Nakon početka rekonstrukcije najstarije pijace na teritoriji Kragujevca, zelene pijace "Centar" 22. maja prošle godine, već početkom jula došlo je do urušavanja dela zida na samom objektu što je u velikoj meri produžilo predviđeni rok završetka radova, uvod je saopštenja JKP Šumadija koje objavljujemo u celini.
Video: Gradnja.rs
Kako planirani radovi na rekonstrukciji postojećeg objekta centralne pijace sa izgradnjom podzemne garaže i nove nadstrešnice nisu završeni u Ugovorom predviđenom roku, naručilac radova je doneo Odluku o izmeni ugovora u delu izvođenja dodatnih radova, a koji nisu bili predmet prvobitnog ugovora i koji su postali neophodni.
Članom 6. osnovnog ugovora predviđeno je da razlog za produžetak rokova između ostalog mogu biti i nepredviđeni radovi za koje izvođač prilikom izvođenja radova nije znao niti je mogao znati da se moraju izvesti, što u konkretnom slučaju podrazumeva radove na fasadi matičnog objekta.
Razlog za izmenu ugovora je stručno mišljenje nadzornog organa za vršenje konzervatorskog nadzora nad izvođenjem radova na rekonstrukciji postojećeg objekta centralne pijace sa izgradnjom podzemne garaže i nove nadstrešnice.
Svi radovi na rekonstrukciji objekta izvode se uz saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture, Gradske uprave, odnosno Nadzornog organa i izvođača radova, a u skladu sa konzervatorskim principima koji se primenjuju prilikom saniranja istorijskih objekata, odnosno nepokretnih kulturnih dobara.
Zavod za zaštitu spomenika kulture Kragujevca sa konzevatorskim nadzorom na osnovu situacije na terenu, doneo je Zaključak kojim je konstatovano da projektnom dokumentacijom nisu u dovoljnoj meri obuhvaćeni radovi na sanaciji fasade matičnog objekta. Imajući u vidu stanje fasade i obim predviđenih radova konstatovano je da su radovi na fasadi izostavljeni, odnosno predviđeni su bili samo radovi na skidanju slojeva stare boje i bojenje akrilnim bojama sa delimičnim gletovanjem fasade.
Tokom rekonstrukcije utvrđeno je da je stanje fasadnih površina takvo da je potrebna ozbiljna sanacija fasadnog sistema. Ta sanacija podrazumeva sve neophodne radove:
obijanje svih oštećenih površina sa čišćenjem do zdrave zidne podloge,
pripremu tih površina i malterisanje kvalitetnim malterima na bazi kreča bez upotrebe cementa,
retuširanje fasadne plastike, odnosno izrada i ugradnja odlivaka fasadne plastike,
skidanje stare boje i završno bojenje silikonskim bojama u dva tona,
kao i izrada veštačkog kamena u svemu po ugledu na autentično.
Rok za izvođenje radova produžava se za novih 125 radnih dana počev od 13. jula 2021. godine.
Inače, ovom rekontrukcijom objekat će zadržati svoj prvobitni izgled, ali će imati i nove sadržaje koji će odgovarati samom objektu. Pored rekonstrukcije matične zgrade i uređenja platoa, biće izgrađena podzemna garaža sa 53 parking mesta i nadstrešnice sa izdvojenim mlečnim paviljonima.
Vrednost radova, koje sredstvima iz dugoročnog investicionog kredita finansira JKP Šumadija, ovom izmenom uvećana je na 333.836.300,51 dinara bez PDV-a.
Foto: Prviprvinaskali.com
IZ ARHIVE PPNS
Pomenuto urušavanje dela zida ove pijace početkom jula prošle godine ostalo je upamćeno po još jednoj neprijatnosti - javnoj blamaži izvođača radova. Naime, jedan od zaposlenih preteći se obraćao novinarskoj ekipi koja je beležila dešavanja na ovoj lokaciji.
Na pitanje zašto je došlo do urušavanja zida ove pijace, iz JKP Šumadija smo 20. jula dobili odgovor da su radovi izvođeni u skladu sa projektno tehničkom dokumentacijom na koju je dobijeno odobrenje za izvođenje radova od strane nadležnog organa i u skladu sa tehnologijom gradnje definisanom projektom.
Razlog zbog koga je došlo do urušavanje, biće utvrđen u narednom periodu od strane nadležnih institucija. U tom trenutku JKP nije imalo informaciju o tome, navedeno je u odgovoru.
Pored pomenutog, dok je javnost očekivala informacije o odgovornosti za urušavanje ovog reprezentativnog objekta, još jednom joj je skrenuta pažnja "sadržajima" koje na tom mestu nije očekivala jer nisu bili obelodanjeni na javnoj prezentaciji.
Ono što su Kragujevčani najčešće nazivali "bunkerom", Grad nije najavio u opisu rekonstrukcije vredne 293 miliona, tada je istakao da je Zelena pijaca "pod zaštitom države", kao i da će "rekontrukcijom zadržati svoj prvobitni izgled, ali će imati i nove sadržaje koji će odgovarati samom objektu".
U februaru ove godine osvanuo je i drugi "bunker"...
Čekajući u saopštenju nepomenute detalje o odgovornosti za urušavanje ove pijace, kao i konačan završetak radova, bez dodatnih posledica po zdanje i uvećanja troškova poput ovog od oko 40 miliona dinara, podsećamo na deo istorije Kragujevca.
Zelena pijaca zauzima najreprezentativniji prostor starog gradskog jezgra i predstavlja vredno arhitektonsko nasleđe. Zato je proglašena kulturnim dobrom grada Kragujevca.
Gradska tržnica - "hram trgovine" - građena je od 1. septembra 1928. do 1. novembra 1929, za vreme opštinske uprave na čijem čelu je bio predsednik Voja Kalanović. Autor projekta je ruski arhitekta Georgije Kovalevski, izvođač radova preduzeće "Tuner i Vagner" iz Beograda, a nadzor je vršio gradski arhitekta Leonid Zaloga.