Portal PRVI PRVI NA SKALI ekskluzivno prenosi reakciju akademika Bogdana Šolaje na neke tvrdnje prof. Pitera Toma Džonsa, SIM2, KU Leuven, objavljene 26. marta 2025. na nifainfo.org (Nema imuniteta od odgovornosti, No Immunity from Accountability). Sadržaj objavljujemo u celini.
1. Tajming. Vreme objavljivanja ovog teksta i filma „Ne u mojoj zemlji – litijumska dilema Srbije” izgleda je usklađeno sa usvajanjem Zakona o kritičnim sirovinama Evropske unije.
2. Autor ovog teksta (B.Š.) nije gledao film, ne komentariše film, ne komentariše nagradu koju je film dobio, kao ni brojne komentare koji film ocenjuju kao propagandni materijal za zagovornike otvaranja rudnika u Jadarskom kraju, preradu koncentrata jadarita do finalnih proizvoda, deponije rudničke jalovine i industrijske deponije, 14 km udaljena). Ukupno, pomenuti proizvodni objekat zauzima površinu od 2031 ha, od čega je najveći deo u plavnom području. Ovde vas obaveštavam da se takva izgradnja rudnika, prerada koncentrata rude do finalnih proizvoda i deponije, kao i kapacitet proizvodnje litijumske soli (58000 t/g) ne predviđa nigde u svetu (uključujući i CRMA usvojen u EU 25. marta 2025. godine), niti postoji bilo gde danas na kugli zemaljskoj. Prema najavama Rio Tinta, potrebno je preraditi ogromnu količinu rude da bi proizvodnja bila isplativa, što posledično znači i ostavljanje ogromne količine toksičnog otpada koji bi se odlagao u bujičnim rečnim zonama. Najveće količine litijuma u rudi su u Austriji (GeoERA FRAME), ali ni jedan rudnik iz Austrije nije na listi od 47 strateških projekata EU za litijum, iako se razmatrala mogućnost slanja rudnog koncentrata iz Austrije (Koruška) u Saudijsku Arabiju na preradu. Takođe, stari rudnik Zinvald u Nemačkoj nije na listi strateških projekata EU. Prema najnovijim naučnim saznanjima u okviru programa za istraživanje i inovacije Evropske unije Horizont 2020, GeoERA FRAME (www.frame.ineg.pt) ugovor br. 731166, koji se odnosi na formiranje baza podataka o nalazištima kritičnih mineralnih sirovina za energetiku, distribuciju ležišta rude litijuma u Evropi, Belgija ima skoro istu količinu litijuma kao Srbija, međutim, eksploatacija litijuma se ne razmatra u vašoj zemlji.
VIDEO "NE U MOJOJ ZEMLJI: DILEMA SRBIJE OKO LITIJUMA" (51:40)
3. „Uticaj istraživačkih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji“, Scientific Reports (2024) 14:17090, https://doi.org/10.1038/s41598-024-68072-9. Poštovani kolega PTJ želi da poduči čitaoce kakav je časopis Scientific Reports. Svako ko klikne na aktivni link to zna. Ustremljujući se dalje na časopis (u suštini na autore), PTJ ima potrebu da istakne da autori predlažu editoru časopisa moguće recenzente što ističe da je suboptimalno rešenje, čime se smanjuje kvalitet (prihvaćenog i objavljenog) rada.
Moram da obavestim prof. Džonsa da glavni autor dr Dragana Đorđević nije dala nijednu sugestiju uredniku u vezi sa bilo kojim recenzentom (što je, naravno, lako proveriti).
4. Autorska ispravka za rad Dragane Đorđević i saradnika: „Autorska ispravka: Uticaj istražnih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u Zapadnoj Srbiji“, Scientific Reports (2024) 14:24906, https://doi.org/10.1038/s41598-024-75442-w. Poštovani kolega PTJ, kao što svi znaju, link ka radu (pod 3 iznad) i link ka ispravkama (pod 4 ovde) su jasno istaknuti na veb stranici časopisa, tako da ovaj pokušaj niskog udarca ne priliči akademskoj populaciji.
5. Govoreći o ispravkama na „tri stranice“ i nelagodnosti koju bi autori trebalo da osete: Od koga ste dobili korišćeni materijal? Od Rio Tinta, od kolega iz Beograda koji rade za RT i koji su napisali žalbu na naš rad? Taj materijal treba da bude dostupan samo uredniku, to se zna. Komentarisanje odluke urednika je neetički nizak udarac sa vaše strane prof. Džons i ne zaslužuje dalje komentarisanje.
