cvetković, Naod Zorić, Bojan Otašević, Mišo Vemić, Vasilije Dolovački, Zoran Krulj, Viktor Aranđelović, Miloš Sarić, Golub Mijaljević, Milica Kojčić, Silva Vujović, Maja Đokić.
Ovogodišnji dogašaji su: Postavka crteža grafita na platnu, koncert baleta i klasične muzike, izložba slika Olje Ivanjicki, izložba starih dnevnika učenika Prve kragujevačke gimazije, predstava na otvorenom Dramske sekcije škole.
Izložba posvećena stogodišnjici umetničkog pokreta Dadaizam je interaktivnog karaktera i obuhvata nekoliko segmenata koji uključuju izložbu plakata, knjiga iz fonda Biblioteke, fotografija iz tog perioda, kao i video prezentaciju, književno veče i kreativnu radionicu u kojoj će zainteresovani posetioci moći da kreiraju poster u dadaističkom umetničkom ključu.
U toku književne večeri akcenat će biti na povezivanju Dadaizma kao pokreta u odnosu na Univerzitet i muzej, sa naznakama na uticaj koji je izvršio na srpsku kulturu.
Predavanje pod "Dada: sumrak, muzej, univerzitet" održaće dr Vladimir Perić sa Filološko-umetničkog fakulteta u Kragijevcu.
Rođen je u Kragujevcu 22. februara 1956. godine. Završio je Akademiju likovnih umetnosti u Sarajevu 1986. godine, u klasi profesora Milivoja Unkovića, odsek slikarstvo. Postdiplomske studije je završio u Beogradu, na Fakultetu likovnih umetnosti, u klasi profesora Živojina Turinskog 1991. godine. Član je ULUS-a od 1987. godine. Izlagao je na preko stotinu samostalnih i zajedničkih izložbi u zemlji i inostranstvu. Bio je zaposlen na Fakultetu umetnosti u Kosovskoj Mitrovici - Zvečan, kao redovni profesor na predmetu slikanje po smerovima. Redovni je profesor na predmetu slikanje i crtanje na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu. Živi u Kragujevcu.
Muzej kompanije FCA Srbija predstavlja sledeće teme: Kragujevac; Industrija u Kragujevcu; Rekonstrukcija fabrike; Logistika; Kvalitet; Preseraj; Karoserija; Lakirnica; Montaža, Proizvod; Park dobavljača; Remedijacija; Biodiverzitet; Ergonomija.
Prijava za ulazak u muzej u krugu fabrike je obavezna i vršiće se samo preko Facebook i LinkedIn naloga kompanije do 19. maja u ponoć. Potrebno je poslati prijavu sa sledećim podacima: ime, prezime i broj lične karte putem upita u inboks.
Iskoristite posebnu priliku i pogledajte futurističku postavku koja govori o prošlosti grada Kragujevca, razvoju industrije, rekonstrukciji fabrike, proizvodnji, kao i uticaju fabrike na zajednicu.
Kulturna manifestacija-projekat koji treba da preraste u tradicionalno okupljanje dece ovog kraja koja bi svake godine svojom aktivnošću dala veliki doprinos kulturnom život ovog dela Šumadije. Likovne sekcije osnovnih škola iz Gruže, Knića i Toponice uzele su učešće u ovom projektu pod organizacijom Muzičke škole "Miloje Milojević" u Kragujevcu. Kroz literarnu, likovnu i muzičku umetnost manifestacija je okupila preko stotinu dece iz ove opštine. Likovni deo ovog projekta predvodili su mr Dejan Petrović, master dizajner Anđelka Čakarević i master slikarstva Tijana Gogić, doktorant na interdisciplinarnim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu.
18:15-01:00 interakcija sa posetiocima i razgledanje izložbe uz dodatni sadržaj - muzički program
18:15 nastup učenika muzičke škole "Miloje Milojević"
20:00 projekcija koncerata
21:00 džez svirka
01:00 zatvaranje
Noć muzeja, koja se održava pod pokroviteljstvom Delegacije Evropske unije u Srbiji, predstavlja jedinstven kulturni spektakl u više od 120 gradova širom sveta, među kojima je od 2005. godine i Beograd. Prva Noć muzeja, održana u pet beogradskih muzeja i galerija, uspela je da animira više od 4.000 posetilaca, dok je za deset godina taj broj narastao na neverovatnih 500.000 ulazaka u muzeje na skoro 200 lokacija u više od 60 gradova i mesta širom Srbije. U evropskoj Noći muzeja prošle godine učestvovalo je više od 1.900 muzeja u 45 država.
