Fitosanitarna inspekcija otkrila genetski modifikovanu mahunarku na 10,2 hektara. Od 11 testiranih uzoraka, svi bili pozitivni. Zasadi odmah uništeni
Poljoprivrednici ne prestaju da gaje genetički modifikovanu soju, iako su ovi usevi u Srbiji strogo zabranjeni. Fitosanitarna inspekcija, ove godine, otkrila je GM soju na oko 10,2 hektara obradivog zemljišta. Ilegalni zasadi pronađeni su u Mačvanskom i Sremskom okrugu.
- Test-trakama ispitano je oko 1.100 parcela, a tamo gde su rezultati bili pozitivni, uzeti su uzorci za laboratorijsko ispitivanje - kažu u Fitosanitarnoj inspekciji. Od 11 uzoraka, koji su poslati na ispitivanje, kod svih je potvrđena genetska mutacija. Protiv vlasnika parcela, na kojima se nalazila GM soja, podnete su prekršajne prijave nadležnim sudovima. Doneta su i rešenja o uništavanju useva.
Kako kažu u Fitosanitarnoj inspekciji, usevi soje uništavaju se dok je u fazi zelene mase, tanjiranjem ili tarupiranjem na parceli. Time je onemogućen dalji rast i plodonošenje. Tako se sprečava i mogućnost da se dalje širi i umnožava.
Svake godine, inspekcija pronađe deo površina koje su pod zasadima genetski modifikovane soje. Stručnjaci smatraju da dobar deo ostane neotkriven i završi na stočnim pijacama kao hrana za životinje.
- Srbija već uvozi genetički modifikovanu soju, i to kroz uvoz mesa i mleka iz EU - ističu u organizaciji "Dunav soja". - Zbog nedostatka soje za industriju stočne hrane Evropa je uvozi iz prekookeanskih zemalja, i to je uglavnom GM soja. Evropa ne traži da se na mesu, mleku ili drugim proizvodima označi da je dobijeno od životinja hranjenih tom GM sojom. I upravo takvi, neoznačeni proizvodi se uvoze i stoje rame uz rame sa našim proizvodima.
DOMAĆA PROIZVODNJA
Srbija je jedina zemlja u Evropi koja proizvodi dovoljno soje koja nije GMO, za svoje potrebe, i to treba sačuvati i raditi na njenoj promociji. Dajemo podršku i oplemenjivačkim i istraživačkim programima kao i razvoju koncepta za zaštitu soje u regionu Dunava, kažu u "Dunav soji".
U Republici Srbiji aktuelno je 136 deklaracija protiv genetički modifikovanih organizama (GMO) na teritorijama gradova i opština. Usvajane su od Čačka 30. januara 2013. godine do Tutina 23. novembra 2016. godine. Na portalu PPNS podeljene su u dve grupe:
GRADOVI I OPŠTINE SRBIJE SA USVOJENIM DEKLARACIJAMA PROTIV GENETIČKI MODIFIKOVANIH ORGANIZAMA (132)
DEKLARACIJE DRUŠTAVA I ORGANIZACIJA (4)
Napomena: grbovi gradova i opština u ovom dokumentu sadrže linkove koji vode do zasebno predstavljenih deklaracija
Za ostatak teritorije naše države gde još uvek nema zvaničnog dokumenta lokalne samouprave protiv genetički modifikovanih organizama, evo predloga Deklaracije Mi ne želimo GMO na našoj teritoriji!, usvojene u većini gradova i opština. Autor je prof. dr Miladin M. Ševarlić.
Ukoliko imate nove podatke iz navedenih opština i gradova Srbije, a naročito ako znate da postoje usvojene Deklaracije protiv GMO na našoj teritoriji koje ovde nisu predstavljene, molimo vas da nas kontaktirate služeći se formom na portalu PPNS. Unapred hvala za trud.
SRBIJA BEZ GMO - GMO-FREE SERBIA
Hol Skupštine Srbije, 18. oktobar 2016. - prvo nacionalno predstavljanje mape i logotipa Srbija bez GMO
Izvor: Narodna skupština Republike Srbije
OPŠTINE I REGONI U REPUBLICI SRBIJI, 2015 - REPUBLIČKI ZAVOD ZA STATISTIKU
Komentara: 0