Rio Tinto udvostručuje svoje proizvode u vezi sa litijumom, a glavni izvršni direktor Jakob Štausholm izjavio je da je južnoamerički litijumski trougao idealan region za obezbeđivanje metala ključnog za energetsku tranziciju.
Govoreći na Globalnoj konferenciji o metalima, rudarstvu i čeliku Banke Amerike u utorak, Štausholm je rekao da resursi slane vode u Argentini, Čileu i Boliviji nude najbolju šansu svetu da pristupi jeftinom, visokokvalitetnom litijumu.
- Litijumski trougao je optimalna lokacija za razvoj projekata litijuma koji mogu zadovoljiti globalnu potražnju, za rudarske kompanije da dođu do dna krive troškova. I sa stanovišta resursa i sa stanovišta troškova proizvodnje, slane vode u tom području su neuporedive, rekao je Štausholm.
ARHIVA PPNS LITIJUM: STRUČNJACI GOVORE - PROF. DR LJILJANA TOMOVIĆ, BIOLOG

Rio Tinto ulaže 2,5 milijardi dolara u proširenje svog projekta litijuma Rinkon u Argentini, sa ciljem da poveća proizvodni kapacitet na 60.000 tona godišnje do 2028. godine. Ovaj potez je deo šire strategije kompanije da se etablira kao dominantna sila u kritičnim mineralima, posebno onima vezanim za električna vozila i stacionarno skladištenje baterija.
Štausholm se takođe osvrnuo na zabrinutost investitora u vezi sa održivošću direktnog izdvajanja litijuma (DLE), metode koja dobija na popularnosti zbog svoje efikasnosti i manjeg uticaja na životnu sredinu.
- Bili smo novi u DLE, pa smo izgradili početni pogon i videli da tehnologija funkcioniše. Ali kada smo kupili Arkadijum litijum, dobili smo i pristup od 28 godina iskustva u DLE. Oni su to izmislili. Mi ne eksperimentišemo – mi skaliramo proverenu tehnologiju, rekao je.
ARHIVA PPNS PROIZVODNJA LITIJUMA U SRBIJI JE IZVESNA - PREMA PREDLOZIMA VLASTI (INEKP) I DELA OPOZICIJE (ZAKONI U PROCEDURI OD 4. APRILA)?

Sa to akvizicijom vrednom 6,7 milijardi dolara koja je već zaključena i imovinom koja je sada integrisana u novu diviziju, koja uključuje i Rinkon, Štausholm veruje da je Rio Tinto pozicioniran da postane globalni lider u proizvodnji litijuma bez emisije gasova (DLE). On je naglasio da metoda zasnovana na slanoj vodi omogućava direktnu proizvodnju litijuma za baterije, zaobilazeći skupu, višestepenu obradu koju zahtevaju izvori tvrdih stena - prim. PPNS: upravo tvrde stene su u planu projekta Jadar.
Štausholm je takođe istakao nedavno usvojeni zakon o režimu podsticaja za velike investicije u Argentini, koji ima za cilj stabilizaciju investicionih uslova u zemlji poznatoj po ekonomskoj nestabilnosti.
- To menja pravila igre. Nudi dugoročnu sigurnost kroz međunarodnu arbitražu ako se uslovi promene. U kombinaciji sa ekonomskim reformama koje podržava Međunarodni monetarni fond i ranim ukidanjem deviznih kontrola, jasno je da se Argentina kreće u pravom smeru, rekao je Štausholm.
ARHIVA PPNS "SVA REŠENJA" IZDATA ZA ISTRAŽIVANJE LITIJUMA NA TERITORIJI SRBIJE (2004-2024) - IZ MINISTARSTVA ZA UDRUŽENJE PRVI PRVI NA SKALI

Iako litijum ostaje relativno malo tržište u poređenju sa tradicionalnim portfolijom gvozdene rude i bakra kompanije Rio Tinto, Štausholm vidi brz rast u budućnosti.
Kompanija planira da proširi kapacitet imovine nasleđene od Arkadijuma na preko 200.000 tona ekvivalenta litijum karbonata godišnje do 2028. godine.
Takođe otvara rudnike litijuma u Argentini i Australiji, kao i postrojenja za preradu u SAD, Kini, Japanu i Velikoj Britaniji. Njena baza kupaca bi uključivala velika imena, kao što su Tesla, Be-em-ve i Dženeral motors.
ARHIVA PPNS SOFIJA STEFANOVIĆ (KEMBRIDŽ) PREDSTAVNICIMA RIO TINTA: OTPOR PROJEKTU JADAR SAMO JAČA

Štausholm je dodao da Rio Tintu nisu potrebna dalja spajanja i akvizicije da bi proširio svoje tržište litijuma.
- Sa Arkadijumom i Rinkonom imamo obim, dokazanu tehnologiju i pravu imovinu. Sada je reč o izvršenju.
Evropske nade u litijum
Pored Južne Amerike, druga najveća rudarska kompanija na svetu takođe pokušava da oživi svoj zaustavljeni projekat Jadar u Srbiji. Zemlja je zaustavila razvoj vredan 2,4 milijarde dolara 2022. godine nakon široko rasprostranjenih protesta protiv predloženog rudnika zbog ekoloških problema.

U julu 2024. godine, Rio Tinto je obezbedio delimičnu pobedu kada je Srbija ponovo izdala licencu za razvoj projekta. Kompanija i dalje treba da obezbedi ekološke i građevinske dozvole pre nego što može da nastavi dalje.
Srpski parlament još uvek treba da raspravlja o predlogu za zabranu rudarstva litijuma i borata, koji bi, ako bude usvojen, efikasno blokirao projekat.
Projekat Jadar je takođe privukao pažnju na evropskom nivou. U martu je Evropska unija objavila svoj spisak od 47 projekata strateških sirovina u skladu sa Zakonom o kritičnim sirovinama, ali je izostavila razvoj van EU — uključujući i Jadar. To isključenje podstaklo je spekulacije da je na odluku uticala kontroverza oko srpskog rudnika kompanije Rio Tinto.
ARHIVA PPNS JADAR, PREDEO KOJI NESTAJE? - ZORICA PETROVIĆ, RASTKO AJTIĆ, FILIP GRBOVIĆ (AUDIO)

Evropska komisija je od tada izjavila da će kasnije ove godine otvoriti novi proces prijave kako bi uključila strateške projekte van EU. Ako se Jadar nađe na sledećoj listi, mogao bi dobiti veći pristup evropskim sredstvima. Međutim, i dalje ne bi imao koristi koje su rezervisane za projekte iz EU, kao što su ubrzano dobijanje dozvola i direktne subvencije.
Sa projektovanom proizvodnjom od 58.000 tona rafinisanog litijum karbonata godišnje, Jadar bi bio najveći rudnik litijuma u Evropi. Mogao bi da obezbedi dovoljno materijala za napajanje milion električnih vozila i pokrije 90% trenutne potražnje za litijumom na kontinentu.
Štausholm je ponovo potvrdio da pristup Rio Tinta litijumu ostaje zasnovan na fundamentalnim principima.
- Ne računamo na to gde će cene litijuma ići. Fokusirani smo na pozicioniranje na dnu krive troškova – i uvereni smo da tamo možemo ostati, rekao je.
Izvor: Mining, 13. 5. 2025.


STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0