Savez еkoloških оrganizacija Srbije (SEOS) organizuje protest povodom dva predloga Vlade Srbije - Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, i o izmenama i dopunama Zakona o eksproprijacijii, a zakazan je ispred Predsedništva Srbije na Andrićevom vencu u sredu 24. novembra od 18 časova.
Predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Ivica Dačić sazvao je sedmu i osmu sednicu drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine za utorak i četvrtak, 23. i 25. novembar.
Za prvu sednicu predložen je dnevni red sa 17 tačaka, a deveta je: Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o eksproprijaciji.
Na drugoj sednici dnevni red ima samo jednu tačku: Predlog zakona o referendumu i narodnoj inicijativi.
"Mi znamo da zemlju ne damo, a vi?" - pitanje je koje organizatori upućuju javnosti, uz poruku da je narod Srbije protiv sramno smišljenih zakona o referendumu i eksproprijaciji.
"Zemlju ne damo, ne daj je ni ti" - apel je udruženja koja su formirala savez, u saradnji sa timom ekološke kampanje Marš sa Drine:
- Ovo se tiče svakog stanovnika Srbije. Ako ne zaštitimo Srbiju od izmena Zakona o referendumu i Zakona o eksproprijaciji, za referendum po bilo kom pitanju biće dovoljno da izađe šaka odabranih glasača, a naše njive, livade, kuće, stanovi... kroz noć će moći da postanu državno vlasništvo ili budu oduzeti na period od tri godine. Brani se Ustav, brani se zdrava životna sredina, brani se lična svojina, brani se Srbija, nedvosmislena je Marica Živanović Poljo iz "Neko brine za Levač".
Organizatori su u međuvremenu proširili aktivnosti, zbog novih oklonosti. Prenosimo dopunjen poziv.
"Srbija se brani svakog dana!
Danas Makiš, sutra skupština, sreda Predsedništvo.
Bićemo svuda, a ti?
Datum usvajanja Zakona o eksproprijaciji objavljen je na prepad.
Svi protesti ovih dana od ponedeljka do ponedeljka imaju isti cilj, voda, vazduh, zemlja, život!
SEOS vas poziva da se priključite svim protestima, da odaberete one koji vam zbog obaveza odgovaraju.
SVAKOG DANA, ZAJEDNO DO CILJA!
SEOS danas upućuje apel poslanicima, sutra smo ispred Skupštine i održaćemo konferenciju za medije. U sredu vas čekamo ispred predsedništva u 18 časova, a posle srede ne stajemo jer ćemo podržati sve koji se bore za isti cilj".
Podsećamo, Predlog Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi upućen je Narodnoj skupštini 9. novembra, a predlagač je Vlada Srbije.
Vladin Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o eksproprijaciji dostavljen je pet dana ranije, 4. novembra.
Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o eksproprijaciji usvojen je na 88. sednici Vlade Srbije održanoj 3. novembra 2021. godine. U nastavku su svi javno dostupni dokumenti Vlade Srbije:
- Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o eksproprijaciji
- Obrazloženje Predlog zakona
- Pregled odredaba koji se menjaju
- Analiza efekata
- Izjava o usklađenosti EU
Izvodi iz Predloga
U članu 6. stav 1. menja se i glasi:
„Zemljište koje treba da služi određenoj potrebi u vezi sa izgradnjom objekata i ustanovljenjem službenosti, a za koju izgradnju, odnosno ustanovljenje je u skladu sa ovim zakonom utvrđen javni interes (radi smeštaja radnika, materijala, mašina ili izvođenja radova koji su u funkciji izgradnje objekta ili ustanovljenja službenosti i sl.) može se privremeno zauzeti, a najduže do tri godine (privremeno zauzimanje)”.
U članu 20. stav 1. posle reči: „za izgradnju” dodaju se zapeta i reči: „rekonstrukciju ili adaptaciju”, posle reči: „energetske” dodaju se zapeta i reč: „telekomunikacione”, a posle reči: „ugroženih lica” dodaju se zapeta i reči: „i radi realizacije projekata za izgradnju objekata od značaja ili od posebnog značaja za Republiku Srbiju, a koji projekat se realizuje na osnovu zaključenog međunarodnog ugovora u kojem je jedan od potpisnika Republika Srbija”.
U članu 23. dodaje se novi stav 2. koji glasi:
„Rok za vršenje pripremnih radnji počinje da teče sledećeg dana od dana uručenja rešenja strankama u postupku”.
Član 10.
Posle stava 3. dodaju se novi st. 4-6. koji glase:
„Sopstvenik nepokretnosti je dužan da se izjasni o predlogu za eksproprijaciju u roku od pet dana od dana prijema predloga pisanim putem ili usmeno na zapisnik kod nadležnog organa.
Ako u toku postupka nadležni organ naiđe na činjenicu za koju smatra da je potrebno izvesti dodatne dokaze, može zakazati usmenu raspravu u roku od tri dana od dana prijema predloga za eksproprijaciju.
Po prijemu izjašnjenja iz prethodnog stava, odnosno po proteku tog roka, nadležni organ odmah, a najkasnije u roku od 15 dana, donosi rešenje o eksproprijaciji nepokretnosti”.
Predstavljamo sve dokumente, kao i Zakon o eksproprijaciji iz 2016. godine:
Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o eksproprijaciji
Obrazloženje Predloga zakona
Pregled odredaba koje se menjaju
Analiza efekata
Izjava o usklađenosti EU
"Srbija se brani, na nama je budućnost ove zemlje. Budimo ljudi bez obeležja, dođimo i ne dozvolimo da nas porobljavaju za račun stranih eksploatatora", poručuju organizatori protesta.
ARHIVA PPNS
PREVOD ’DOKUMENATA IZ BRISELA’ O RIO TINTU U SRBIJI