Korporacija Rio Tinto otvorila je nalog "Projekat Jadar" na društvenoj mreži Instagram 27. feburara. Do 26. marta imala je deset propagandnih objava.
Za svaku objavu dopušteno je komentarisanje. Međutim, pregled koji omogućava Instagram pokazuje da je za mesec dana na tih deset objava bilo ukupno 52 komentara (označili smo pojedinačno), a vidljivih je tek par u trenutku objave ovog članka. Nekoliko smo ih zapazili ranije, ali ih više nema - možda zbog sadržaja komentara:
"Marš sa Drine"; "Bilo bi čisto kao na Madagarskaru"; "Ahahaahaha"; "Kopajte u nekoj drugoj zemlji. Srbiju ima da čuvamo za buduća pokolenja"; "Izgledaće suvo, sivo i zatrovano".
Iskoristili smo mogućnost, pa smo postavili pitanja:
- Ukažite nam na primer u svetu gde je otvoren rudnik litijuma na plodnoj i naseljenoj zemlji kao što je predviđeno projektom Jadar u Srbiji?
- Koliko godina iskustva imate u poslovanju sa litijumom?
- Gde još u svetu imate rudnike litijuma?
- Da li je postrojenje namenjeno Srbiji pušteno u rad negde u svetu?
Iskustvo iz 2021. i 2022. godine nam kaže da ovaj rudarski gigant ne odgovara na pitanja - koja mu ne odgovaraju, ili pruža odgovor na pitanje tako što umesto zatraženih podataka iznosi propagandni sadržaj.
Tako je Rio Tinto 29. aprila 2022. na stranici "Jadar Projekat - Rio Tinto" na Fejsbuku objavio da su meštani "ukazali na navodne aktivnosti pojedinih zakupaca i sadnju određenih neodobrenih sorti na parcelama u vlasništvu kompanije". Obratili smo se za preciznije informacije o sadnji, pitali smo koje su to "neodobrene sorte", ali do danas nije kompletiran odgovor.
ARHIVA RIO TINTO "BRANI" SRBIJU OD GMO?Uprkos pozivanju na transparentnost podataka i otvorenost za zainteresovanu javnost, Rio Tinto zna i u potpunosti da ignoriše obraćanje na njihovu adresu.
U jesen 2021. godini smo od Privredne komore Srbije dobili preporuku da se za uvid u Studiju ekonomskog uticaja Projekta Jadar, promovisanu u PKS, obratimo "putem elektronske pošte
jadar.press@riotinto.com". Do dana današnjeg ne da nismo dobili taj dokument, nego je izostao bilo kakav odgovor, makar i odričan.
ARHIVA PPNS PKS BILA "LOGISTIČKA PODRŠKA" ZA PROMOCIJU STUDIJE RIO TINTA, ALI TAJ DOKUMENT "NE POSEDUJE"Uz to, Rio Tinto je gajio loš manir i na
Fejsbuku - masovno je brisao komentare. Tako je na poslednjoj objavi na FB stranici "Jadar projekat - Rio Tinto" od 5. oktobra "Dokumenta" zabeleženo
53 komentara, a vidljivih je tek
pet, na prethodnoj od 10. avgusta "Interna Studija izvodljivosti mora biti završena" bilo je
18 komentara i
svi su obrisani, dok je 2. avgusta objavljeno "Obaveštenje za javnost" koje je izazvalo
22 komentara, a danas se vide tek
tri.
Ta stranica na Fejsbuku se ne ažurira od 5. oktobra 2022. godine.
Videćemo koliko će da "poživi" nalog na Instagramu. Ako se po "zavrtanju rukava" i "čišćenju" trajanje naloga poznaje - neće dugo.
U međuvremenu, korisnicima interneta se pruža mogućnost da i sami postave neko pitanje ili prokomentarišu neku objavu Rio Tinta na Instagramu, pa da potom prate - da li će da dobiju odgovor ili im sledi kao većini - "čišćenje".
D. M. M. - PPNS
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0