Isprativši članak o aplikaciji xEco Odžak ("eXtreme ECOlogy" - "Ekstremna ekologija") Nacionalne ekološke asocijacije, kompanija Lidl nas je kontaktirala jer je uočila netačan podatak koji smo, kako je navela, "nenamerno objavili".
Kao kompanija koja vodi računa o svojim emisijama i ujedno posvećeno radi na njihovom smanjivanju, izuzetno smo se iznenadili što smo se na listi „xEco Odžak“ našli na visokom 25. mestu za emisije azotnih oksida, naveo je Lidl.
Nakon analize podataka za kompaniju Lidl Srbija KD u aplikaciji „xEco Odžak“, kao i poređenja sa Izveštajima o godišnjim bilansima emisija zagađujućih materija u vazduhu, dostupnim na sajtu SEPA za period 2018-2020, došli smo do zaključka da postoje nepoklapanja kada su u pitanju količine emisija kompanije Lidl Srbija za 2020. godinu, stoji dalje u dopisu.
Naime, u prvobitnom izveštaju SEPA-e su u domenu emisija azotnih oksida prikazane pogrešne cifre za Lidl Srbija. Ovaj izveštaj je u julu 2021. godine ažuriran ispravnim podacima, i u njemu su emisije naše kompanije znatno manje od prvobitno navedenih. U izveštaju sa sajta SEPA (dostavljen prilog), koji je dostupan na dan 22. 11. 2021. prikazane su ispravne cifre, pojasnio je Lidl.
Ova kompanija je istakla da je, imajuću u vidu gorenavedeno, zamolila organizaciju NEA koja je odgovorna za aplikaciju „xEco Odžak“ da ažurira podatke i objavi novu listu, za koju veruje da će prikazati potpuno drugačiju, ali "najvažnije, ispravnu sliku".
Dejan Lekić, autor aplikacije i član Stručnog saveta NEA, je za portal PRVI PRVI NA SKALI objasnio da je Lidl "pogrešio, pa ispravio", a aplikacija je koristila bazu preuzetu sa sajta SEPA pre ispravke.
- Sami su rekli da su pogrešili i zatim ispravili. Proverio sam, istina je, pa sam ispravio i u "Odžaku", rekao je Lekić za PPNS.
Podsećamo, ova aplikacija prikazuje podatke o emisijama zagađujućih materija u vazduh u Srbiji koristeći podatke o emitovanim materijama koje preduzeća samostalno dostavljaju na godišnjem nivou u Nacionalni registar izvora zagađivanja. Metodologija, zagađujuće materije, odnosno kriterijumi po kojima pojedina kompanija postaje obveznik izveštavanja dati su u Pravilniku o metodologiji za izradu nacionalnog i lokalnog registra izvora zagađivanja, kao i metodologiji za vrste, načine i rokove prikupljanja podataka, dok su granične vrednosti određene Uredbom o graničnim vrednostima emisija zagađujućih materija u vazduh iz postrojenja za sagorevanje, odnosno Uredbom o graničnim vrednostima emisija zagađujućih materija u vazduh iz stacionarnih izvora zagađivanja, osim postrojenja za sagorevanje.
Aplikacija prikazuje podatke za period od 2016. do 2020. godine. svrstavajući zagađujuće materije u osam grupa zagađivača:
- gasovi sa efektom staklene bašte,
- drugi gasovi,
- neorganske supstance,
- ostale organske supstance,
- organske supstance koje sadrže hlor,
- pesticidi,
- teški metali,
- ostalo.
xEco Odžak podatke prikazuje u četiri forme:
- Rang listu emitera izabrane zagađujuće materije prema srednjim godišnjim emisijama za period 2016-2020. godina uz numerički prikaz simuliranih emisija u tekućoj godini u realnom vremenu na osnovu istih podataka (centralni panel - lista - gornji deo).
- Dijagram ukupnih godišnjih emisija odnosno emisija pojedinačnog postrojenja za izabranu zagađujuću materiju u periodu 2016-2020. (centralni panel - lista - donji deo).
- Raspodelu, tj. udeo pojedinih postrojenja odnosno preduzeća u emisijama izabrane zagađujuće materije u periodu 2016-2020. godina u grafičkoj formi - "treemap" (desni panel - analiza).
- Geografske lokacije (centralna tačka matične opštine) sa markerima izvora zagađivanja, gde veličine markera označavaju relativni udeo pojedinog izvora u ukupnim prosečnim emisijama izabrane zagađujuće materije na graduiranoj podlozi koja vizuelizira raspodelu emisija na teritoriji Republike Srbije (levi panel - mapa).