Na nadvožnjaku "Gazela" u Kragujevcu nedavno je spaljen video-nadzor, prvi i jedini koji je postavljen za kontrolu divljih deponija.
Na ovoj lokaciji godinama postoji problem gomilanja smeća ispod nadvožnjaka koji nikako da se reši.
Zato je grad postavio kameru, koju je neko, očigledno, namenski zapalio.
Iako su nadležni slučaj prijavili policiji, nema informacije da li je počinilac pronađen i sankcionisan.
U međuvremenu smeće se na ovom mestu i dalje odlaže.
Nataša Lazarević izveštava o ovoj temi.
Pored ovog ekološkog problema, građani Kragujevca se često žale i na neredovno odvoženje smeća.
Lazarević: Grad je pokrenuo prošle godine tu kameru, na peticiju građana, u saradnji sa republičkom inspekcijom, sada je na žalost spaljena. Bili smo u prilici da vidimo da se smeće ponovo gomila na istoj lokaciji, u blizini centra grada. Razgovaramo sa Dejanom Miloševićem iz udruženja PRVI PRVI NA SKALI. Bili ste inicijator postavljanja tih kamera ispod nadvožnjaka "Gazela". Šta je bilo sa tom kamerom?
Milošević: Kamera je izgorela. Kako se to dogodilo je informacija koju jedino MUP može da saopšti. Do sada nije dao informaciju gradu, kojem smo se obratili. Dobili smo informaciju samo da je napravljena materijalna šteta i da je na taj način obustavljen nadzor. To je lokacija zbog koje su građani napravili peticiju pre tri godine sa 88 potpisa, poslata je našem udruženju jer se prepoznajemo kao sugrađani u nekim problemima.
Mi smo gradu uputili peticiju i bilo je više pokušaja da se problem suzbije. Inače, istorijski značajni objekti su u neposrednoj blizini, što je dodatni problem. Međutim, to nije rešeno. Uz sve to, vanredno čišćene divljih deponija je dodatni trošak za građane.
Lazarević: Šta to znači?
Milošević: Javna komunalna preduzeća imaju svoje redovne troškove i redovne aktivnosti. Za svaku vanrednu aktivnost oni imaju dodatne troškove. Mi smo na osnovu zvaničnih podatak grada pre tri godine objavili da su za period od pet godina dodatno morali da plate 23 hiljade evra da bi suzbijali te deponije koje su pravili nesavesni građani. Naravno, građani pune gradski budžet kao poreski obveznici. Problem deponija je višeslojan za građane, od zdravstvenog do ekološkog, a eto i ekonomskog aspekta.
Lazarević: Nalazimo se na mestu gde je davno postavljena tabla "Zabranjeno bacanje smeća - kazna 10.000 dinara", ali opet se stvara divlja deponija. Vi ste opet inicirali da se i na ovoj lokaciji postavi kamera.
Milošević: Ovo je Metino Brdo. To je jedan od najlepših vidikovaca koje ima grad Kragujevac. Kad se dođe do čuvenog spomenika Raki Ljutovcu, imate panoramu grada pred sobom.
Međutim, pre nego što dođete do te lokacije, ako prođete stazom koju mi formiramo ovih nekoliko meseci i zovemo je "Staza Josifa Pančića", jer je ovuda hodao Pančić i pronašao Kragujevački slez pre 150 godina, vi nailazite na smeće. Nailazite i na novoformiranu divlju deponiju.
Sa ove lokacije, pošto nam je ovde matična adresa, u proteklih godinu i po dana smo uklonili, bukvalno 3-3,5 tone raznog otpada. Sada taj kraj dobija onu lepšu stranu. Zaista je uveče, rano ujutru takođe prijatno prošetati, trčati.
Lazarević: Kada će biti postavljena kamera?
Milošević: Jutros smo dobili informaciju da će do kraja nedelje da krenu radovi, a da sledeće nedelje postavljaju stub šest metara visine sa tri kamere koje snimaju bočno i frontalno. Trebalo bi da na ovoj lokaciji bude suzbijena deponija, da više nemamo smetlište nego šetalište.
Lazarević: Hvala na ovim informacija i nastavite da se zalažete za sve nas. Naravno, zajedno ćemo se zalagati za uklanjanje tih divljih deponija na mnogih lepim, prirodnim lokacijama ovde u Kragujevcu. Nadamo se da spaljivanja kamera više neće biti, a da će počinioci biti sankcionisani mnogo više nego ovih 10 hiljada koliko piše.
Komentara: 0