(Ne)sporan dopis ministarstva o projektu Zdravitas upućen roditeljima

(Ne)sporan dopis ministarstva o projektu Zdravitas upućen roditeljima

Ministar prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović uputila je dopis roditeljima (i drugim zakonskim zastupnicima učenika) 8. novembra koji je i dostavljen juče (15. novembra), bar je tako u slučaju potpisnika ovog teksta.

Istog dana upućen je i dopis nastavnicima fizičkog i zdravstvenog vaspitanja.

Dopisi su dostupni na sajtu Ministarstva, a nalaze se i kao prilozi na kraju članka.

Tema je "Zdravitas" - "sistem praćenja fizičkog razvoja i motoričke sposobnosti učenika u okviru Fizičkog i zdravstvenog obrazovanja".

Povod je "veliki broj obraćanja roditelja", navodi se na početku dopisa.

Dakle, ovo je reakcija ministarstva, a ne akcija, blagovremena najava aktivnosti, bile i projektne. Ovo je osvrt na svršenu stvar, a roditelji su tu samo da je "aminuju".

Naravno da je ključna tema - zdravlje dece, iznad svega, njihov razvoj takođe, ali još je "naravnije" da roditelji najosetljivije reaguju na sve što se tiče dece, pa i na podatke o njima, bilo to racionalno ili ne za nekoga ko posmatra sa strane.

Šta je sporno u dopisu?

Iz dopisa saznajemo da je "reformom programa predmeta Fizičko i zdravstveno vaspitanje, počev od školske 2017/2018. godine, uvedeno obavezno kontinuirano praćenje fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti". U nastavku se pominje praćenje duže od pedeset godina.

Da se ne vraćamo deceniju po deceniju unazad što nas vodi do ere Broza, roditelje zanima gde su to dostupni rezultati iz praćenja proteklih sedam godina? To se uopšte ne pominje u dopisu, a zasigurno nije bilo na dnevnom redu roditeljskih sastanaka (potvrđuje lično iskustvo iz proteklih 12 godina).

Kada se završi školska godina, tu je đačka knjižica za uvid u rezultate rada učenika, a i nastavnika, proteklih godinu dana. Gde je zvanični izvor informisanja roditelja, a i učenika, o rezultatima "obaveznog kontinuiranog praćenja fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti" naše dece? U dopisu stoji da je "u prethodnom periodu realizovana aktivnost ’Uspostavljanje sistema praćenja fizičkog razvoja i razvoja motoričkih sposobnosti učenika u osnovnim i srednjim školama’". Rezultati aktivnosti ostali su nevidljivi.

Da li je moguće da tako dragoceni podaci postoje sedam godina, a da nama roditeljima nije omogućen uvid, niti obaveštenje, bilo pismeno ili usmeno? Skandalozno je ako čitavih sedam godina postoje ti bitni podaci o našoj deci (maloletnoj kroz tih 11-12 godina obrazovanja), da njima raspolažu nastavnici, škole, ministarstvo, partneri i povezana lica u projektu..., ali ne i roditelji. Neko zlurad bi mogao da pomisli da ni nema rezultata, da nije ni bilo praćenja, pa da zato nismo bili kontinuirano obaveštavani.

Da je tokom proteklih sedam školskih godina bilo razgovora, bar na roditeljskim sastancima, a što da ne i direktno sa predmetnim nastavnicima, roditelji su iz godine u godinu mogli da prate fizički razvoj i motoričke sposobnosti svoje dece kroz te obrađene podatke, pa i da preduzimaju nešto ukoliko je bilo nužno za očuvanje ili poboljšanje zdravlja potomstva. Za projekat "Zdravitas" roditelji bi imali potrebno "predznanje", bili bi upoznati sa idejom, već bi imali i neka oćekivanja, kontinuirano bi već pratili i svoju dece i rad nastavnika.

Da se tako radilo, ministarstvo bi danas bilo lišeno nelagodnog "velikog broja obraćanja roditelja". Ali, nije se radilo tako, pa su roditelji s pravom nepoverljivi - i ne samo oni (o tome u nastavku).

Roditelji su dopisom obavešteni da će portal "Zdravitas" biti dostupan na domenu https://zdravitas.gov.rs/ od 2. decembra. Međutim, ovaj link iz dopisa ne vodi nikud, dok je za pristup već spreman link https://admin.zdravitas.gov.rs/.

Iz dopisa se saznaje da će portal imati administrativni deo - alat za nastavnike, i korisnički - za roditelje, a tako i decu. Najavljuju se motivacione preporuke i saveti stručnjaka.

U dopisu roditeljima je navedeno da je cilj "Zdravitasa" "da se roditelji upoznaju sa rezultatima učenika, preporukama i savetima kako bi mogli da pruže dodatnu podršku svom detetu, čime bi se olakšala i unapredila saradnja između škole i porodice".

