Učestvujući u javnoj raspravi o Nacrtu odluke o budžetu grada Kragujevca za 2025. godinu, udruženje PRVI PRVI NA SKALI (PPNS) dostavilo je ukupno 18 predloga, a jedan od njih je subvencionisanje Apotekarske ustanove Kragujevac, sa pratećom inicijativom za izmenu zakona.
Nakon dobijanja stručnog mišljenja, predložili smo, najpre, subvencionisanje Apotekarske ustanovu u periodu oktobar-decembar 2024. godine, kroz najavljeni rebalans budžeta, u tri tranše po 30 miliona dinara. Predlog se zasniva na informaciji sa predstavljanja Nacrta budžeta da je godišnja potreba Ustanove 360 miliona dinara.
Izmena zakona - prateća inicijativa
Uz subvencionisanje, predložili smo pokretanje inicijative da Skupština grada zatraži od Narodne skupštine:
A) da izmeni Zakon o zdravstvenom osiguranju (2019/2023), Član 233. kojim "Republički fond obavlja poslove centralizovanih javnih nabavki u ime i za račun zdravstvenih ustanova iz Plana mreže sa kojima ima zaključen ugovor povodom ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu", stav: "Zdravstvene ustanove iz stava 1. ovog člana ne mogu da nabavljaju robe i usluge za koje Republički fond u ime i za račun tih ustanova sprovodi centralizovane javne nabavke", brisanjem rečce ne ili
B) da se stav "Republički fond može da sprovodi centralizovane javne nabavke i u ime i za račun zdravstvenih ustanova van Plana mreže, odnosno privatne prakse sa kojima ima zaključen ugovor povodom ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu" izmeni brisanjem "može da".
PRILOG ZAKON O ZDRAVSTVENOM OSIGURANJU (2019, 2023)
Cilj izmena ovog člana (i pratećih u zakonu) je da se u potpuno ravnopravni položaj stavi Apotekarska ustanova Kragujevac i privatne apoteke - da svi ili moraju ili svi ne moraju da obavljaju javne nabavke preko RF koji sprovodi Uredbu o planiranju i vrsti roba i usluga za koje se sprovode centralizovane javne nabavke na osnovu koje je formiran Spisak javnih nabavki koje RFZO sprovodi centralizovano.
Ukoliko bi zakon bio izmenjen, do kraja 2024. godine ili u prvoj polovini 2025, očekivanja su da bi Apotekarska ustanova u fer uslovima tokom druge polovine 2025. godine mogla da stabilizuje svoje poslovanje, da subvencije ne bi bile nužne za period duži od godinu dana.
Istakli smo da je interes grada kao osnivača i u članu Odluke o osnivanju Apoteke Kragujevac iz 2006. godine, neizmenjenom u Odluci iz 2020: "Apoteka je dužna da deo ostvarenog suficita, odnosno viška prihoda nad rashodima uplati u budžet osnivača, po završnom računu za prethodnu godinu".
Ovom odlukom, Apotekarskoj ustanovi je omogućeno sticanje sredstva za rad iz sledećih izvora: doprinosa za obavezno socijalno osiguranje zaključivanjem ugovora sa organizacijom obaveznog zdravstvenog osiguranja, budžeta osnivača, budžeta Republike Srbije, prodaje usluga i proizvoda koji su u neposrednoj vezi sa delatnošću Apotekarske ustanove, donacija, legata, zaveštanja i drugih izvora, u skladu sa zakonom.
PRILOG ODLUKA O IZMENI ODLUKE O OSNIVANJU APOTEKEKRAGUJEVAC (ZA GRAD KRAGUJEVAC I OPŠTINEBATOČINA, LAPOVO, RAČA, TOPOLA I KNIĆ) 2020
Zbog stabilnijeg poslovanja do 2023/2024, Apotekarska ustanova nije bila u Programima raspoređivanja subvencija iz budžeta Grada javnim preduzećima i privrednim društvima - u 2023. kada je izdvojeno 776.000.000 dinara, odnosno u 2024. godini - 820.000.000 dinara (u Građanskom vodiču za 2024. je navedeno 1.016.145.360). Za razliku od Apotekarske ustanove, većina subjekata koje subvencioniše grad nije u mogućnosti da uopšte stvori suficit, kako bi deo bio uplaćen u budžet.
