Energetika ne poseduje Izveštaje o merenju emisije zagađujućih materija u vazduh - utvrdila inspekcija i naložila otklanjanje te nezakonitosti (FOTO, VIDEO)
Energetika nije obezbedila povremeno merenje preko ovlašćenog pravnog lica, tj. ne poseduje Izveštaje o merenje emisije zagađujućih materija u vazduh - to je "utvrđeno činjenično stanje" navedeno u Zapisniku o inspekcijskom nadzoru, dostavljenom udruženju PRVI PRVI NA SKALI, nakon prijave zagađenja zabeleženog 31. oktobra.
Povremeno merenje na stacionarnom izvoru zagađivanja se vrši radi poređenja izmerenih vrednosti emisija zagađujućih materija sa graničnim vrednostima emisija.
Povremeno merenje se vrši dva puta u toku kalendarske godine, od kojih jedno povremeno merenje u prvih šest kalendarskih meseci, a drugo povremeno merenje u drugih šest kalendarskih meseci.
Povremeno merenje se vrši u uslovima rada pri najvećem opterećenju stacionarnog izvora zagađivanja.
Operater koji nije pribavio saglasnost za samostalno kontinualno merenje dužan je da obezbedi povremeno merenje, preko ovlašćenog pravnog lica, u skladu sa stavom 2. ovog člana.
Glavni inspektor je utvrdio nepravilnosti vanrednim nadzorom Energetike 17. novembra, po predstavci građana. Reč je o prijavi koju smo kao udruženje uputili inspekciji, a nakon što su nam se obratili sugrađani koji su, kao i mi, zabeležili zagađenje crnim gustim dimom na matičnoj lokaciji Energetike 31. oktobra popodne.
VIDEO:
Nadzor je najavljen u dopisu koji smo dobili iz kabineta Gradonačelnika Kragujevca 3. novembra - detaljno OVDE.
Kao nadziranom subjektu, Energetici je inspekcija naložila mere za otklanjanje nezakonitosti. Naloženo je da pribavi rezultate merenja emisije zagađujućih materijal u vazduh, preko ovlašćenog pravnog lica:
za matičnu lokaciju (emiteri kotlova K3 i K4 na matičnoj lokaciji operatera u ulici Prvoslava Rakovića broj 4),
na vanmatičnim lokacijama: PJ Erdoglija, PJ Centralna radionica, PJ Stanovo, PJ Klinički centar i PJ Aerodrom.
Energetika je dužna da te rezultate merenja na emiterima kotlovskih postrojenja dostavi na uvid inspektoru za zaštitu životne sredine, a rok za postupanje po ovoj meri je 20 dana od potpisivanja i prijema zapisnika, a to je bilo 26. novembra 2021. godine.
Po prijemu ove informacije, inspekciji smo se obratili za slanje i tih rezultata, kao naknadnih informacija od javnog značaja.
Pravni osnovi za mere inspektora su:
Zakon o zaštiti vazduha - Članovi 58. (Obaveze operatera), 75. (Prava i dužnosti inspektora) i 76. (Ovlašćenja inspektora), "Sl. glasnik RS", br. 36/09 i 10/13,
Terenski inspekcijski nadzor izvršila je Maja Ranković, gradski inspektor za zaštitu životne sredine 17. novembra od 13 do 14:30 časova u poslovnom prostoru Energetike, u prisustvu Nataše Kovačević, inženjera zaštite životne sredine i Andreje Ilića, direktora Energetike.
Predmet vanrednog nadzora bila je kontrola postupanja Energetike a, kako je navedeno u zapisniku, pre početka nadzora inspektor je prikupio podatke o prethodnim nadzorima i ostale informacije iz baze podataka, informacionog sistema, neposrednim saznanjem i informisanjem. Takođe su pribavljene javne isprave, kao i podaci iz registra koji vode nadležni državni organi i drugi "imaoci javnih ovlašćenja".
Nadzor je podrazumevao i uvid u poslovne knjige, opše i pojedinačne akte, evidencije, ugovore, planske dokumente. Nakon svega se došlo do već navedenog činjeničnog stanja sa kojim su se saglasili predstavnici Energetike - nisu imali primedbe.
Zapisnik o inspekcijskom nadzoru nosi broj XXIX 01-501-316/21 od 26. novembra 2021 godine, izrađen je nakon vanrednog, kancelarijskog i terenskog nadzora nad Energetikom, a postupljeno je po zahtevu našeg udruženja, kao predstavnika građana, stoji u dopisu iz Gradske uprave za inspekcijske poslove i komunalnu miliciju, koji je kao ovlašćeno lice potpisala Karolina Erić, načelnik Odeljenja za normativno pravne poslove inspekcije i komunalne milicije.
Isti zakon nam je ranije omogućio nekoliko odgovora o zagađenju pomenutog 31. oktobra, među kojima su i oni koji je uputio direktor Ilić. Prema njegovim rečima, "crni dim koji se povremeno javlja iz dimnih odvoda na matičnoj lokaciji posledica je pokretanja kotlovskog postrojenja". Tog dana dim je zabeležen u popodnevnim časovima, što je ostalo zabeleženo na video i foto-zapisima sugrađana, pa i dalje traje nedoumica: da li se postrojenja pokreću i u to doba dana ili rano izjutra?
VIDEO:
Tada smo još saznali da "nijedan propis ne definiše obavezu korišćenja tačno određenog energenta", da se na matičnoj lokaciji kao energent koristi ugalj "resavica" i rezerve mazuta od prošle godine. Nismo dobili odgovor na pitanje: u kojim količinama su korišćeni ti energenti tokom popodneva u nedelju 31. oktobra 2021. godine u kotlarnici Zastava na matičnoj lokaciji Energetike. Podsećamo i ovom prilikom da je gust, crni dim pratio "poremećaj" u naselju Erdoglija prošlog decembra. Kao takav je opisan tek nakon burne reakcije javnosti, a javio se usled "sistemskog prelaska na prirodni gas" - detaljnije OVDE.
Međutim, povodom očiglednog zagađenja 31. oktobra, na sajtu Energetike (kao i na zvaničnoj FB strani) nije bila objavljena nikakva najava ili upozorenje koje bi se povezalo sa pojavom koju su zabeležili brojni Kragujevčani.
Čekajući rezultate, podsećamo da je današnji direktor Energetike Andreja Ilić (doktor tehničkih nauka), devet godina bio inspektor u Gradskoj upravi u Kragujevcu, a radio je i kao načelnik Uprave za komunalne i inspekcijske poslove. S obzirom da je nesumnjivi poznavalac problematike, deluje začuđujuće da Energetika nije obezbedila povremeno merenje i da ne poseduje Izveštaje o merenje emisije zagađujućih materija u vazduh, na šta je ukazala inspekcija i naložila otklanjanje nezakonitosti.