Tako napisano lepo zvuči, ali ostaje upitno, daljeg poverenja radi, zašto kroz to upoznavanje nismo prošli ovih sedam školskih godina - od navedene 2017. godine?

Ako je tom "reformom" sedam godina sprovođeno "kontinuirano praćenje", u šta ne sumnjamo (piše da su izrađena i dva priručnika - 2017. i 2019, sa modelima i "baterijama testova"), to znači da su naša deca zaista praćena, podaci vođeni i obrađivani, a ostaje upitno gde su završili. Sasvim je realna pretpostavka da su podaci "po službenoj dužnosti" dostavljani iz škola ministarstvu, a onda je ono na osnovu formirane baze podataka, po sprovođenju tendera, došlo do realizacije projekta. Ako to nije bio tok informacija, odakle su "ulazni podaci" za projekat? Da nije rađeno neko istraživanje o kojem roditelji opet ništa ne znaju?

Dalje iz dopisa doznajemo da će za uvid u sistem biti neophodan "pristanak za pristup" roditelja, popunjavaće se obrazac 1 koji je naveden u dopisu, ali nije priložen. Piše da se obrazac tiče "obrade podataka o ličnosti u tu svrhu", pa je sledeća nepoznanica: Na šta sve pristajemo?

Još piše da roditelj može da ukine svoj nalog, ali ne i evidenciju deteta. Ovo je krajnje besmisleno - decu nam prate, na šta ne možemo da utičemo, ali možemo da ukinemo sebi mogućnost da pratimo praćenje!? Ovo je već više od sematike.

U dopisu sa potpisom prof. Đukić Dejanović se ističe da uvid u rezultate deteta imamo samo mi roditelji, odnosno nastavnik fizičkog. Ne navodi se pristup neke treće strane kao što je vlasnik domena, niti izvođači radova na domenu. Uz to, nisu navedeni ni oni koji su ovaj projekat razvili - Ministarstvo i Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja (ZVKOV). Zašto su izostavljeni zna ona koja je stavila potpis.

Roditelji treba da su spokojni jer je ministarstvo naznačilo da su obezbeđene "mere zaštite, sigurnosti i bezbednosti podataka".

Sa druge strane, docent Miroslav Marković, profesor fizičkog i savetnik u ZVKOV-u objasnio je za N1 da će pristup obrađenim podacima imati Zavod jer će jednom do dva puta godišnje slati izveštaje Ministarstvu prosvete i stručnoj javnosti. Svrha izveštaja je odlučivanje da li treba revidirati broj časova fizičkog i na kojim veštinama treba raditi, uzimajući u obzir motoričke sposobnosti i razvoj dece. Dodato je da će podatke moći će da vide i naučni radnici za potrebe svojih naučnih istraživanja, a da njima neće biti dostupni lični podaci dece, već samo pol, uzrast i rezultati merenja.

Međutim, da ovde čitav tim ima svoje uloge i nadležnosti vidi se u uputstvu za registraciju i prijavu na novopokrenutom kanalu "Zdravitasa" na Jutjubu, postavljenom 22. septembra, a to je devet lica: glavni informatički koordinator, informatički koordinator, direktor škole, ovlašćeno lice škole, odeljenski starešina, nastavnik fizičkog vaspitanja, rukovodilac testiranja u školi, rukovodilac školske uprave, ovlašćeno lice školske uprave.


PRVI PRVI NA SKALI (Ne)sporan dopis ministarke roditeljima o projektu Zdravitas - spisak uloga
U ovom uputstvu se napominje da se samo prilikom prvog uspešnog prijavljivanja prikazuje stranica sa našim podacima koje je prethodno unela "naša nadležna osoba". Ko je to konkretno čekamo da nam se kaže.

VIDEO UPUTSTVO ZA REGISTRACIJU I PRIJAVU (3:12)

Marković je još napomenuo da je Zdravitas nastao kao doktorska disertacija dr Ivane Milanović sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu. Ona je održala obuku nastavnika za primenu potrebnog softvera.

VIDEO SNIMAK OBUKE (1:50:13)


Četiri reprezentativna sindikata u prosveti – Unija sindikata prosvetnih ranika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Sindikat radnika u prosveti Srbije i Granski sindikat prosvetnih radnika Nezavisnost odbila su da učestvuju u projektu, postavila su Ministarstvu deset pitanja i zatražila hitan sastanak.

PRVI PRVI NA SKALI (Ne)sporan dopis ministarke roditeljima o projektu Zdravitas - pitanja sindikataMirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije istakla je za N1 da merenje nije nikakva novina, nastavnici fizičkog na početku godine obavljaju ta merenja i upisuju u ličnu evidenciju i prate razvoj deteta radi usmeravanja i samog rada nastavnika. Problem je nastao jer se postavilo pitanje koliko smemo da prikupljamo najličnije podatke učenika, stavljamo u bazu i šta će s tim biti. Napomenula je da je Zdravitas treće mesto na koje se uvodi svaki učenik, pored papirne evidencije i elektronskog dnevnika.