Izložba "Obale i reke. Plakati iz Rusije" - sekcija plakatista Društva moskovskih umetnika
Izložba "Obale i reke. Plakati iz Rusije" Sekcije plakatista Društva moskovskih umetnika biće otvorena u utorak 17. maja u 20 čaova u oba galerijska prostora SKC.
Izložba se bavi relacijama ljudskih vrednosti i kratkoročnih političkih ciljeva, kroz metaforu obala koje se polako menjaju i toka reka koji se brzo obnavlja. Sa jedne strane izloženi su plakati koje su napravili svedoci i učesnici istorijskih događaja, a sa druge oni koji su nastali u znak sećanja na te događaje. Na taj način se naglašava veza između generacija ruskih umetnika i tumače i procenjuju istorijski procesi. Izložba se sastoji od osam logički povezanih delova: Početak, Ništa nije zaboravljeno, Miru-Mir, Vlast i narod, Prvi u kosmosu, Izazovi, Sačuvajmo, Razmišljanja.
Kustosi izložbe su: S. Bulkin, K. Zajnjetdinov, E. Mihejeva, I. Milunović, a projekat je realizovan u saradnji Sekcije plakatista Društva moskovskih umetnika, Partnerstva plakatisov, Udruženja likovnih i primenjenih umetnika Kraljevo, Narodnog muzeja Kraljevo i Društva srpsko-ruskog prijateljstva „Kraljevgrad”.
FAKULTET MEDICINSKIH NAUKA
20:00
Povodom Noći muzeja i 40 godina Univerziteta u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka u subotu 21. maja otvoriće izložbu slika i skulptura "Svetlost zdravoumlja" grupe od 24 umetnika okupljenih oko Kulturno-turističkog centra "Stefan Nemanja" iz Lapova.
Svečano otvaranje izložbe zakazano je za 20 časova u galeriji Fakulteta medicinskih nauka.
Objekti Narodnog muzeja biće otvoreni od 17 do 01 časova, posetioci mogu pogledati sledeće sadržaje:
GALERIJA NARODNOG MUZEJA
STALNA POSTAVKA: DVADESETI VEK
slikarstvo i skulptura iz zbirke Narodnog muzeja
Jelena Šalinić Terzić, „Dom za nezbrinute lutke“, izložba slika i crteža (6.-25. maj 2016.)-prizemlje
AMIDŽIN KONAK
Nataša Nikolić, viši kustos etnolog: Izložba „KUVARICE“ iz Zbirke tekstilnog pokućstva Odeljenja za etnologiju Narodnog muzeja Kragujevac - do 21. juna
KONAK KNEZA MIHAILA
Prizemlje: Knez Mihailo ponovo u Kragujevcu - pisma i službeni akti kneza Mihaila Obrenovića iz Arhivske zbirke Joce Vujića u Univerzitetskoj biblioteci "Svetozar Marković", otvaranje 21. maja u 19 časova - do 10. juna,
Sprat „Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata“ (6.5.-2.6.2016.)
MALI LIKOVNI SALON
Peđa Rakićević, izložba slika - do 8. juna
STARA SKUPŠTINA: ”NARODNE SKUPŠTINE U KRAGUJEVCU U IX VEKU”
Stalna izložbena postavka, postavljena u Staroj srpskoj skupštini iz 1859. godine.
KUĆA PROTE MILOJA BARJAKTAROVIĆA Ulica Svetozara Markovića 21
Stalna izložbena postavka: GRADSKI ŽIVOT U KRAGUJEVCU U DRUGOJ POLOVINI 19. VEKA
Violeta Cvetanoski, Narodni muzej Kraljevo "Priča o hlebu" - 13. jula
Komentara: 0