Alarmantno stanje u poljoprivredno-prehrambenom sektoru - prof. dr Tatjana Brankov (VIDEO)

Alarmantno stanje u poljoprivredno-prehrambenom sektoru - prof. dr Tatjana Brankov (VIDEO)

Neumoljiva statistika pokazuje da je stanje u našem poljoprivredno-prehrambenom sektoru alarmantno uprkos rekordnim izdvajanjima za poljoprivredu – rekla je prof. dr Tatjana Brankov na sedmoj sednici Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, u ime tima koji je pripremao nacrt Strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja Srbije za period od 2025. do 2034. godine.

Brankov i tim su analizirali stanje u poljoprivredno-prehrambenom sektoru Srbije, definisali viziju i postavili ciljeve buduće strategije poljoprivrede.

Tehnološka recesija

- Nalazimo se u tehnološkoj recesiji, što znači da tehnološki napredak, odnosno usvajanje novih tehnologija i inovacija, opada po stopi od 1,6% godišnje. Ne uvodimo niti koristimo nove tehnologije dovoljno brzo da bismo unapredili produktivnost, kazala je Brankov na početku obraćanja.

Ilustrovala je primerom: Albanija beleži tehnološki napredak u poljoprivredi, meren ukupnom faktorskom produktivnošću, što pokazuje da je u ovom segmentu inovativnija od Srbije.

- Prehrambena industrija beleži slabije performanse i sve manji doprinos ukupnoj privredi tokom poslednjih pet godina. Udeo prehrambene industrije u ukupnoj privredi smanjen je sa 3,7% u 2006. godini na 2,7% u 2022. godini, a ovo smanjenje je posebno izraženo u poslednjih pet godina, delimično kao posledica pandemije kovid-19. Udeo agroprivrede (prehrambena industrija, industrija pića i industrija duvana) u bruto dodatoj vrednosti (BDV) opao je sa 5% u 2006. na 3,6% u 2022. godini. Iako je očekivano da poljoprivreda ima sve manji značaj sa razvojem ukupne privrede, prehrambena industrija u Srbiji beleži pad u BDV i u apsolutnom smislu, izraženo u stalnim cenama. Dok ukupna privreda beleži godišnji rast BDV od 3,4% u poslednjih pet godina, prehrambena industrija beleži smanjenje od 0,3%, rekla je Brankov Odboru.

Zaostajanje u razvoju

Značajno je usporen razvoj prehrambene industrije u poređenju sa ukupnom privredom.

- To se ogleda i u zapošljavanju, gde se broj zaposlenih u ukupnoj privredi u poslednjih pet godina povećavao po stopi od 2,3%, dok je u prehrambenoj industriji to povećanje iznosilo svega 0,25%, što znači da je broj zaposlenih u prehrambenoj industriji gotovo stagnirao. Slična situacija je i sa investicijama, gde su ukupne investicije u privredi rasle po stopi od 14,5%, dok su investicije u prehrambenoj industriji beležile godišnji rast od svega 0,8%. Zaostajanje prehrambene industrije u odnosu na ukupnu privredu prisutno je od 2006. godine, ali je posebno izraženo u poslednjih pet godina, sledeće je upozorenje Brankov.

Iz tabele "Godišnja stopa promene bruto dodate vrednosti izražene u stalnim cenama po oblastima u okviru agroindustrije i ukupne privrede" kojoj se porede 2022. i 2018, saznajemo:

  • proizvodnja prehrambenih proizvoda -0,3%
  • proizvodnja pića 0,2%
  • poizvodnja duvanskih proizvoda 1,6%
  • agroindustrija -0,1%
  • ukupno privreda 3,4%

Brankov kaže da se poljoprivredne zadruge, i pored značajnih državnih ulaganja, i dalje suočavaju sa brojnim poteškoćama, uprkos određenim pozitivnim pomacima u poslednjoj deceniji.

- Pored nerešenih imovinsko-pravnih odnosa, nedostatka kapitala i nepostojanja sopstvenih prerađivačkih kapaciteta, zadruge su izgubile svoju posredničku ulogu između poljoprivrednika i prerađivačke industrije. U ovakvoj tržišnoj strukturi, zadruge nemaju snažnu pregovaračku poziciju i nalaze se u podređenom položaju u odnosu na prerađivačku industriju i velike maloprodajne lance.

Kriza semenarske industrije

I srpska semenarska industrija se suočava s ozbiljnom krizom.

