Deca su posebno osetljiva na uticaj zagađenja ambijentalnog vazduha s obzirom na njihova tela u razvoju i nedovoljno razvijen imunološki i respiratorni sistem
Foto: Getti Images
Povećana izloženost spoljašnjem zagađenju vazduha u ranom životu može otežati deci da uče i obrađuju informacije, posebno u smislu kritičkog mišljenja i neverbalnih zadataka, pokazuje nova studija.
Nalazi koje je predstavila istraživačka grupa za javno zdravlje US Right To Know, a obradilo udruženje PRVI PRVI NA SKALI, objavljeni 18. novembra u Environmental Health, zasnovani su na pregledu i analizi podataka iz šest epidemioloških studija koje predstavljaju 4.860 dece iz različitih populacija u Severnoj Americi, Evropi i Aziji. Oni naglašavaju sve veći broj dokaza da zagađenje vazduha ozbiljno utiče na zdravlje dece čak i pre rođenja, a novo istraživanje objavljeno ovog meseca pokazuje da može da naškodi kvalitetu embriona tokom vantelesne oplodnje (IVF).
Ovo je, međutim, prvi put da su istraživači kvantifikovali korelaciju između ranog života izloženosti finim česticama u vazduhu (PM 2,5), uobičajenom zagađivaču vazduha, i opadanja verbalnih i neverbalnih mentalnih sposobnosti, merenih koeficijentom inteligencije (IQ).
IQ testovi procenjuju niz mentalnih veština, uključujući pamćenje, rasuđivanje, rad sa brojevima, obradu jezika i razmišljanje o objektima u tri dimenzije.
- Bez izuzetka, svaka studija je prijavila negativnu povezanost između izloženosti PM 2,5 i kognitivnih funkcija dece, kažu istraživači, uključujući dr Fila Landrigana, direktora novopokrenute Globalne opservatorije za zagađenje i zdravlje Bostonskog koledža i bivšeg kopredsedavajućeg Lanset komisije za zagađenje i zdravlje.
Rezultati su važni jer je koeficijent inteligencije deteta snažan prediktor njihovog neurorazvoja, budućih akademskih postignuća, mogućnosti zapošljavanja, finansijske zarade i ekonomske mobilnosti u odraslom dobu, kaže koautorka studije Ela Vitman.
- Na nivou populacije, smanjena kognitivna funkcija kod dece može povećati obrazovnu podršku potrebnu u školama, smanjiti bruto domaći proizvod (BDP) društva i budući potencijal za liderstvo. Naši rezultati pokazuju hitnu potrebu da se smanji izloženost PM 2,5 u ranim fazama života kako bi se promovisali longitudinalni ishodi u zdravlju dece i ljudskom kapitalu, kaže ona.
ARHIVA PPNS U KRAGUJEVCU JE TOKOM 2023. VAZDUH BIO PREKOMERNO ZAGAĐEN USLED PREKORAČENJA GRANIČNE VREDNOSTI SUSPENDOVANIH ČESTICA PM10
Deca pod većim rizikom od bolesti nego odrasli
Deca su posebno osetljiva na uticaj zagađenja ambijentalnog vazduha s obzirom na njihova tela u razvoju i nedovoljno razvijen imunološki i respiratorni sistem. Deca takođe dišu brže, udišući više vazduha od odraslih i fizički su aktivnija na otvorenom.
U 2021. godini, izloženost zagađenju vazduha bila je povezana sa više od 700.000 smrti dece mlađe od pet godina širom sveta, što ga čini drugim vodećim faktorom rizika za smrt za ovu starosnu grupu, posle neuhranjenosti, prema Institutu za zdravstvene metrike i procenu - IHME (ZAGAĐENJE VAZDUHA JE PROUZROKOVALO 8,1 MILIONA SMRTNIH SLUČAJEVA ŠIROM SVETA U 2021. GODINI, POSTAVŠI DRUGI VODEĆI FAKTOR RIZIKA ZA SMRT, UKLJUČUJUĆI I DECU MLAĐU OD 5 GODINA, 19. 6. 2024).