6. ICP-OES. Izmerene koncentracije As bile su reda ppm, a ne ppb kao što je naveo PTJ; ppm je 1000 puta veća vrednost od ppb, tako da je ICP-OES više nego prikladna tehnika merenja. Sertifikovani referentni materijal BCR® 701 je korišćen za Cd, Cr, Cu, Ni, Pb i Zn, koji su izmereni u zemljištu, a to se može proveriti u Supplementary information 1. Nigde u radu se ne pominje da je sertifikovani referentni materijal BCR® 701 korišćen za Li i B. Štaviše, ne postoji sertifikovani referentni materijal za Li i B.
7. Činjenično netačne izjave: PTJ namerno izvrće činjenice, BŠ citira rad: "involves digesting the ore utilizing concentrated sulfuric acid (> 95%) at temperatures between 80 and 95 °C and within a pH range of 2.0–3.8." U našem radu se ne pominje (citiran PTJ): "concentrated" H₂SO₄ extraction, where jadarite processing is mixed with spodumene processing; wet tailings storage claim in a floodplain." B.Š.: Nigde u našem radu se ne pominje "concentrated" H₂SO₄ extraction. Ovo je sramno izvrtanje činjenica, dragi PTJ. Što se tiče "suvih" kolača (20-25% vlage) pisao sam u više navrata, obavestite se iz štampe.
8. Upotreba izrazito emocionalnog/subjektivnog jezika - to je vaša procena. Kada je u pitanju naučni rad i činjenice iznete u radu (i ispravke) – ne drže mi predavanja o samostalnosti istraživanja – prikaz rezultata se daje na jedinom mogućem jeziku – naučnom. Moja procena ovog vašeg teksta (na koji odgovaram) je da je izgleda naručen za određenu upotrebu u određeno vreme.
9. „Građani Srbije, protivnici projekta Jadar, prikazani su na pogrdan način. Ne mogu sebe da uvrstim ovde, jer smo kontaktirali samo e-mailom. Nismo se sreli jer niste mogli pozitivno da odgovorite na moj poziv za sastanak u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU) 20. septembra 2024. a ja nisam bio dostupan u Jadru/Loznici 24-25. septembra. Kao što znate, u odgovoru na vaše pismo SANU naveo sam sledeće:
„...Slobodan sam da vam pošaljem zbornik radova sa Konferencije „Projekat Jadar – šta je poznato?“ 2021. (2. izdanje 2024.). Iako je knjiga štampana ćirilicom, skrećem vam pažnju na pismo našoj premijerki Ani Brnabić koje je štampano i u engleskoj verziji. Već 2021/22. godine Vlada Srbije je bila upozorena na mnoge projektantske nedostatke samog projekta, kao i na pravnu neusklađenost i nepoštovanje pravnih akata pri izradi projekta. Zbornik radova uređivao je organizacioni odbor, akademici V. Stevanović, V. Radmilović i B. Šolaja. Nažalost, do sada nismo dobili nikakav odgovor/komentar na naša upozorenja.
Ostali dokumenti koje je objavio Rio Sava Eksplorejšn d.o.o. (ćerka kompanija Rio Tinto), posebno one objavljene u junu 2024, neću komentarisati pošto je RSE izdao oštra upozorenja tvrdeći da su dokumenti preliminarne prirode, da RSE ne garantuje tačnost objavljenih beleški itd. Pored toga, RSE navodi da su objavljeni dokumenti vlasništvo Rio Sava Eksplorejšn d.o.o. i ne smeju se kopirati, distribuirati, objavljivati ili reprodukovati u celini ili delimično, bez prethodne pismene saglasnosti Rio Sava Eksplorejšn d.o.o.”
Poštovani profesore Džons, gore ste pomenuli ispravke na „tri stranice“ i nelagodnost koju bi autori trebalo da osete. Moram da vas obavestim da mi je sada još više žao što se nismo sreli jer bih sa vama razgovarao o odgovorima autora naše publikacije na žalbe Rio Tinta (Najdžel Stjuart, glavni naučnik Rio Tinto (kontakt za svu prepisku), profesor Aleksandar Jovović, profesor Aleksandar Cvjetić i profesor Nikola Lilić). To je dokument od 13 strana sa svim potrebnim detaljima. Objavili smo svoje ispravke i to je javna informacija. Međutim, kada bi vam dokument sa našim odgovorima Rio Tintu i njegovim saradnicima bio dostupan, a nije, jer je dostupan samo uredniku časopisa Scientific Reports (vi to znate, kao naučnik), uverili biste se u mnoge ozbiljne nedostatke u pismu žalbe Rio Tinta.
Da smo se tada sreli, vaš post od 26. marta 2025. bio bi sasvim drugačiji.
Nadam se da ćemo se videti u opuštenoj atmosferi zelenih i plodnih Nedeljičkih polja u dolini Jadra uz cvrkut ptica i zujanje pčela.
Srdačan pozdrav Prof. dr Bogdan Šolaja Član Srpske akademije nauka i umetnosti
Komentara: 0