Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa francuskim međuministarskim delegatom za snabdevanje strateškim rudama i metalima Bendžamenom Galzoom o produbljivanju saradnje u oblasti istraživanja i eksploatacije kritičnih i strateških mineralnih sirovina.
Ministarka je izjavila je da su u toku pripremе izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kao i izrada Strategije upravljanja mineralnim i drugim geološkim resursima Srbije za period od 2025. do 2040. godine, sa projekcijom do 2050. godine.
Ova najava izmena zakona se navodi u saopštenju Vlade povodom razgovora Đedović Handanović sa Benžamenom Galzoom, piše Nova ekonomija.
Ministarka je takođe najavila da se planira potpisivanje Memoranduma o razumevanju između srpskih i francuskih nadležnih ustanova u sektoru geologije i geoloških istraživanja.
Kada se radi o izmenama srpskog zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, Đedović Handanović očekuje da budu na javnom uvidu do kraja godine.
- Očekujemo da izmene zakona budu na javnom uvidu do kraja godine, kao i da ćemo novim zakonskim rešenjima uspostaviti bolji balans, više zaštititi interese države, ujedno ojačati ulogu države u sektoru rudarstva i geologije, rekla je ona.
Dodala je da će "Strategija pokazati kojim strateškim sirovinama raspolažemo, a cilj je da se utvrdi politika održivog upravljanja mineralnim i drugim geološkim resursima i uslovi za održiv razvoj rudarskog sektora u periodu do 2050. godine".
Ministarka je tokom razgovara sa Galzoom podsetila da je tokom posete predsednika Francuske Emanuela Makrona Srbiji u avgustu ove godine potpisana Izjava o namerama između Vlade Srbije i Vlade Francuske o partnerstvu i saradnji u oblasti istraživanja i eksploatacije kritičnih i strateških mineralnih sirovina.
- Već smo započeli saradnju na ekspertskom nivou, na temeljima potpisanih dokumenata, koja će ojačati kapacitete u našoj zemlji i doprineti dostizanju najviših standarda i najboljih praksi u rudarstvu, geologiji i zaštiti životne sredine. Francuska napreduje na projektu rudnika litijuma u mestu Buvuar, koji je od strateškog značaja za Francusku i koji ima za cilj da godišnje snabdeva rudom dovoljnom za 700.000 električnih vozila. S obzirom da su u pripremama za otvaranje rudnika litijuma, razmenjujemo znanja kako bi došli do najboljih mogućih rešenja kada su naše kritične mineralne sirovine u pitanju, rekla je Đedović Handanović.
Ministarka je poručila da su tradicionalno dobri odnosi ustanova Srbije i Francuske koje se bave geološkim istraživanjima i planira se potpisivanje Memoranduma o razmevanju između nadležnih ustanova u sektoru geologije i geoloških istraživanja.
Galzo je rekao da se "Srbija i Francuska suočavaju sa analognim izazovima kada su kritične mineralne sirovine u pitanju".
- Razmenjujemo iskustva u raznim oblastima – poput procesa, zahteva, uslova od istraživanja do eksploatacije rude u pravnom i tehničkom aspektu. Projekat rudnika litijuma u Buvuaru napreduje i upravo smo okončali fazu javne rasprave, rekao je Galzo.
Na sastanku su bili i ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar i predstavnici Kancelarije Francuske za geološka i rudarska istraživanja.
Sem najavljenih izmena navedenog zakona, u skupštinskoj proceduri već su predlozi izmena Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu i Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu koje je Vlada dostavila 30. avgusta.
U prilogu 4 "Ključna pitanja za identifikovanje opcija javnih politika" prvog predloga Vlade, na pitanje da li ciljne grupe i druge zainteresovane strane iz civilnog i privatnog sektora mogu da budu uključene u proces sprovođenja javne politike, odnosno propisa ili se problem može rešiti isključivo intervencijom javnog sektora, odgovor glasi:
- Predlogom zakona data je mogućnost da se javnost i zainteresovana javnost kao ciljna grupa iz civilnog sektora uključi u proces njegovog sprovođenja. U tom smislu, predložena rešenja odnose se i na učešće javnosti u donošenju odluka, kako bi se zainteresovanoj javnosti omogućilo da izrazi svoje mišljenje o određenim projektima, a donosiocu odluka da uzme u obzir mišljenja i razloge za zabrinutost koji se mogu odnositi na te odluke, čime se povećava odgovornost i transparentnost procesa donošenja odluka i doprinosi javnoj svesti o pitanjima u oblasti životne sredine i podršci donesenim odlukama. Postupak učešća javnosti sprovodi se u u skladu sa propisom kojim se uređuje postupak učešća javnosti u izradi određenih planova i programa u oblasti životne sredine. Postupak učešća javnosti u izradi, izmeni ili pregledu navedenih planova i programa se ne primenjuje u odnosu na planove i programe za koje se postupak učešća javnosti sprovodi u skladu sa zakonom kojim se uređuje strateška procena uticaja planova i programa na životnu sredinu.
Međutim, advokat Sreten Đorđević, specijalista u oblasti prava zaštite životne sredine, upozorava da ovaj predlog pogoduje rudarskom sektoru, a istovremeno redukuje institut učešća javnost. Praktično se ukidaju ustavna prava, naglašava Đorđević u izjavi za "Zelenu patrolu".
- Iz mog pravničkog ugla, ta dva predloga zakona, koja su suština učešća javnosti u postupcima od značaja za životnu sredinu u Srbiji poslednjih 20 godina - od 2004. kada su nastali do danas - to se sve derogira. Smatram da je Vlada odlučila da ukine učešće javnosti u tim postupcima jer je do te mere redukovan institut učešća zainteresovane javnosti, da neće više biti sprovodiv u Zakonu o proceni uticaja na životnu sredinu.
Đorđević naglašava da Predlog zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu u svojim uvodnim napomenama, kao izuzetke od pravila, isključuje primenu na sve planove i programe propisane Zakonom o planskom sistemu.
- Dakle, ako smo do danas, a to je i evropska praksa, imali učešće javnosti, odnosno sprovođenje postupka izrade izveštaja o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu prostornih planova, više ih nećemo imati. To je dalji izlazak u susret pre svega rudarskom sektoru u Srbiji, odnosno međunarodnim investitorima koji ovde dolaze da bez minimalnog poštovanja standarda zaštite životne sredine realizuju svoje projekte na koje ne može uticati niko, pa ni javnost. Mislim da javnost treba da bude upoznata sa tim i da građani Srbije treba da se pobune protiv toga kao da im se ukida Ustav. Na ovaj način ukidaju im se osnovna ustavna prava, zaključuje Đorđević.
Istog dana, 30. avgusta, Vlada je dostavila i Predlog zakona o kontroli opasnosti od velikih udesa koji uključuju opasne supstance. Svi predlozi tiču se i rudarstva, a predstavljamo ih u celini u nastavku članka.
1. ZAKON O PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU 2. ZAKON O STRATEŠKOJ PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU 3. ZAKON O KONTROLI OPASNOSTI OD VELIKIH UDESA KOJI UKLjUČUJU OPASNE SUPSTANCE
Komentara: 0