I u neravnopravnim uslovima, Apotekarska ustanova je do 2023. godine uspevala da smanjuje rashode, podsetili smo donosioce odluka: 2020. - 88,5 miliona, 2021. - 53 miliona, 2022. - 49,8 miliona dinara, pokazuju javno dostupni izveštaji o poslovanju.
Ukoliko bi Narodna skupština ispoštovala inicijativu Skupštine grada Kragujevca, postupak koncesije trebalo bi da se odloži do analize poslovanja u 2025. godini, a moguće je i otkaže, pa bi Apotekarska ustanova i grad kao osnivač, u povoljnijim okolnostima dočekali 190. godišnjicu postojanja - 2026. godine.
Ukazali smo kroz ovu javnu raspravu da je projektom Optimizacije zdravstva, koji sprovodi Ministarstvo zdravlja, predviđeno ne slabljenje već jačanje sektora državnog apotekarstva, njegova harmonizacija i obezbeđivanje pristupačnosti apotekarskih usluga. Izdvojili smo ključno iz tog državnog projekta:
- "U svakom od šest zdravstvenih regiona izvršiti konsolidaciju i formirati jednu javnu apotekarsku ustanovu sa ograncima apoteka".
- "Ogranci apoteka uključivaće postojeće apotekarske ustanove iz mreže".
- "U domovima zdravlja apotekarska delatnost treba da nastavi da se odvija u funkciji obezbeđenja lekova i medicinskih sredstava za potrebe delatnosti doma zdravlja (po modelu za bolničku apoteku)".
- "Izjednačavanje uslova rada za privatne i državne apoteke, uključujući način fakturisanja prema RFZO, jačanje menadžmenta apoteka".
- "Uređenje sistema centralizovanih javnih nabavki i posledičnih procedura na način da se nabavka lekova koje finansira RFZO obavlja pod istim uslovima u privatnim i javnim apotekama".
- "TO-VE (dugoročno: 14 zdravstvenih ustanova)".
Među apotekarskim ustanovama regiona Šumadije i Centralne Srbije predviđeno je sedište u Kragujevcu, sa ograncima u: Aranđelovcu, Čačku, Gornjem Milanovcu, Paraćinu, Jagodini, Kruševcu, Kraljevu i Novom Pazaru, dok Batočina, Lapovo, Rača, Topola i Knić ostaju pokriveni sedištem ustanove u Kragujevcu.
Naglasili smo da je subvencionisanje Apotekarske ustanove neophodno i ukoliko se grad odluči za manje odgovorno rešenje - nastavak postupka koncesije, iz odgovornosti osnivača prema zaposlenima, pre svega, koji mesecima rade u deprimirajuće praznim apotekama, gde sve više nedostaju lekovi, ali i zaposleni, kao i korisnici, što nalikuje vremenima sankcija ili bombardovanja, ali apsurd je da status ustanove tada nije bio neizvestan.
Subvencionisanje je i svojevrsni dug prema Apotekarskoj ustanovi zbog godinu i po dana nečinjenja - od Odluke o pokretanju postupka realizacije projekta javno privatnog partnerstva sa elementima koncesije za obavljanje farmaceutske zdravstvene delatnosti na primarnom nivou na teritoriji grada Kragujevca i teritorijama na kojima Apotekarska ustanova obavlja delatnost", donete 11. aprila 2023. godine ("Sl. list grada Kragujevca, br. 8/2023 od 11.4.2023) - do pete sednice Stručnog tima zakazane za danas, 12. novembar 2024. godine.
