
Akademska zajednica Srbije pozvala je na zajedničku predaju zahteva Evropskoj komisiji da odustane od projekta "Jadar" rudarske korporacije Rio Tinto.
Formalna predaja biće izvršena u kancelariji Delegacije EU u Srbiji (Vlade Popovića 40, Beograd) u utorak 1. aprila.
Ovim povodom, okupljanje počinje na Studentskom trgu u 12:15, čitanje zahteva je u 13:30, a predaja dokumenta u 14 časova.
Akademska zajednica Srbije zahteva od Evropske komisije da odbaci predlog Rio Tinta da se projekat "Jadar" uvrsti u listu strateških projekata za Evropsku uniju iz domena kritičnih sirovina, koji se prema Aktu o kritičnim sirovinama (CRMA) realizuju u trećim zemljama.
Istovremeno biće predato i pismo studenata u blokadi Evropskoj komisiji protiv inicijative za proglašenje projekta "Jadar" strateškim projektom EU.
Odgovarajući na pitanje zašto kaže NE, Akademska zajednica Srbije poručuje: Prava na čistu vodu, zemlju, prirodu i zdravlje moraju biti iznad korporativnog profita!
Povodom predaje zahteva, zakazana je konferencija za medije u Medija centru za ponedeljak 31. mart od 13 časova, na kojoj će govoriti: akademik Slobodan Vukosavić, prof. dr Zoran Stevanović, dr Dragana Đorđević, prof. dr Dmitar Lakušić, prof. dr Imre Krizmanić, prof. dr Ljiljana Tomović, dr Elizabet Paunović i studenti.
U naučnom radu profesora Krizmanića i saradnika predstavljenom na naučno-stručnom skupu u SANU 2021. godine, istaknuto je da negativni uticaji eksploatacije minerala jadarita mogu da se odraze na celokupni ekosistemski diverzitet svih akvatičnih i terestričnih staništa i van područja rudarskog kompleksa "Jadar.
- Optimalna i osnovna mera za sprečavanje negativnih posledica na stanje biodiverziteta na ovom području je odustajanje od planirane eksploatacije i prerade minerala jadarita, piše u ovom radu.
ARHIVA PPNS PROF. IMRE KRIZMANIĆ: PROJEKAT JADAR - UTICAJ NA BIODIVERZITET

Podsećamo, Evropska komisija je 25. marta po prvi put usvojila listu od 47 strateških projekata prema Zakonu o kritičnim sirovinama (CRMA) za, kako je saopštila, jačanje domaćih strateških sirovinskih kapaciteta, što će zauzvrat ojačati evropski lanac vrednosti sirovina i diversifikovati izvore snabdevanja.
Kao zemlja van EU, Srbija nije na toj listi, ali je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon sastanka sa predsednicom EK Ursula Fon der Lajen prošle sednice najavio da će se to dogoditi "za nedelju dana".
ARHIVA PPNS IZABRANO 47 PROJEKATA U EU ZA SIROVINE, UKLJUČUJUĆI LITIJUM, NAJBLIŽI SRBIJI SU U RUMUNIJI

Rio Tinto je podržao ovu odluku Evropske komisije i potvrdio da je prijavio projekat "Jadar" na konkurs EU.
- Podržavamo odluku Evropske unije da ubrza razvoj strateških projekata i verujemo u odgovoran pristup pri daljem procesu selekcije projekata izvan teritorije Evropske unije. Nijedan dalji korak u razvoju projekta nećemo preduzeti dok kroz transparentan i zakonom propisan proces ne dokažemo njegovu bezbednost za životnu sredinu i zdravlje ljudi, izjavio je Čed Bluit, direktor projekta "Jadar", piše na zvaničnom sajtu ove korporacije.
Podsećamo da je Rio Tinto samo jedna od korporacija iz rudarske industrije koja pokazuje interesovanje da otvori rudnik litijuma u Srbiji. Ćerka firma Rio Sava, osnovana 2001. godine, jedina je dobijala dozvole države do 2010. godine, međutim, po raznim osnovama, od 2004. do 2024. rešenja za litijum dobilo je 12 preduzeća, po sledećem hronološkom rasporedu:
- Rio Sava Exploration
- LithiumLi Balkan
- Ultra Balkans
- Balkan Gold
- LithiumLi Exploration
- Rare Mineral Resources
- GeoMin Consulting, danas Euro lithium Balkan
- Nova Centauri metals, danas Balkan istraživanja
- Centurion metals (bivša Nova Centauri Metals), danas Balkan istraživanja
- Euro lithium Balkan
- Jadar Lithium, danas Balkan istraživanja
- Sermetco

Evropskoj komisiji obratilo se prošle nedelje i udruženje Eko straža koje smatra da EU nije nadležna i da nema u svojoj ingerenciji proglašenje projekta "Jadar" strateškim projektom, ističući da je ovaj projekat poništen odlukom Vlade Srbije 2022. godine.
- EU koja se temelji na demokratiji, poštovanju humanitatnih prava i vladavini prava nije stala u zaštitu aktivista koji su uhapšeni, zastrašivani i prisluškivanji zbog organizovanja protesta i opšteg protivljenja Projektu Jadar. EU nije reagovala na pravljemje liste ekoloških aktivista od strane režima. Ukoliko EU stavi projekat Jadar na listu svojih strateških projekata nastavićemo sa protestima, samo se nećemo više obraćati vladi u ostavci već međunarodnim inatitucijama, poručila je Eko straže nakon predaje preko 100.000 elektronskih potpisa podrške za ovu inicijativu.
Pored Srbije, otpor Evropskoj komisiji pruža se i u Rumuniji, Nemačkoj, Španiji i Portugalije, gde su takođe najavljena osporavanja strateškog statusa rudarskih projekata. Ekološke organizacije u ovim zemljama, u sadejstvu sa pokretom Marš sa Drine naglašavaju da se EU neprimereno meša u suverene poslove drugih zemalja, da je to neokolonijalizam, i najavljuju dalje zajedničko delovanje uz podršku pravnika i advokata.
ARHIVA PPNS ŠIRI SE POBUNA U EVROPI PROTIV STRATEŠKOG STATUSA RUDARSKIH PROJEKATA EU KOJI UKLJUČUJU I LITIJUM

Konstantan otpor projektu "Jadar" pruža i udruženje Ne damo Jadar, odnosno SEOS - Savez ekoloških organizacija Srbije, kojih se ova operacija Rio Tinta najviše tiče jer direktno zadire u njihove živote kao žitelje područja planiranog za rudnik.
Oni su podelili poziv Akademske zajednice Srbije i najavili dolazak u Beograd 1. aprila. Istakli su da zastupaju većinski stav građana Srbije koji se, prema više istraživanja, protive sprovođenju projekta "Jadar" u Srbiji.
VIDEO (4:49)
D. M. M. - PPNS

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TRIDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0