Ona je još izrazila sumnju u stručnost prosvetnih radnika da se bave procenom zdravstvenog stanja dece i ocenila da je taj posao trebalo da bude poveren školskim dispanzerima u Domovima zdravlja.

Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije pitao je zašto u postojeći elektronski dnevnik nije dodat deo i za ovu evidenciju, već je morala da se pravi nova baza sa ličnim podacima đaka i šta će statistici ime i prezime.

Marković je naknadno priznao da je prvobitna zamisao struke bila da to ne bude odvojena platforma već deo elektronskog dnevnika.

Inače, prvi podaci "Zdravitasa" biće vidljivi tek za pet godina, objavio je RTS.

U gomili nejasnoća o kojima se izjašnjavaju roditelju usmeno i preko društvenih mreža su pitanja: zašto se prosveta bavi zdravstvom; zašto će podaci dece bili u privatnim telefonima nastavnika, aktiviranjem aplikacije; šta se dešava sa podacima ako taj nastavnik napusti školu, izađe iz prosvete; šta ako neko ukrade taj telefon; šta se dešava sa podacima po završetku školovanja...

Šta je najspornije?

Za bolje sagledavanje ovog projekta nužno je uočiti pozadinu i partnerstva.

Pretragom domena može da se utvrdi da je IP lokacija "Zdravitas" vladina Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu. Domen je registrovan još 10. marta 2008. (koja god namena da je tada bila), menjan je u 2022, a upisano je da traje do 2108!

Ono što se saznaje mimo dopisa, sa sajta javnih nabavki i objava medija, jeste da izrada ovog portala vredi 42 miliona dinara, sa PDV-om. Na tender koji je raspisala pomenuta vladina kancelarija javio se samo jedan ponuđač - konzorcijum dve privatne firme Saga i Portal Master Solutions, čiji su vlasnici iz Beograda, Austrije i sa Kajmanskih ostrva, objavila je Nova S. Deo te grupe ponuđača bili su i Fakultet za sport i fizičko vaspitanje i Fakultet organizacionih nauka.

Prema podacima iz APR-a, direktor privatne firme Saga, osnovane 2003. godine, je Radenko Radan (1969), a trojica članova nadzornog odbora imaju austrijsko državljanstvo. Vlasništvo dele: New Frontier Solutions iz Austrije - 65,83 odsto, Goran Đaković (1961) 16,76%, Noventiq Holdings sa Kajmanskih ostrva 11,17%, Ljubiša Mitrović 5,7% i Nenad Dejanović 0,52%. Osnovni kapital upisan 2009. godine iznosi nepunih 46,62 miliona dinara. Prema godišnje izveštaju, u 2023. firma je imala 214 zaposlenih, vodi se kao srednje preduzeće. Detalji o firmi nalaze se i na korporativnom sajtu.

Saga je, pored ostalog, član Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj - Naleda. Ovo formalno udruženje građana, a neformalna vlada u senci, bilo je, pored ostalih, predmet istraživanja Pištaljke koja je utvrdila da su za reforme u Srbiji nametani konsultanti koji su koštali desetine miliona evra.

Tako je Ministarstva prosvete platilo preko 16 miliona evra za savete stranih eksperata o modernizaciji školstva i nauke. Ministarstvo zdravlja primilo je savete deset stranih firmi i osoba na projektima razvoja zdravstva i projektu "Hitan odgovor na pandemiju". Naveden je primer od 824.000 evra za konzorcijum koji je predvodio "IBF konsalting" iz Belgije za projekat optimizacije zdravstvenog sistema. Konzorcijum su činili još "Delta haus" iz Hrvatske i Naled.

ARHIVA PPNS PIŠTALJKA: NAMETNUTI KONSULTANTI ZA REFORME KOŠTAJU DESETINE MILIONA EVRA

Pištaljka: Nametnuti konsultanti za reforme koštaju desetine miliona evra
Za razliku od Sage, Portal Masters Solutions je apsolutni početnik - pokazuje takođe baza podataka APR-a. Osnovan je 4. aprila 2024. godine sa osnovim kapitalom od deset hiljada dinara(!). Iako pripada IT sektoru, bavi se programiranjem, nema svoj sajt (ili portal), a kao kontakt je upisana adresa na Džimejlu. Direktor Marko Petrović (1977), ujedno je i suvlasnik sa 60 odsto udela (6.000 dinara), a uz njega je Filip Furtula sa ostalih 40 odsto (4.000 dinara). Pošto je firma osnovana tek pre sedam meseci, finansijski izveštaji (uključujući podatke o broju zapolsenih, veličini firme) biće poznati tek dogodine. 