Nadležnih su nas obavestili da sednica nije bila otvorena za javnost.
O tom partnerstvu sa elementima koncesije uskoro detaljno na PPNS...
ARHIVA PPNS SINDIKAT LEKARA I FARMACEUTA SRBIJE, OSNOVNA ORGANIZACIJA ZA APOTEKARSKU USTANOVU KRAGUJEVAC: SAČUVAJMO DRŽAVNE APOTEKE!
Predlog za budžet 2025.
Za narednu godinu predložili smo nastavak subvencionisanja Apotekarske ustanove, period januar-jun bio bi pokriven sa šest tranši po 30 miliona dinara.
Napomenuli smo na kraju da subvencionisanje kroz rebalans budžeta 2024. i budžet 2025. predlažemo jer nismo uočili da je naznačena Apotekarska ustanova u Programu 12 - Zdravstvena zaštita, gde su Nacrtom utvrđena sredstva iz budžeta za zdravstvo - 97,7 miliona dinara (usluge javnog zdravstva - sprovođenje aktivnosti iz oblasti društvene brige za javno zdravlje 13 miliona i zdravstvo neklasifikovano na drugom mestu - funkcionisanje ustanova primarne zdravstvene zaštite 80,5 miliona).
Iz istorijata
Prva srpska državna apoteka počela je sa radom u Kragujevcu oktobra 1836. godine kao "Knjažesko-pridvorna apoteka", a ubrzo se ustalilo ime "Praviteljstvena apoteka".
...Od 22. novembra/4. decembra 1839. godine je nastavila da radi u Beogradu, u kući izvesnog Mijaila Stefanovića. Po odluci kneza Mihaila Obrenovića od 25. maja/6. juna 1840. godine prestonica je vraćena u Kragujevac, pa je 6/18.j una 1840. naređen i povratak apoteke.
ARHIVA PPNS PRVA DRŽAVNA APOTEKA - KRAGUJEVAC, 1836.
Ostali predlozi PPNS
Udruženje građana PPNS dostavilo je i 11 predloga za dalje uređenje Metinog Brda, matičnu adresu UG, kao i četiri povezana predloga za rebalans budžeta u tekućoj godini.
ARHIVA PPNS PREDLOG UG PRVI PRVI NA SKALI ZA BUDŽET 2025: DALJE UREĐENJE METINOG BRDA
Pored toga, PPNS je poslao više predloga iz oblasti zaštite životne sredine na teritoriji grada u 2025. godini: unapređenje sistema monitoringa kvaliteta vazduha, vanredni monitoring požara, funkcionisanje Zelenog saveta, više sredstava za udruženja koja se bave zaštitom životne sredine.
ARHIVA PPNS PREDLOG UG PRVI PRVI NA SKALI ZA BUDŽET 2025: UNAPREĐENJE SISTEMA MONITORINGA KVALITETA VAZDUHA
Oblast zaštite životne sredine prati više odeljaka Nacrta odluke o budžetu grada za narednu godinu.
ARHIVA PPNS ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE U NACRTU BUDŽETA KRAGUJEVCA ZA 2025
PREPORUKA PPNS
- PUŠENJE – SAMOVOLJNO HRONIČNO TROVANJE (PUŠAČA I NJIHOVE OKOLINE)
- BOLESTI KOJE PRENOSE KRPELJI I KOMARCI (VEKTORSKE ZARAZNE BOLESTI)
- SUNCE I LEKOVI
- HRONIČNI BRONHITIS
- DIJABETESNE KOMPLIKACIJE
- SMANJITE UNOS SOLI - SMANJIĆETE RIZIK
- INTERAKCIJE LEK-ALKOHOL
- GOJAZNOST
- TOPLOTNI UDAR
- MOŽDANI UDAR
SAVETI FARMACEUTA
Foto: Apotekarska ustanova
D. M. M. - PPNS
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0