Vanredni inspekcijski nadzor rada Energetike, povodom zagađenja vazduha koje je prouzrokovalo ovo DOO na matičnoj lokaciji u nedelju 31. oktobra, izvršiće Inspektorat za zaštitu životne sredine i turizam, obavestio je udruženje PRVI PRVI NA SKALI Ivan Lazić, koordinator u kabinetu gradonačelnika Kragujevca, ovlašćen za davanje informacija od javnog značaja od strane Gradonačenika.
Shodno Godišnjem planu inspekcijskog nadzora u Kragujevcu za 2021. godinu, rad inspektora predviđa i neplanirane aktivnost koje se odmah izvršavaju, a tiču se vanrednog stanja ili vanredne situacije, ali i prijava građana, kao i neposrednim zapažanjem inspektora. Cilj nadzora je, pored ostalog, sprečavanje i otklanjanje štetnih poslednica po život i zdravlje ljudi, kao i životnu sredinu.
Očekujemo da ćemo nakon nadzora dobiti odgovore na pitanja koja smo uputili 1. novembra:
Koje vrste goriva i u kojim količinama su korišćene 31. oktobra na matičnoj lokaciji Energetike?
Da li su te vrsta goriva i količine korišćene u skladu sa propisima?
Šta je prouzrokovalo gust crni dim?
Da li Energetika ima obavezu merenja kvaliteta vazduha na matičnoj lokaciji i koji su rezultati merenja, satne vrednosti tog dana?
Da li će ovako gust crni dim da se ponavlja u nastavku grejne sezone 2021/2022?
Da li je u planu postavljanje filtera na matičnoj lokaciji ili drugih zaštita zdravlja stanovništva i životne sredine u aktuelnoj grejnoj sezoni, s obzirom da je produžen rok prelaska sa uglja na gas, kao i sanacija deponije pepela?
Nadzor će uslediti nakon što se koordinator obratio Jeleni Timotijević, načelnici Odeljenja za opšte i prave poslove Gradske uprave za razvoj i investicije, kao i Maji Ranković, glavnom inspektoru za zaštitu životne sredine i turizam.
Kako smo obavešteni, Lazić je dobio odgovore "u pisanoj formi" da pomenuta Uprava ne raspolaže odgovorima na pitanja "s obzirom da se ista odnose na poslovanje Energetike nad kojom ova uprava nema nikakve ingerencije, kao i činjenice da ona nije nadležna za vršenje nadzora nad primenom propisa kojima se uređuje zaštita vazduha od zagađenja".
Koordinator dalje navodi da je u odgovoru koji je dobio od Inspektorata za zaštitu životne sredine i turizam napisano da trenutno ne raspolažu datim informacijama, ali da na osnovu naše predstavke mogu da izvrše vanredni inspekcijski nadzor. "S tim u vezi, nakon izvršenog inspekcijskog nadzora, možete dobiti odgovarajuće obaveštenje" - piše u dopisu.
U ime sugrađana, stručnih saradnika i samog udruženja, unapred smo zahvalili za iniciranje što skorijeg vanrednog inspekcijskog nadzora koji je najavljen iz kabineta, i preneli da ćemo o tome da obavestimo javnost, uz molbu da obaveštenje o rezultatima nadzora uključi odgovore na postavljena pitanja.
Naglasili smo da su nam ingerencije jasne, baš kao i zainteresovanost Grada, a svakako naših sugrađana koji žele da se utvrde činjenice povodom nesumnjivog ugrožavanja zdravlja stanovništva i životne sredine od strane Energetike 31. oktobra.
Na kraju dopisa sa potpisom koordinatora stoji da odgovore možemo da potražimo i od rukovodstva ovog zagađivača. S obzirom da Kragujevac ima svoj plan inspekcijskog nadzora u čijem su fokusu upravo štetne posledice po život i zdravlje ljudi, i životnu sredinu, smatrali smo da je sasvim dovoljno naše obraćanje Gradu.
Ovo preduzeće je prošle godine prouzrokovalo sličan dim u naselju Erdoglija, što je takođe uznemirilo sugrađane, ali tada je o tom "poremećaju" objavljena informacija sa pratećim izvinjenjem na sajtu Energetike (Obaveštenje, 11. 12. 2020). Ovoga puta nije bilo ni zvanične najave aktivnosti, niti upozorenja koje bi se povezalo sa nesvakidašnjim dimom koji su zabeležilli mnogi Kragujevčani i delili snimke preko društvenih mreža, zbog čega je ovaj problem bio vidljiv i van Kragujevca.
Čekajući podatke o merenjima Energetike, podsećamo da je srpska Agencija za zaštitu životne sredine preuzela indeks Common Air Quality Index (CAQI), u okviru EU projekta CITEAIR, koji ima utvrđene vrednosti po satu, uz dnevni i godišnji indeks. Tako je, prema kriterijumima evropske službe na koju se poziva Agencija, indeks za ocenu kvaliteta vazduha 90-180 po satu za suspendovane čestice PM10 - visoko zagađenje, a >180 - veoma visoko zagađenje; za suspendovane čestice PM2,5 indeks 55-110 je visoko zagađenje, a >110 - takođe veoma visoko zagađenje.
Na državnom sajtu Amskv.sepa.gov.rs se nalazi objedinjen prikaz automatskog monitoringa kvaliteta vazduha u Republici Srbiji, ali nema podataka o prisustvu suspendovanih čestica PM10 i PM2.5 (Particulate Matter) u Kragujevcu, za razliku od većeg broja gradova i opština sa kompletnim podacima. Te čestice ulaze u Kriterijum za ocenjivanje koncentracija zagađujućih materija po Uredbi o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha. Ove suspendovane, lebdeće čestice su među glavnim zagađivačima vazduha (detaljnije OVDE), a jedan od najvećih pojedinačnih izvora u Kragujevcu je upravo Energetika.
Za korišćenje automatske metode i prikazivanje rezultata iz Kragujevca u realnom vremenu neophodna je nabavka instrumenta i njegovo povezivanje sa centralnim softverom radi prijema, obrade i prikaza rezultata. Ta nabavka je jedan od predloga našeg udruženja dostavljen na predstavljanju Nacrta Plana razvoja Kragujevca (detaljnije OVDE).