Gust, crni dim koji je kuljao iz dimnjaka Energetike na matičnoj lokaciji zabeležili smo u nedelju 31. oktobra oko 16 časova i 30 minuta.
VIDEO (3:23)
Ovakav dim podsetio je na "poremećaj" u naselju Erdoglija iz prošlog decembra, koji je kao takav objašnjen tek nakon burne reakcije javnosti, a javio se usled sistemskog prelaska na prirodni gas - detaljnije OVDE.
Ovoga puta na sajtu Energetike (kao i na zvaničnoj FB strani) nije bila objavljena nikakva najava ili upozorenje koje bi se povezalo sa pojavom koju je zabeležilo i nekoliko naših sugrađana.
S obzirom da Ustav Republike Srbije u Član 74, koji se odnosi na zdravu životnu sredinu, "kaže" da svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i na blagovremeno i potpuno obaveštavanje o njenom stanju, da je svako odgovoran za zaštitu životne sredine, ali i da je svako dužan da čuva i poboljšava životnu sredinu, pribegli smo Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. U Članu 16 ovog zakona piše:
"Ako se zahtev odnosi na informaciju za koju se može pretpostaviti da je od značaja za zaštitu života ili slobode nekog lica, odnosno za ugrožavanje ili zaštitu zdravlja stanovništva i životne sredine, organ vlasti mora da obavesti tražioca o posedovanju te informacije, da mu stavi na uvid dokument koji sadrži traženu informaciju, odnosno da mu izda kopiju tog dokumenta najkasnije u roku od 48 sati od prijema zahteva".
Zato smo u ime sugrađana koji su nas kontaktirali kao udruženje i nakon što smo se uverili u stanje odlaskom do Energetike, nadležnima u Gradu i Okrugu prijavili slučaj ugrožavanja zdravlja stanovništva i životne sredine, prosledili im foto i video snimke i zatražili odgovore na sledeća pitanja:
Koje vrste goriva i u kojim količinama su korišćene tokom popodneva u nedelju 31. oktobra 2021. godine u kotlarnici Zastava na matičnoj lokaciji Energetike?
Da li su te vrsta goriva i količine korišćene u skladu sa propisima (navedite kojim)?
Šta je prouzrokovalo gust crni dim kojem smo svedočili sve vreme tokom dolaska i boravka ispred matične lokacije (oko 20 minuta), kao i naši sugrađani od kojih su nam neki poslali foto i video zapise sa više lokacija?
Da li Energetika ima obavezu merenja kvaliteta vazduha na matičnoj lokaciji i koji su rezultati merenja, satne vrednosti juče tokom popodneva?
Da li će ovako gust crni dim da se ponavlja u nastavku grejne sezone 2021/2022?
Da li je u planu postavljanje filtera na matičnoj lokaciji ili drugih zaštita zdravlja stanovništva i životne sredine u aktuelnoj grejnoj sezoni, s obzirom da je produžen rok prelaska sa uglja na gas, kao i sanacija deponije pepela (Vladimir Maksimović, član kragujevačkog Gradskog veća zadužen za komunalnu delatnost, za RSE je rekao da "ceo posao mora da bude završen najkasnije do 1. novembra 2021. godine", dok je prilikom državne posete Energetici 27. oktobra ministarka Vujović najavila da se "kotlovi očekuju do kraja godine" - izvor: sajt Grada Kragujevca; na sajtu Energetike rok nije naveden)?
Istog dana dobili smo dopis sa potpisom Ilić Stošić:
"U skladu sa Vašom prijavom ugrožavanja zdravlja stanovništva i životne sredine, a shodno Vašem zahtevu za pristup informacijama od javnog značaja, ovim putem Vas obaveštavamo da ne posedujemo traženu informaciju, kao ni dokument koji sadrži istu. Takođe Vas obaveštavamo da zahtev za traženu informaciju, možete proslediti Gradskoj upravi Grada Kragujevca, nadležnom odeljenju za zaštitu životne sredine".
