Iz najave emisije "Srbija u dva" Radija Slobodna Evropa: Ekološke organizacije u Srbiji upozoravaju da rudarski otpad predstavlja sve ozbiljniju opasnost po životnu sredinu. Ukazuju i na mali broj inspektora.
Dejan Milošević iz udruženja PRVI PRVI NA SKALI:
- Republička rudarska inspekcija ima svega tri rudarska inspektora, a napominjem da je više stotina lokacija zauzeto rudarskim aktivnostima, što istraživanjima, što eksploatacijom.
ARHIVA PPNS BROJ ANGAŽOVANIH RUDARSKIH INSPEKTORA MRE: U 2020. I 2021. PO DVA, U 2022. SAMO JEDAN, U 2023. I 2024. TEK PO TRI
Najavа priloga
Uprkos preporuci Državne revizorske institucije (DRI) nadležnim ministarstvima da obrate više pažnje na upravljanje rudarskim otpadom i znatno pojačaju nadzor u toj oblasti, u proteklih godinu dana nisu učinjeni veći pomaci.
Zbog toga ekološke organizacije upozoravaju da rudarski otpad, po količini i po sadržaju, predstavlja sve ozbiljniju opasnost po životnu sredinu.
Detalje donosi Branko Vučković.
Prilog
Sistem upravljanja rudarskim otpadom u Republici Srbiji nije efektivan jer operateri odlažu rudarski otpad i upravljaju njime bez dozvole, a još uvek nije uspostavljena ni jedinstvena baza podataka rudarskog otpada, navodi se u izveštaju DRI. U izveštaju se precizira da rudnici upravljaju svojim flotacijama i jalovinama bez ikakvih dozvola, da samo jedan od najmanje 20 operatera ima dozvolu za odlaganje otpada.
Takođe nije uspostavljen ni efikasan sistem kontrole proizvedenih količina i sadržaja rudarskog otpada, a Srbija još uvek nema ni elektronsku bazu podataka o tome. U analizi se ističe da od 674 eksploataciona polja na kojima su dozvoljena istraživanja, nadležnim državnim organima dostavljeni su podaci o generisanim količinama rudarskog otpada sa samo 193 polja.
To je za Dejana Miloševića iz udruženja PRVI PRVI NA SKALI još jedan dokaz neodgovornog i netransparentnog ponašanja izvođača istražnih geoloških radova, ali i suviše tolerantnog odnosa države prema njima. On za Radio Slobodna Evropa kaže da je monitoring otpada iz rudarske industrije jedna od primarnih obaveza proizvođača, ali i nadležnih državnih organa na nivou Evropske unije, a u Srbiji to nije slučaj, što najbolje ilustruje broj inspektora koji kontrolišu velike zagađivače.
- Republička rudarska inspekcija ima svega tri rudarska inspektora. Napominjem da je više stotina lokacija zauzeto rudarskim aktivnostima, što istraživanjima, što eksploatacijom. Nije realno da ovako mali broj inspektora kontroliše toliki broj zagađivača. To pokazuju i ovi zvanični izveštaji.
ARHIVA PPNS U SRBIJI NE POSTOJI NAČIN TRETIRANJA OPASNOG OTPADA
Sagovornik RSE ocenjuje da se bez elektronske baze sa ažuriranim podacima o količinama i sadržaju rudarskog otpada, i bez znatno efikasnijeg nadzora njegovog skladištenja, može očekivati dalje pogoršanje parametara zagađenja zemlje, vode i vazduha. Upozorava da nisu isključeni ni novi incidenti poput onih zabeleženih u proteklih desetak godina.
- Setićemo se, na primer, da je kod Šapca nekoliko tona opasnog otpada završilo u Savu. Kriveljska reka je bila jedna od ugroženih rudnim materijalom, bile su poplavljene bašte. Nešto slično se kasnije dešavalo na više lokacija u zemlji zbog vremenskih neprilika. Pre sedam godina imali smo slučajeve nezakonitog zakopavanja opasnog otpada u Beloj Crkvi, Obrenovcu, Novom Sadu, Pančevu, Bavaništu... To su lokacije koje su otkrivene građanskim akcijama ili neposrednim inspektorskim radom. Možemo samo da zamislimo koliko je još skrivenog opasnog otpada.
Foto: Pixabay
Izvor: Radio Slobodna Evropa
PRESLUŠAJ (OD 06:45):
Komentara: 0