Takvom početniku poveren je nacionalni projekat kojim se sprovodi Strategija razvoja obrazovanja i vaspitanja republike Srbije do 2030. godine sa pratećim Akcionim planom, pomenuta u dopisu.

Tender "Uspostavljanje platforme za sport - Zdravitas" procenjen na 35 miliona dinara, sa PDV-om 42 miliona dinara, objavljen je mesec dana nakon osnivanja "mlađeg" ponuđača - 10. maja.

Prema odluci o dodeli ugovora iz tenderske dokumentacije, vrednost ili procenat dela koji će izvršavati podeljen je ovako: najmlađi zahvata najviše - Portal Masters Solution 48,30% ili 20.286.000 dinara, a slede Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja 39%, Saga 7,40%,  i FON 5,3%.

Šta je nesporno?

Osnovni ciljevi obrazovanja i vaspitanja, u čijoj funkciji treba da bude "Zdravitas", definisani su kao nesporne vrednosti: razvijanje i praktikovanje zdravih životnih stilova, razvijanje svesti o važnosti sopstvenog zdravlja i bezbednosti, potrebe negovanja i razvoja fizičkih sposobnosti i obezbeđivanje dobrobiti i podrške celovitom razvoju deteta, učenika i odraslog.

Nesporni su nastavnici fizičkog, u delu aktivnosti ovakvog projekta. Oni su poslednji bedem zaštite zdravlja dece sprovođenjem fizičke aktivnosti u školi, koju mnogi tinejdžeri tek naknadno ili prekasno usvoje kao neraskidivi deo zdravog života, a neki nikada.

Nastavnici su najpozvaniji u školi da, uz praćenje telesnog statusa učenika, sprovode pobrojana testiranja:

  • kardiorespiratorna izdržljivost (procena aerobnog kapaciteta) 
  • trčanje na 20 metara sa progresivnim povećanjem brzine
  • mišićna snaga i izdržljivost u mišićnoj snazi celog tela: ležanje-sed za 30 sekundi, izdržaj u zgibu i skok udalj
  • gipkost - pretklon u sedu
  • agilnost učenika: čunasto trčanje 4x10 metara, važno za svakodnevno funkcionisanje jer predstavlja deo motoričkog prostora koji se zasniva na mehanizmu strukturiranja kretanja

Da li dobijenim podacima dalje treba da se bavi sportska medicina i druge grane zdravstva ili prosvetni radnici, ko je zadužen za sistematske preglede - dilema ne bi trebalo da postoji. Uostalom, u odgovornim sportskim klubovima postoje kondicioni treneri, a postoje i lekarske ekipe, fizioterapeuti - svako radi svoj posao.

Nije ni sporna upotreba digitalnih rešenje - već koristimo elektonski dnevnik, inače papreno plaćen, pa se neki sindikalci i prosvetari s pravom pitaju zašto već postojeća forma nije proširena novim podacima. Roditelji su tu već registrovani, a dodavale bi se samo nove generacije učenika. 

Naravno, odgovor je na tržištu. Upravo tu leži i izvor nepoverenja u ovakav sistem.

Valja se prisetiti da je uvođenje elektronskih dnevnika u državne škole 2018. godine koštalo građane 1,6 miliona evra. Te godine, kada su se pokrenule i pripremne aktivnosti za projekat "Zdravitas", Ministarstvo prosvete je dalo posao takođe jednom konzorcijumu. Predvodila ga je kompanija "Tesla", sa kojom je tadašnji ministar Mladen Šarčević poslovno sarađivao - ostalo je sačuvano u arhivi Transparentnosti Srbija. Stručnjaci su tada isticali da je tender za elektronske dnevnike sproveden tako da je samo "Tesla" mogla da pobedi i upozoravali da bi Agencija za borbu protiv korupcije trebalo da ispita mogući sukob interesa ministra.

Videćemo da li će se struka baviti i "Zdravitasom", nadležnim ministarstvom, aktuelnim fukncionerima.

"Zdravitasom" se bavio i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti koji je sproveo vanredni terenski inspekcijski nadzor. Utvrdio je i objavio 28. oktobra da Ministarstvo obrađuje podatke u skladu sa zakonom, kao i da za predmetnu obradu nije potreban pristanak lica.

Ostaje upitno kome van okvira škole poveravamo nacionalne projekte i najveći "resurs" za budućnost nacije - decu, da li neka softverska "nadstrešnica" može da se sruši na glavu svima nama koji smo se već našli u "Zdravitasu", voljno ili nevoljno?

PRILOZI

1) DOPIS RODITELJIMA

2) DOPIS NASTAVNICIMA
D. M. M. - PPNS


STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAMTREDS

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://autizamkg.org.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.vfphysical.rs/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html