- Privatne i multinacionalne kompanije sve više preuzimaju dominaciju, dok domaći instituti - Institut za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada i Institut za kukuruz iz Beograda, polako padaju u zaborav. Učešće Instituta za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada u atestiranim količinama hibrida kukuruza u 2023. godini iznosilo je svega 2,26%, a kada se isključe semena iz uvoza, manje od 1%. Kompanije Delta agrar, Savakop i KWS drže gotovo polovinu tržišta atestiranog semena hibrida kukuruza. Vrednost uvoza semena kukuruza (kod 100510) iznosila je 62,23 miliona evra u 2023. godini. Udeo deklarisanog semena pšenice smanjio se sa 49,3% u sezoni 2015/2016 na samo 32,9% u sezoni 2023/2024, što ukazuje na zabrinjavajući trend koji može negativno uticati na kvalitet i stabilnost domaće proizvodnje, ukazuje Brankov.

ARHIVA PPNS: GMO SOJU POKUŠALI DA UVEZU DELTA AGRAR, RAJFAJZEN AGRO, MIKROS UNION I TREJDING TIM

GMO soju pokušali da uvezu Delta agrar, Rajfajzen agro, Mikros union i Trejding tim
Srbija nije mnogo bolja ni na tržištu atestiranog hibridnog i sortnog semena suncokreta, graška, crnog luka, krompira.

- 85% semena suncokreta uvozimo, utrošili smo prošle godine na uvoz 20,68 miliona evra, a učešće Instituta iz Novog Sada u atestiranim količina semena hibrida i sorti suncokreta iznosi oko 3%; 100% atestiranog semena graška i crnog luka, kao i oko 45% krompira potiče iz uvoza!

Najveći pad u stočarstvu

Stočarstvo je zabeležilo najveći pad od svih grana poljoprivrede tokom prethodne tri decenije tranzicija i promena u državi i društvu.

- Detaljno ću obrazložiti zašto Odbor za poljoprivredu predlaže povezivanje podsticaja za ratarsku proizvodnju sa pokrivenošću svakog hektara stočnim grlom ili proizvodnjom povrća i voća. Ovaj predlog ima za cilj da podstakne i poveća stočarsku proizvodnju, ali i da spreči jeftin izvoz žitarica i povećani uvoz mesa i mleka. Povezivanjem ratarske proizvodnje sa radno intenzivnim granama, kao što su stočarstvo, povrtarstvo i voćarstvo, doprinosi se jačanju domaće proizvodnje i održivosti, naglašava Brankov i dodaje:

- Broj grla goveda je 2023. godine smanjen za 9,4% (za 75 hiljada grla) u odnosu na prethodnu godinu, uz stopu smanjenja broja muznih krava od 10,2%, pri čemu obe kategorije beleže minimalne vrednosti u poslednje dve decenije. U sektoru svinjarstva beleži se još značajniji pad broja grla – od 19,7%, tokom 2023. godine broj krmača je smanjen za 16,9%, a može se očekivati nastavak opadajućeg trenda broja grla svinja u narednom periodu!

Odboru je ukazano i da je Srbija imala 2,5 puta manji agrarni budžet u 2018. godini u odnosu na 2023.

- Srbija je uspela nekim čudom da smanji broj goveda od 2018. do 2023. za 17,7 odsto, broj svinja za 30,7%, broj koza za 31,5%... Bilans proizvoda stočarstva za prvih šest meseci pokazuje da je ukupna vrednost uvoza iznosila 304,8 miliona evra i da smo zabeležili negativan trgovinski bilans od 196,7 miliona evra što je uvećanje od oko 100% u odnosu na 2022. godinu. Na grafikonu spoljnotrgovinske razmene mleka i mlečnih proizvoda se vidi da totalni fijasko nastupa od 2021, a da negativan trend otpočinje od 2018. godine. Slično od 2021. godine sledi ubrzana propast u razmeni svinjskog mesa i proizvoda, sledeće je upozorenje profesorke.

Izgubljen prehrambeni suverenitet

Brankov zaključuje da nije čudo što je Srbija izgubila prehrambeni suverenitet.

- Tradicionalno samodovoljna država ogromnog izvoznog potencijala trenutno može da zadovolji domaću tražnju samo za žitaricama, voćem, suncokretom, uljanom repicom, crnim lukom i ovčijim mesom. Stepen samodovoljnosti za meso je 88,9%, znači da najmanje 11, 1% mesa i proizvoda moramo da uvezemo da zadovoljimo domaću tražnju. Samodovoljni smo 80% u proizvodnji svinjskih masnoća, pa možda tu treba tražiti i deo uzroka zašto su čvarci u Srbiji postali luksuzna roba. Problem nije samo u sektoru mesa i mleka, već i povrtarstva – zadovoljavamo svega nešto više od 80% naših potreba za paradajzom i belim lukom i samo 43% potreba za pasuljem.

Loše upravljanje poljoprivrednom od 2000.

Brankov podvlači da je loše upravljanje poljoprivrednom politikom započeto nakon tzv. demokratskih promena 2000. godine.

