RERI zahteva od inspekcije da zabrani rad postrojenja Linglonga
Upravni sud je poništio nezakonito rešenje Gradske uprave Zrenjanina kojim je data saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu kompaniji Linglong za izgradnju proizvodnih pogona u okviru fabrike guma, postupajući po tužbi udruženja RERI i Građanskog preokreta. Nakon četiri godine, presuda potvrđuje da je Linglong izgradio značajan deo fabrike na osnovu nezakonito sprovedenog postupka procene uticaja. Kako trenutno ne poseduje važeću saglasnost na studiju, RERI je podneo zahtev za vanredni inspekcijski nadzor Gradskoj upravi Zrenjanina zahtevajući da zabrani rad objekata u okviru fabričkog kompleksa.
ARHIV PPNS GRAĐANSKI PREOKRET: SUD POTVRDIO DA JE LINGLONG BESPRAVNO IZGRAĐEN
Uprkos brojnim nezakonitostima koje su pratile postupak procene uticaja, Gradska uprava Zrenjanina je, početkom oktobra 2020. godine, kompaniji Linglong dala saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje „kompleksa objekata proizvodnih pogona za proizvodnju pneumatika sa pratećom infrastrukturom“. Na ovaj način kompaniji je omogućeno da započne sa izgradnjom objekata koji, između ostalog, uključuju proizvodne pogone kamionskih i autobuskih guma, putničkih guma, guma za vozila van druma, tri skladišta za sve vrste guma i skladište opasnog otpada.
PRILOG CUI BONO? - STUDIJA SLUČAJA IZGRADNJE FABRIKE PNEUMATIKA LINGLONG TIRE U ZRENJANINU (32 STRANE)
Mere i uslovi zaštite životne sredine iz studije nikada i nisu bile “ugrađene” u deset građevinskih dozvola za ovaj deo fabričkog kompleksa. One su izdate bez priloženog rešenja o davanju saglasnosti na studiju, koje mora biti sastavni deo građevinske dozvole. Zapravo, neke dozvole su izdate i pre nego što je rešenje doneto, na osnovu neobavezujuće studije koja je naknadno izmenjena. Činjenica da je rešenje poništeno zbog brojnih proceduralnih i materijalnih nedostataka potvrđuje da mere i aktivnosti koje su predviđene prilikom planiranja i izgradnje nisu u skladu sa zakonom. Tako je sud utvrdio da “rešenje kojim se daje saglasnost ne utvrđuje uslove i mere za sprečavanje, smanjenje i otklanjanje štetnih uticaja na životnu sredinu”, što je ključni cilj sprovođenja procene uticaja i ono što ga čini preventivnim mehanizmom zaštite životne sredine.
“Upravni sud je poništio rešenje i iz brojnih proceduralnih razloga, između ostalog ukazujući da Gradska uprava Zrenjanina ne obrazlaže razloge zbog kojih nisu uvažene neke od naših primedbi, kao i da se ne može zaključiti u kakvom sastavu i na koji način je tehnička komisija odlučivala. Pored toga, sud ukazuje i da ne postoje dokazi u spisima predmeta da je studija na adekvatan način izložena na uvid javnosti, na šta smo u tužbi i ukazali”, objašnjava Hristina Vojvodić, pravni savetnik u RERI-ju. “O neefikasnosti pravnih lekova govori činjenica da je presuda kojom je poništena saglasnost na studiju doneta nakon što je Linglong za veliki deo ovih objekata pribavio upotrebnu dozvolu i svečano otvorio fabriku.”
ARHIVA PPNS GRAĐENJE BEZ DOZVOLE JE KRIVIČNO DELO, OSIM AKO STE LINGLONG
Navedeni deo fabričkog kompleksa obuhvata 36ha10a97m2 parcele, na kojoj je izgrađeno 389.104,3 kvadratnih metara. Objekti obuhvaćeni ovom dozvolom su samo deo projekta koji Linglong planira da realizuje na predmetnoj lokaciji, a ukupan proizvodni kapacitet svih pogona je projektovan na 13,62 miliona pneumatika godišnje. Planirano je da pogoni rade 340 dana godišnje, 24 sata dnevno. Procena uticaja na životnu sredinu za ceo fabrički kompleks nikada nije urađena, zbog čega je, između ostalog, RERI sve odluke nadležnih organa donete u postupku procene uticaja na životnu sredinu osporio pred Upravnim sudom.
“Postupci pred Upravnim sudom za fabrički kompleks Linglong-a traju više od 4 godine, iako je reč o pitanjima koja se odnose na zaštitu životne sredine, sa visokim stepenom rizika po životnu sredinu, ali i zdravlje stanovništva. Upravni sud nalazi da postupci vezani za zaštitu životne sredine ne spadaju u kategorije ‘naročito hitnih’ ili ‘hitnih’ postupaka. Dakle, utisak je da ovi predmeti nisu od primarnog značaja za postupanje i odlučivanje Upravnog suda, već će se oni rešavati ‘kada dođu na red’” - objašnjava Ljubica Vukčević, advokat RERI-ja.
Do donošenja odluke u ponovljenom postupku procene uticaja, Linglong bi trebalo da obustavi sve aktivnosti, imajući u vidu da se postrojenja ne mogu koristiti ukoliko ne postoji važeća saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu. Ukoliko se u ponovljenom postupku procene uticaja utvrdi da fabrika ne može biti tih proizvodnih kapaciteta ili da projekat nije moguće realizovati na predmetnoj lokaciji, da li to znači da će fabrika biti srušena? Ovim primerom je još jednom potvrđeno da u Srbiji nema odgovorne javne uprave, efikasnog sudstva i kapaciteta za sprovođenje procene uticaja na životnu sredinu, posebno kada je reč o projektima “od nacionalnog značaja”.
RERI ovim putem presudu Upravnog suda u celosti objavljuje.
PRILOG PRESUDA UPRAVNOG SUDA (15 STRANA)
Pojašnjenja:
Salami slicing predstavlja u praksi i teoriji poznat fenomen koji podrazumeva da investitor podelom projekta na delove pokušava da prikaže potencijalne negativne uticaje projekta koji realizuje na životnu sredinu manjim nego što oni zaista jesu. Odlukom Upravnog suda poništeno je rešenje o davanju saglasnosti na prvu studiju o proceni uticaja na životnu sredinu koju je Linglong izradio, imajući u vidu da su pomoćni objekti prethodno izgrađeni bez procene uticaja. Nakon pribavljanja saglasnosti na ovu studiju, Linglong je izradio i posebnu studiju za mikser, čime je veštački razdvojio projekat i nepotpuno prikazao uticaje projekta na životnu sredinu. Linglong je ovu praksu nastavio i u kasnijim fazama, izbegavši da proceni uticaje izgradnje bunara i skladišta otpada unutar fabričkog kompleksa. Veliki broj ovih objekata kompanija je izgradila i bez građevinskih dozvola i bez procenjenih uticaja na životnu sredinu.
Više o salami slicing-u i razlozima zbog kojih tvrdimo da su postupci procene uticaja za fabriku guma sprovedeni nezakonito dostupno je u publikaciji “Primena Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu u Republici Srbiji − dvadeset izgubljenih godina”.
PRILOG PRIMENA ZAKONA O PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU U REPUBLICI SRBIJI (2004-2024) - 20 IZGUBLJENIH GODINA (78 STRANA)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0