Foto: Health Data
Procenjuje se da je 201.000 tih smrtnih slučajeva bilo posebno povezano sa izloženošću česticama PM 2,5. One su nusproizvod sagorevanja, emisija iz vozila, elektrana i industrija ili izvora kao što su gradilišta i požari.
Sa prečnikom manjim od 2,5 mikrometara, oko 30 puta manjim od širine ljudske dlake, čestice mogu prodreti direktno u mozak preko olfaktorne "sijalice" (struktura mozga koja je uključena u naše čulo mirisa). Takođe mogu da se zadrže duboko u plućima kada udišemo i uđu u krvotok, uzrokujući respiratorne (disanje) i kardiovaskularne (srce i krvni sudovi) problema, između ostalih.
PM 2,5 je identifikovan kao faktor rizika kod odraslih za neurodegenerativna stanja, uključujući kognitivna oštećenja. Studije su pokazale da velika izloženost zagađenju vazduha, kod dece može da:
- utiče na razvoj mozga i izaziva ozbiljne zdravstvene probleme u srcu i plućima
- bude povezana sa povećanim rizikom od spontanog prevremenog porođaja, koji je povezan sa abnormalnim razvojem mozga i vodeći je uzrok smrtnosti kod dece mlađe od 5 godina
- izaziva značajno kognitivno kašnjenje, sa većim rizikom kod dece koja žive u urbanim lokacijama
- tokom trudnoće i ranog detinjstva dovode do trajnih promena u beloj materiji mozga, koja igra suštinsku ulogu u nervnom sistemu
Druga nedavna studija, koja je uključivala više od 8.500 dece uzrasta od 9 do 10 godina i objavljena 30. oktobra u Environmental Health Perspectives, takođe je otkrila povezanost između kumulativne izloženosti PM 2,5 i lošijih kognitivnih performansi.
ARHIVA PPNS PREDLOG UG PRVI PRVI NA SKALI ZA BUDŽET 2025: UNAPREĐENJE SISTEMA MONITORINGA KVALITETA VAZDUHA
Dečijoj neverbalnoj inteligencijia najviše šteti zagađenje vazduha
U poslednjem izveštaju, deca u šest studija bila su izložena prosečnoj koncentraciji PM 2,5 od 30,4 mikrograma po kubnom metru (µg/m³). Za kontekst, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje godišnji prosek od 5 µg/m³, dok Američka agencija za zaštitu životne sredine (EPA) postavlja primarni standard na 9 µg/m³.
Otprilike jedna trećina dece uključene u studiju bila je izložena koncentracijama ispod primarnog standarda EPA, kaže Vitman.
Vremena izloženosti su varirala, u rasponu od prenatalnog perioda do sredine detinjstva. Deca su imala otprilike 9 godina u vreme testiranja inteligencije. Koeficijent inteligencije se obično ocenjuje na skali većoj od 100, ali deca imaju srednju (prosečnu) ocenu od 100.
Za svaki 1 mikrogram po kubnom metru povećanja PM 2,5, istraživači su otkrili „statistički značajno“ smanjenje od 0,39 poena u IQ-u (PIQ), važnom aspektu kognicije. To se poredi sa gubitkom od 0,24 poena u verbalnom IQ (VIQ) i 0,27 poena u IQ pune skale (FSIQ, kompozitna mera PIQ, VIQ i drugih indeksa kognitivnih funkcija).
Dok je studija pokazala delimično smanjenje PIQ-a, njegove implikacije su važne, kaže Vitman. PIQ je mera kritičkog mišljenja i „tečne inteligencije“, uključujući zadatke kao što su neverbalno rešavanje problema, prepoznavanje obrazaca i vizuelno-prostorno rezonovanje.
- Značajna povezanost pokazuje da zagađenje vazduha može uticati na kognitivne funkcije deteta čak i na izuzetno niskim nivoima koji se smatraju ’bezbednim’ prema trenutnim standardima kvaliteta vazduha, kaže ona.
Društvene posledice dečjeg kognitivnog pada
Pored toga, uticaj gubitka koeficijenta inteligencije koji se može pripisati izloženosti PM 2,5 postaje dublji kada se razmatra na nivou populacije, kaže Vitman.