DOPIS GRADSKE UPRAVE
Danas popodne dobili smo i dopis iz Grada koji nije upućen iz kabineta Gradonačelnika ili Većnika, već iz Gradske uprave za razvoj i investicije, sa potpisom Jelene Timotijević, ovlašćenog lica za postupanje po zahtevima za slobodan pristup informacijama od javnog značaja, inače angažovane u Odeljenju za opšte i pravne poslove.
Na početku je naznačeno da smo zahtev uputili na mejl načelniku odeljenja za zaštitu životne sredine Draganu Marinkoviću, a u nastavku smo obavešteni da ova Uprava ne raspolaže odgovorima na data pitanja, s obzirom "da se ista odnose na poslovanje Energetika d.o.o. Kragujevac, nad kojom ova uprava nema nikakve ingerencije, kao i činjenice da ova uprava nije nadležna da vrši nadzor nad primenom propisa kojima se uređuje zaštita vazduha od zagađenja".
Dalje je napisano da "Gradska uprava za inspekcijske poslove i komunalnu miliciju obavlja poslove koji se odnose na inspekcijski nadzor nad primenom zakona i drugih propisa kojim se uređuje, između ostalog, zaštita vazduha od zagađenja".
BIROKRATIJA IZNAD INFORMISANJA
Dakle, sa polja stvarnog problema - kakav je nesumnjivo ugrožavanje zdravlja stanovništva i životne sredine (upitno je jedino u kojoj meri i sa kojim posledicama), skliznuli smo u na teren suvoparne birokratije, lišene potrebe da se izađe u susret zainteresovanim, ali i zabrinutim sugrađanima koji već na početku nove grejne sezone vazduh u gradu mogu da osete, okuse i vide.
U dopisu Uprave koja je preuzela na sebe dostavu odgovora nema ni reči da li je prijava prosleđena inspekciji i hoće li se išta preduzeti, pa na osnovu toga može da se stekne pogrešan utisak da Grad nije zainteresovan za Energetiku, bar kada dođe do problema na toj adresi.
Međutim, kada je Energetika tema koja može da donese pozitivan publicitet, pristupa se sasvim drugačije - obezbeđuje se prisustvo u državnoj delegaciji koja posećuje ovo DOO, događaj se opisuje kao "uvod u novu epohu u istoriji Kragujevca", pominje se "razumevanje Kragujevčana" i "rešavanje naših problema", a nakon svega se izrađuje i video-prilog koji je po sadržaju informativan, ali je forma propagandna:
Samo par dana kasnije, pominjano razumevanje izostaje.
Naredne nedelje pokazaće da li će biti kontrola i u Kragujevcu.
Inače, birokratski posmatrano, za sva pitanja o Energetici javnost u Kragujevcu bi trebalo da se obraća članovima ovog DOO, a to su Republika Srbija sa udelom od 82,63% (Nemanjina 11, Beograd) i Fond za razvoj sa 17,37% (Bulevar Nemanjića 14a, Niš-Medijana), iako usluge koristi i plaća u svom prebivalištu.
Međutim, današnji direktor Energetike Andreja Ilić (doktor tehničkih nauka), je devet godina bio inspektor u Gradskoj upravi u Kragujevcu, zatim načelnik Uprave za komunalne i inspekcijske poslove, kao i izvršni direktor JKP Šumadija.
RTK, DECEMBAR 2020:
Dakle, osoba koja je još kako i kompetentna i prepoznatljiva lokalnoj samoupravi, pa je informacija od javnog značaja mogla da se obezbedi i dostavi u zakonskom roku - da je bilo dobre volje.
Uz to, u organizacionoj šemi Energetike, kao pomoćnik direktora za ekonomiju preduzeća, vodi se Vladimir Maksimović, koji je ujedno i član Gradskog veća zadužen za komunalnu delatnost. Direktnom saradnjom dvojice gradskih većnika takođe su mogle da se obezbede informacije od javnog značaja - da je bilo dobre volje.
Naša zainteresovanost za posredovanje između sugrađana i nadležnih izvire iz Statuta udruženja, to ćemo da činimo i ubuduće, a kada zatreba pozivaćemo "u pomoć" Poverenika za informacije od javnog značaja, kao što smo već činili u više navrata.