Proizvodnja povrća u zaštićenom prostoru, lejama, plastenicima i staklenicima omogućuje kontinuirano snabdevanje tržišta svežim povrćem tokom čitave godine, a to znači ipravilnu ishranu, s obzirom na biološki značaj povrća u ishrani čoveka. Ova proizvodnja predstavlja najintenzivnijioblik povrtarske proizvodnje, gde se u optimalnim uslovimapostižu visoki prinosi uz mogućnost planiranja vremena berbe.
Kada je u pitanju trgovina, sveže voće i povrće predstavlja jednu od najzahtevnijih robnih grupa. Veliki trgovački lanci ulažu značajne napore kako bi svojim kupcima obezbedili vrhunski kvalitet voća i povrća. Sa druge strane, mali trgovci najčešće nemaju ni kapaciteta a ni sredstava da se na isti način bave ovom kategorijom. Tim pre se moraju osloniti na što bolje poznavanje robe kako bi ponudili najbolji kvalitet svojim mušterijama. Za početak dobro je proučiti Pravilnik o kvalitetu voća, povrća i pečurki koji je naš zvanični standard za sveže voće i povrće kako bi se upoznali sa minimalnim zahtevima kada je kvalitet u pitanju. Pored toga, od velike pomoći bilo bi i poznavanje tzv. šelf lajfa. Šelf lajf (shelf life) predstavlja okvirni period čuvanja pod određenim uslovima, tokom kojeg neće doći do umanjenja kvaliteta proizvoda. Poznavanje ovog termina i njegovih prosečnih vrednosti može biti od velike pomoći prilikom planiranja nabavke i prodaje. Ovde vam dajemo podatke za neke od najvažnijih vrsta. Bitno je imati u vidu da šelf lajf zavisi od mnogo faktora pa ga, pre svega, treba posmatrati kao smernicu za čuvanje.
Bezbednost hrane zasniva se na pravilu da je potrebno sagledati celokupan "lanac ishrane" kako bi se postigla bezbednost proizvoda.
Stoga, Zakon o bezbednosti hrane uređuje način na koji poljoprivrednici proizvode hranu (uključujući i to koje hemikalije koriste pri uzgoju biljaka i životinja), kako je hrana obrađena, koje veštačke boje i aditivi se dodaju i kako se ona prodaje.
Komentara: 0