Koncentracije PM 2,5 su često neproporcionalno veće u zajednicama sa niskim prihodima i marginalizovanim zajednicama, što znači da je veća verovatnoća da će deca u ovim oblastima biti pogođena kognitivnim uticajima zagađenja – i manje je verovatno da će imati resurse za ublažavanje negativnih ishoda.
Smanjenje srednjih mentalnih sposobnosti u celoj populaciji za samo pet poena inteligencije rezultira smanjenjem za više od 50% u broju dece sa superiornom inteligencijom (IQ iznad 130). To takođe dovodi do odgovarajućeg povećanja broja dece sa koeficijent inteligencije ispod 70, kažu istraživači.
- Sa otprilike 2,2 milijarde dece širom sveta, čak i skromno povećanje zagađenja može dovesti do značajnog viška dece koja doživljavaju kognitivni pad, što potencijalno utiče na njihov akademski učinak i buduće mogućnosti, kaže Vitman.
Potencijal za totalne gubitke u kognitivnim funkcijama zbog PM 2.5, s obzirom na njegovu rasprostranjenost, mogao bi biti veliki ili izraženiji od onih koje uzrokuje izloženost drugim široko rasprostranjenim neurotoksinima, kao što su olovo i metil živa, kažu istraživači. Hemikalije u usporivačima plamena (polibromovani difenil etri, ili PBDE) i pesticidima su takođe povezane sa kognitivnim gubitkom dece.
Foto: NYU Langone Health
Značajan gubitak kognitivnog kapaciteta u populaciji predstavlja "masovnu eroziju" ljudskog kapitala, kažu istraživači.
- Istovremeno, značajno povećanje broja dece sa smanjenim kognitivnim kapacitetima nameće značajna ekonomska i socijalna opterećenja društvima smanjujući doživotnu produktivnost budućih generacija i povećavajući potrebu za dopunskim obrazovanjem i starateljstvom, kažu oni.
Drugi potencijalni faktori mogu biti u igri u smanjenom IQ-u
Ograničenja studije uključuju oskudicu dostupnih podataka o izloženosti zagađenju vazduha u ranom životu, napominju istraživači, rekavši da njihove nalaze treba "oprezno tumačiti" i preispitati kako se bude više podataka.
Između ostalih faktora, štetna izloženost okolini, kao što su endokrini disruptori, mogla bi da utiče na IQ rezultate dece. Studija nije mogla da objasni razlike u hemijskim sastojcima zagađenja PM 2,5 koje se može pojaviti na različitim mestima širom sveta. Na primer, sagorevanje biomase u šumskim požarima proizvodi PM 2,5 sa većom koncentracijom hemikalija od emisije iz vozila, pokazuje studija.
Da bismo bolje razumeli zdravstvene rizike, istraživači preporučuju da se sav gubitak IQ-a – ne samo ozbiljan gubitak IQ-a – uzrokovan štetnim izlaganjem životne sredine, kao što je PM 2,5, uključi u Globalni teret bolesti (GBD). Buduće studije bi takođe trebalo da teže praćenju koeficijenta inteligencije dece tokom vremena i izloženosti PM 2,5 na individualnom nivou, sa biomarkerima i uređajima za nošenje, kako bi se bolje kvantifikovao njegov neurotoksični uticaj.
Foto: Health Data
- Razumevanje veličine ovog efekta je ključno za uspostavljanje javnih zdravstvenih politika koje će zaštititi zdravlje dece, sačuvati ljudski kapital i podržati društveni napredak, kažu oni.
Otkrijte kako vazduh u vašem gradu utiče na zdravlje na BreatheLife-u.
Reference
Related
Pamela Ferdinand
Izvor: US Right To Know
Obrada: Prviprvinaskali.com
PRILOZI
1) AIR POLLUTION EXPOSURE IN VITRIFIED OOCYTE DONORS AND MALE RECIPIENT (10 STRANA)
2) QUANTIFYING THE ASSOCIATION BETWEEN PM2.5 AIR POLLUTION AND IQ LOSS IN CHILDREN A SYSTEMATIC REVIEW AND META-ANALYSIS (17 STRANA)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0