Izložba "Zarobljeni u slobodi", autora Ljubiše Simovića biće otvorena u Galeriji SKC u utorak 4. oktobra u 20 časova. Izložbu će otvoriti Bojana Minović. Publika će izložbu moći da pogleda do 20. oktobra.
HIPOKEIMENONA
Sioranovski prizori Ljubiše Simovića, s nebesima koja iščezavaju u jesenjem sumraku, kao prejake metafore, ovlaploćuju ono što su imenovali.
Kao i Haksli, koji u eseju o Brojgelu beleži da je "ovaj svet strašno mesto", on jezu ovog saznanja dopunjuje njegovom konačnom nepopravljivišću, uz jasno osvešćeni revolt: otrov je u nama od samog početka, tragično naša jedina privilegija - tuđincima u vremenu i prostoru. Osuđen na sebe, svet povećava neravnotežu, a bol kao jedini dokaz života u simulakrimu traži predah, poništavajući sadašnjost i tegobu međusobnog ukrštanja.
Simović, čovek zamašnog vizuelno-estetskog iskustva, estetizuje beznađe, a kao narator stvarnih događaja silazi mnogo dublje od pojedinačnih uzročnika. On kao da je u dosluhu sa čudesnom snagom destrukcije, koja senči sve čega se njegov aparat dotakne. Taj supstrat Hamvaševog "kvara" koji leži ispod svega, to zlo koje se uselilo u sve, opasnije od Arnetovske banalnosti, čine osnovu njegove elegije poraza.
Oštre ivice fokusiranog sveta koje mu ranjavaju vid otkrivaju još ponešto:
Pokretna mnoštva nepoznatih brojeva.
Senke plamena u kojima gori tvorevina.
Čežnju za praznim prostorom kristala.
Zov ponora.
Iskušenja krajnjih zaključaka.
Čoveka u njegovom delu možemo u osnovi pretpostaviti kao biće u potrazi za smislom, ali okruženo beskonačnim vremenom bez sadržaja, i nagnuto na smrtnu stranu. Nekakvu nadu, ono jedino još može naći u teologiji.
Ili možda u ironičo-tragičnom zapisu pesnika, njegovog prezimenjaka, koji se nada da će razum pobediti,a što je od njega vrlo nerazumno.
Hipokeimenona - ono što leži ispod nečega, supstrat
Radoš Rakuš
BIOGRAFIJA
Ljubiša Simović, rođen 1961. godine. Završio je Istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Radi kao muzejski savetnik u Narodnom muzeju u Kraljevu. Autor je brojnih projekata i izložbi u svojstvu istoričara umetnosti i selektora.
Autorski projekti - izbor: Oktobarski salon u Beogradu, Memorijal Nadežda Petrović u Čačku, Kritičari su izabrali, Kulturni centar u Beogradu, Ogledalo Balkana, festival novih medija, Narodni muzej u Kraljevu, Ideja (ne)realizacija, Požega, Kraljevo, Beograd, Prepoznavanja, Kruševac, Niš, Sofija, Skoplje, Podgorica, Kraljevo... Izlagao na jednoj samostalnoj i više grupnih izložbi fotografija.
Komentara: 0