Janjatović je angažovana u Ministarstvu zaštite životne sredine od 2007. godine. Zadužena je za postupak konsultacija o Radnoj verziji Strategije za primenu Arhuske konvencije i Akcionog plana Republike Srbije.
Tina Janjatović je od 2010. godine nacionalni "fokal point", "ključna tačka" u Srbiji za Arhusku konvenciju. Urednik je Strategije za primenu Arhuske konvencije i Praktikuma o pravu na pravnu zaštitu u pitanjima od značaja za zaštitu životne sredine u upravnom postupku i upravnom sporu.
O predavanju
Janjatović detaljno predstavlja Konvenciju o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine – Arhusku konvenciju, kao i Amandman o genetički modifikovanim organizmima (GMO), sastavni deo ovog međunarodnog dokumenta čiji je cilj zaštita prava "sadašnjih i budućih generacija na život u zdravoj životnoj sredini".
Ovaj međunarodni ugovor je nastao 1998. godine, stupio je na snagu 2001, a Srbija ga je ratifikovala 2009, kada je i zakonom potvrđen.
Izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine 2016. godine uvedena je definicija informacije o životnoj sredini koja podrazumeva i informaciju o GMO.
Predavanje ukazuje da Konvencija predviđa da države ugovornice primenjuju odredbe o učešću javnosti prilikom odlučivanja o tome da li da se dozvoli namerno ispuštanje GMOu životnu sredinu. To namerno uvođenje je radi izvođenja ogleda, demonstracionih ogleda i razvoja novih varijeteta.
U maju 2005. godine usvojena je odluka o GMO, kao i Amandman koji određuje načela učešća javnosti tokom odobravanja namernog uvođenja u životnu sredinu i stavljanja u promet GMO. Amandman pojašnjava područje primene drugog stuba Konvencije - učešće javnosti u procesu donošenja odluka po ovom pitanju. Nametnuta je obaveza organima javne vlasti da traže mišljenje javnosti pre nego što odobre namerno uvođenje u životnu sredinu ili plasiranje GMOna tržište, pojasniće Janjatović.
Uz to, Amandmanpropisuje podržavanje planova biološke sigurnosti, kao i sklad sa ciljevima Kartagena protokola o biološkoj zaštiti uz Konvenciju o biološkoj raznovrsnosti.
Pored ostalog, države imaju obavezu da pravnom regulativom obezbede rano i efikasno obaveštavanje i učešće javnosti pre donošenja odluke da li dozvoliti namerno uvođenje GMO u životnu sredinu i njihovo stavljanje u promet. To podrazumeva i uključivanje razumnog vremenskog okvira, da bi se javnosti pružila odgovarajuća mogućnost da izrazi svoje mišljenje o predloženim odlukama - čuće se u predavanju Tine Janjatović.
I ovo predavanje biće dostupno korisnicima interneta bez ikakvih ograničenja na portalu PRVI PRVI NA SKALI.
Detaljnije o projektu (potrebi u lokalnoj zajednici, razlozima i značaju za lokalnu zajednicu, ciljevima) - OVDE.
Komentara: 0