Javni skup u pokretu "Za Srbiju bez GMO" održaće se treću godinu zaredom u Kragujevcu, i ovoga puta okupljanje je kod fontane u Velikom parku, a termin je subota 19. maj, počev od 10 časova i 30 minuta.
Okupljanje u središtu Šumadije i ove godine ima solidarni karakter. U uvodnih 30-ak minuta, tokom podele edukativnih letaka, planirano je prikupljanje priloga za prvo letovanje porodice Borić iz Vlakče (detaljnije o dvoje maloletne dece i bolesnom, nezaposlenom ocu u članku na portalu).
Nakon toga, od 11 časova sledi obraćanje organizatora i iznošenje stavova stručne javnosti o genetički modifikovanim organizmima (GMO). Biće reči i o kompaniji Monsanto koja se, pored ostalog, bavi proizvodnjom i prodajom GM semena na planetarnom nivou, što u Srbiji nije dozvoljeno Zakonom o GMO iz 2009. godine.
Učesnici skupa prošetaće potom trotoarom ulice Kragujevačkog oktobra, bez ometanja saobraćaja, do Spomen-muzeja 21. oktobar gde će okupljanje biti završeno, uz fotografisanje, za šta je pripremljen ram sa oznakom "Srbija bez GMO", i puštanje balona sa istim obeležjem.
Kao i 2016. i 2017. godine, očekuje se prisustvo organizovanih građana, od pčelara i planinara, do članova ekoloških i srodnih organizacija sa teritorije Kragujevca i okruženja, kao i porodica sa decom i ostalih zainteresovanih građana. I ove godine na skupu neće biti dopušteno isticanja kakvih stranačkih obeležja.
Uz Kragujevac, izvesno je već sada da će u istom terminu biće organizovani skupovi i u: Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Paraćinu, a s obzirom na interesovanje građana moguće je da će se uvećati broj gradova i opština Srbije.
Podsećamo, organizatori skupa u Kragujevcu bili su 2013. godine kopredlagači Deklaracije o GMO na teritoriji Kragujevca, čiji je autor prof. dr Miladin M. Ševarlić. Odbornici kragujevačke skupštine jednoglasno su usvojili dokument 27. decembra te godine.
Kragujevac je među 136 gradova i opština Srbije sa usvojenom Deklaracijom o GMO koji predstavljaju 77,2% ukupne teritorije Srbije i 84,5% ukupnog stanovništva.
Regioni bez GMO postoje širom sveta, a naročito su rasprostranjeni na teritoriji Evrope gde je mreža takvih teritorija znatno uvećana od 2003. godine do danas.
ARHIVA PPNS
2018.
POZIV PROF. ŠEVARLIĆA: USVOJIMO DEKLARACIJE O GMO U PREOSTALA 34 GRADA I OPŠTINE (OD 169) I OKUPIMO SE 19. MAJA! (VIDEO)
2017.
- Umesto pitanja da li da dozvolimo promet, a neki kažu i gajenje GM poljoprivrednih kultura, mi treba da se pitamo koliko ulažemo u naše obrazovanje i nauku i zašto tako malo? Koliko ulažemo u srpsku poljoprivredu i zašto tako malo? Gde je srpska, nekada moćna, prehrambena industrija i kako da je obnovimo? Kako da "kupujemo domaće", ako to "domaće" ugušimo i satremo? Gradimo, snažimo, proizvodimo naše, živimo zdrav i slobodan život. GMO, ovakav kakav jeste, nije sredstvo da to ostvarimo. To je samo još jedna karika u lancu roba - prof. dr Miodrag Dimitrijević
- Oko 80 odsto lokalnih samouprava u Srbiji je protiv uvoza, uzgoja i prometa genetski modifikovanih organizama. To je brana GMO lobistima koji hoće da prodaju Srbiju proizvođačima genetski modifikovanih organizama - prof. dr Miladin M. Ševarlić
- Izbor ombudsmana za hranu, osnivanje Komisije za sprečavanje prevara u prehrambenom lancu, nacionalna strategija za ishranu dece, udruživanje farmera, alternativne mreže fer trgovina i ustavna zabrana GMO - rešenja su dileme kako da opstane Srbija bez GMO - docent dr Tatjana Brankov
Komentara: 0