Inspektor za zaštitu životne sredine izvršio je vanredan inspekcijski nadzor Energetike 17. novembra i naložio periodično-povremeno merenje emisije zagađujućih materija za matičnu i sve vanmatične lokacije ovog privrednog društva, u skladu sa obavezom propisanom Zakonom o zaštiti vazduha.
PRILOG: ZAKON O ZAŠTITI VAZDUHA
Ovo je rezultat vanrednog inspekcijskog nadzora sprovedenog u Energetici, saznajemo iz odgovora glavnog inspektora za zaštitu životne sredine Maje Ranković dostavljenog Gradskoj upravi za poslove organa Grada, odakle je udruženju PRVI PRVI NA SKALI prosledio koordinator Ivan Lazić, inače ovlašćeno lice za davanje informacija od javnog značaja od strane Gradonačelnika.
Ovim povodom smo zatražili odgovore na šest pitanja, a odgovore smo dobili nakon 37 dana.
Na pitanje koje vrste goriva i u kojim količinama su korišćene tokom popodneva u nedelju 31. oktobra 2021. godine u kotlarnici Zastava na matičnoj lokaciji Energetike, dobili smo odgovor: Na matičnoj lokaciji se kao energent koristi ugalj "resavica" i rezerve mazuta od prošle godine. Količine nisu navedene.
Zanimalo nas je da li su te vrsta goriva i količine korišćene u skladu sa propisima, a saznali smo da "nijedan propis ne definiše obavezu korišćenja tačno određenog energenta".
Pitali smo i šta je prouzrokovalo gust crni dim kojem smo svedočili sve vreme tokom dolaska i boravka ispred matične lokacije (oko 20 minuta), kao i naši sugrađani od kojih su nam neki poslali foto i video zapise sa više lokacija, a iz Uprave nam je odgovoreno da je, "prema rečima direktora Energetike Andreje Ilića, crni dim koji se povremeno javlja iz dimnih odvoda na matičnoj lokaciji posledica pokretanja kotlovskog postrojenja". S obzirom da je 31. oktobra dim zabeležen u popodnevnim časovima, ostaje nedoumica da li se postrojanja pokreću i u to doba dana ili rano izjutra.
VIDEO: ENERGETIKA (KRAGUJEVAC) - IZ UGLA POTROŠAČA (VIDEO), 6. 10. 2021.
Da li Energetika ima obavezu merenja kvaliteta vazduha na matičnoj lokaciji i koji su rezultati merenja, satne vrednosti tokom popodneva 31. oktobra - bilo je naredno naše pitanje, a odgovor glasi: "Privredno društvo ima obavezu povremenog-periodičnog merenja emisije zagađujućih materija dva puta godišnje, ali nema obavezu kontinuiranog merenja". Rezultati nisu navedeni.
Svedočeći, kao i sugrađani, da je gust crni dim učestalija pojava na matičnoj adresi Energetike, pitali smo da li će ovako gust crni dim da se ponavlja u nastavku grejne sezone 2021/2022 - odgovor nismo dobili.
Na kraju smo postavili pitanje: da li je u planu postavljanje filtera na matičnoj lokaciji ili drugih zaštita zdravlja stanovništva i životne sredine u aktuelnoj grejnoj sezoni, s obzirom da je produžen rok prelaska sa uglja na gas, kao i sanacija deponije pepela (Vladimir Maksimović, član kragujevačkog Gradskog veća zadužen za komunalnu delatnost, za RSE je rekao da "ceo posao mora da bude završen najkasnije do 1. novembra 2021. godine", dok je prilikom državne posete Energetici 27. oktobra ministarka Vujović najavila da se "kotlovi očekuju do kraja godine" - izvor: sajt Grada Kragujevca; na sajtu Energetike rok nije naveden)?
VIDEO: ENERGETIKA, 31. 10. 2021.
