Procena uticaja na životnu sredinu predstavlja preventivni instrument zaštite životne sredine. Odgovarajuća primena ovog instrumenta obezbeđuje visoke standarde zaštite životne sredine i zdravlja ljudi, kakvi postoje u Evropskoj uniji. Predlozi Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu i Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, na čije usvajanje se čeka još od 2019. godine, će se naći na dnevnom redu druge sednice drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine u ponedeljak, 25.11.2024. godine. Iako ovi zakonski predlozi sadrže određena poboljšanja u odnosu na postojeća rešenja, značajni nedostaci prete da onemoguće njihovu primenu. RERI je izradio predloge amandmana na Zakon o proceni uticaja na životnu sredinu i Zakon o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu sa ciljem da doprinese otklanjanju nedostataka i usklađivanju ovog propisa sa evropskim standardima.
Rešenja i predlozi izmena i dopuna ovih ključnih propisa u oblasti zaštite životne sredine, tokom 2020. i 2021. godine, bili su predmet javnih konsultacija, sa ciljem unapređenja i usklađivanja domaćeg zakonodavstva u oblasti procene uticaja na životnu sredinu sa propisima Evropske unije (EU). Međutim, međusobna neusklađenost rešenja u domaćem pravnom sistemu dovodi do brojnih problema u primeni zakona, ne dajući efektivne odgovore na evoluciju sistema zaštite životne sredine i demokratskog upravljanja ovim pitanjima na globalnom i EU nivou.
Uz izvesna unapređenja u delu predloženih zakonskih rešenja, druga nose visok rizik od budućih zloupotreba. Tokom poslednjih pet godina uspostavljene su “neformalne” i nezakonite procedure davanja informacija ili mišljenja o potrebi procene uticaja, bez izdavanja formalnih odluka. Takve procedure, suprotne svrsi i cilju procene uticaja, utvrđene su Zakonom o planiranju i izgradnji i Uredbom o lokacijskim uslovima. Sada postoji opasnost da ista nezakonita praksa bude ozakonjena predloženim Zakonom o proceni uticaja.
ARHIVA PPNS MINISTARSTVO IZDALO REŠENJE ZA IZRADU STUDIJE O PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU PROJEKTA JADAR
Naročito je važno napomenuti da izdavanje ovog mišljenja u praksi otvara mogućnost za izbegavanje obaveze pokretanja i sprovođenja formalnog postupka procene uticaja na životnu sredinu. Na ovaj način, pribavljanjem neformalnog mišljenja, nosioci projekta faktički izbegavaju formalni postupak procene uticaja na životnu sredinu, a javnost je isključena iz postupka donošenja odluke, te nije upoznata ni sa činjenicama na osnovu kojih je mišljenje izdato.
Na primer, Koridorima Srbije je za izvođenje pripremnih radova za izgradnju mosta preko reke Dunav, u okviru projekta izgradnje Obilaznice oko Novog Sada sa mostom preko reke Dunav, izdata građevinska dozvola samo na osnovu mišljenja da nije potrebno sprovoditi postupak procene uticaja na životnu sredinu. Isto tako, je kompanija Linglong International Europe doo izbegla procenu uticaja na životnu sredinu za bunare u okviru fabričkog kompleksa u gradu koji dve decenije nema pijaću vodu.
Prilikom izrade zakona propuštena je prilika da se precizno reguliše postupak učešća javnosti, što je dovelo do neujednačene prakse i ograničenja učešća javnosti u postupcima procene uticaja. Uz izvesna unapređenja, predložene izmene nisu u potpunosti usklađene sa Direktivom EU o proceni uticaja na životnu sredinu 2014/52, a uvode se i odredbe čiji je cilj ograničavanje obaveze donosioca odluka da uzmu u obzir ishod konsultovanja javnosti.
U predlogu Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, bez utemeljenja u Direktivi o strateškoj proceni uticaja sa kojom se ovaj zakon usklađuje, planovi razvoja su izuzeti iz strateške procene uticaja. Takođe, propuštena je prilika da se obezbedi odgovarajući pravni lek u postupku strateške procene uticaja, te i dalje neće biti moguće izjaviti žalbu na rešenja o davanju saglasnosti na izveštaj o strateškoj proceni uticaja.
RERI je analizirao predložene zakone i izradio predloge amandmana koji bi unapredili tekst zakona, a koje ovim putem u celosti objavljujemo.
ARHIVA PPNS RIO TINTO VEŠTAČKI RAZDVAJA PROJEKАT ЈАДАР NA MANJE CELINE PO "NAJVIŠIM EVROPSKIM STANDARDIMA ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE"
PRILOZI
1) PREDLOG AMANDMANA NA ZAKON O PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU
2) PREDLOG AMANDMANA NA ZAKON O STRATEŠKOJ PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU
Pojašnjenja
Procena uticaja na životnu sredinu predstavlja najznačajniji institucionalni mehanizam za prevenciju negativnih uticaja životnu sredinu i zdravlje ljudi, uz učešće javnosti u tom postupku. Projekte i aktivnosti u životnoj sredini, koji po svojim karakteristikama, veličini ili lokaciji mogu imati značajne uticaje na životnu sredinu i zdravlje ljudi, neophodno je podvrgnuti prethodnoj proceni uticaja i utvrditi aktivnosti i mere kojima se ti uticaji otklanjaju i svode na najmanju prihvatljivu meru.
Obavezu da do 1. januara 2019. godine prenese odredbe EU Direktive o proceni uticaja na životnu sredinu, Srbija je potvrdila još 2016. godine, pristupajući Ugovoru o osnivanju Energetske zajednice, da bi u postupku koji je 2021. godine Energetska zajednica pokrenula protiv Srbije, Ministarski savet utvrdio da Srbija ne ispunjava preuzete obaveze, čime krši ovaj ugovor. Nedugo zatim, u decembru 2021. godine, Ministarstvo zaštite životne sredine otvorilo je javnu raspravu o Nacrtu izmena i dopuna Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu. Više informacija o nezakonitostima i problemima uočenim prilikom primene Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu dostupno je u publikaciji “Primena Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu u Republici Srbiji − dvadeset izgubljenih godina”.
PRILOG PRIMENA ZAKONA O PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU U REPUBLICI SRBIJI (2004-2024) - 20 IZGUBLJENIH GODINA
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0