"Na matičnoj lokaciji "Energetike" funkcioniše elektrofiltersko postrojenje. Za dobijanje informacija koje se tiču rokova za zamenu postojećih kotlovanovim kotlovima na gas i informacijama o načinu postupanja sa otpadnim pepelom i šljakom, potrebno je da se obratite PD Energetika", završni je odgovor koji smo dobili iz Uprave.
Pomenuti nadzor Energetike bio je u skladu sa Godišnjim planom inspekcijskog nadzora u Kragujevcu za 2021. godinu, u kojem stoji, pored ostalog, da rad inspektora predviđa i neplanirane aktivnosti koje se odmah izvršavaju, a tiču se vanrednog stanja ili vanredne situacije, ali i prijava građana, kao i neposrednim zapažanjem inspektora. Cilj nadzora je, pored ostalog, sprečavanje i otklanjanje štetnih posledica po život i zdravlje ljudi, kao i životnu sredinu.
Nedostatak rezultata merenja iz Energetike nadovezuje se, inače, na nepotpune podatke iz Kragujevca koji se nalaze na sajtu državne Agencije za zaštitu životne sredine - Amskv.sepa.gov.rs. Naime, na ovoj adresi se nalazi objedinjen prikaz automatskog monitoringa kvaliteta vazduha u Republici Srbiji, ali nema podataka o prisustvu suspendovanih čestica PM10 i PM2.5 (Particulate Matter) u Kragujevcu, za razliku od većeg broja gradova i opština sa kompletnim podacima. Te čestice ulaze u Kriterijum za ocenjivanje koncentracija zagađujućih materija po Uredbi o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha. Ove suspendovane, lebdeće čestice su među glavnim zagađivačima vazduha (detaljnije OVDE), a jedan od najvećih pojedinačnih izvora u Kragujevcu je upravo Energetika.
Za korišćenje automatske metode i prikazivanje rezultata iz Kragujevca u realnom vremenu neophodna je nabavka instrumenta i njegovo povezivanje sa centralnim softverom radi prijema, obrade i prikaza rezultata. Ta nabavka je bio jedan od predloga našeg udruženja dostavljen na predstavljanju Nacrta Plana razvoja Kragujevca (detaljnije OVDE), naknadno i prihvaćen.
Državna agencija primenjuje indeks Common Air Quality Index (CAQI) koji ima utvrđene vrednosti po satu, uz dnevni i godišnji indeks. Tako je indeks za ocenu kvaliteta vazduha 90-180 po satu za suspendovane čestice PM10 - visoko zagađenje, a >180 - veoma visoko zagađenje; za suspendovane čestice PM2,5 indeks 55-110 je visoko zagađenje, a >110 - veoma visoko zagađenje.
U očekivanju realizacije predloženog opremanja grada za merenje kvaliteta vazduha i potpunih podataka iz Kragujevca na državnom izvoru, naše udruženje je u saradnji sa Nacionalnom ekološkom asocijacijom (NEA) aktiviralo aplikaciju xEco vazduh(eXtreme ECOlogy - ekstremna ekologija), vidljiva je na svakoj stranici portala Prviprvinaskali.com.
Aplikacija prikazuje evropski indeks kvaliteta vazduha u Republici Srbiji koristeći podatke o koncentracijama pet zagađujućih materija: suspendovanih čestica prečnika do 10 i 2,5 mikrona (PM10 i PM2.5), sumpor dioksida (SO2), azot dioksida (NO2) i prizemnog ozona (O3). Detaljno u članku: APLIKACIJA "XECO VAZDUH" NA PORTALU PRVI PRVI NA SKALI.
Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, Član 16
"Ako se zahtev odnosi na informaciju za koju se može pretpostaviti da je od značaja za zaštitu života ili slobode nekog lica, odnosno za ugrožavanje ili zaštitu zdravlja stanovništva i životne sredine, organ vlasti mora da obavesti tražioca o posedovanju te informacije, da mu stavi na uvid dokument koji sadrži traženu informaciju, odnosno da mu izda kopiju tog dokumenta najkasnije u roku od 48 sati od prijema zahteva".