- To je podrilo temelje našeg prehrambenog sistema, a nastavilo se intenzivnije od 2018. godine, što je dovelo do smanjenja domaće proizvodnje, povećanih troškova proizvodnje i gotovo potpune zavisnosti od uvoza inputa. S obzirom na neefikasne mehanizme za intervencije na tržištu, ne iznenađuje što se veliki deo tih problema preliva na potrošače u vidu viših cena hrane.

ARHIVA PPNS PROFESORI DIMITRIJEVIĆ I ŠEVARLIĆ POUČILI MIŠKOVIĆA: SRBIJA VEĆ POLA VEKA IMA "SVOJE SEME", NE MORAMO DA GA RAZVIJAMO

Profesori Dimitrijević i Ševarlić poučili Miškovića: Srbija već pola veka ima ’svoje seme’, ne moramo da ga razvijamo
Ciljevi, potrebe i prioriteti

Brankov je na kraju obraćanja istakla glavni cilj.

- Imajući u vidu navedene probleme definisali smo viziju razvoja poljoprivredno-prehrambenog sektora Republike Srbije kao dostizanje prehrambenog suvereniteta u dugoročnom periodu u domenu glavnih poljoprivrednih proizvoda, sirovina i prehrambenih proizvoda, jačanje otpornosti poljoprivredne proizvodnje na klimatske promene uz održivo upravljanje prirodnim resursima, poboljšanje kvaliteta života i povećanje zaposlenosti u ruralnim područjima. Vizija razvoja poljoprivrede definisana je kroz jedan od strateških ciljeva - osiguranje stabilnosti poljoprivredno-prehrambenog sektora kroz postizanje visokog stepena prehrambene samodovoljnosti.

Brankov objašnjava da je strateški cilj povezan sa nekom od razvojnih potreba srpske poljoprivrede i nabraja najvažnije:

- Povećanje proizvodnje hrane iz lokalnih izvora, povećanje kapaciteta za preradu, razvoj industrije poljoprivrednih inputa, unapređenje veština radne snage u poljoprivredno-prehrambenom lancu, promocija lokalnih proizvoda, povećanje obima i kvaliteta investicija u fiksne kapacitete i infrastrukturu, uspostavljanje adekvatnih tržišnih struktura, poboljšanje ekološke održivosti poljoprivrednih praksi, unapređenje usklađenosti između proizvodnih sistema i ekoloških uslova, efikasnije korišćenje instrumenata za upravljanje rizicima uz primenu savremenih tehnologija i analitičkih alata, efikasnije upravljanje poljoprivrednim zemljištem kroz racionalnu upotrebu, očuvanje i planiranje resursa, unapređenje javne infrastrukture u ruralnim područjima, podrška uvođenju novih mera ruralnog razvoja na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou, sa fokusom na održivi razvoj, inovacije i ekonomsko osnaživanje ruralnih zajednica, povećanje dodate vrednosti poljoprivredne proizvodnje kroz preradu, inovacije i razvoj proizvoda sa većom tržišnom vrednošću, unapređenje povezanosti u lancu od proizvođača do potrošača kroz efikasniju logistiku, marketing i distribuciju, podsticanje većeg učešća proizvođača u domaćim i međunarodnim sistemima kvaliteta za povećanje konkurentnosti i tržišnog pozicioniranja, podržavanje (stimulisanje) ekonomskog povezivanja poljoprivrednih proizvođača, podsticanje ulaganja u tehnologiju i inovacije radi povećanja efikasnosti i održivosti poljoprivredne proizvodnje.

Uz to, strateški cilj je podržan prioritetima.

- Ovo su najvažniji prioriteti: unapređenje stočarske proizvodnje, osposobljavanje mehanizma za intervencije na tržištu, povećanje transparentnosti u prehrambenom sistemu, unapređenje održivog upravljanja zemljištem, vodom i biodiveritetom, smanjenje ranjivosti na klimatske promene, olakšavanje pristupa poljoprivrednom zemljištu (izmena zakona o planiranju i izgradnji itd), smanjenje siromaštva u ruralnim oblastima kroz ekonomsko osnaživanje i poboljšanje pristupa tržištima, otvaranje novih radnih mesta u ruralnim oblastima kroz razvoj poljoprivrede, turizma i prerađivačke industrije, ubrzanje prelaska na održiva ruralna gazdinstva kroz primenu energetski efikasnih tehnologija i obnovljivih izvora energije, povećanje efikasnosti i dodate vrednosti poljoprivrednih gazdinstava kroz primenu inovacija i tehnologija, povećanje pravičnosti u raspodeli podsticaja sa fokusom na mlade i male poljoprivrednike, integracija mladih poljoprivrednika u prehrambeni lanac kroz obuku i finansijsku podršku, usklađivanje proizvodnje sa tržišnim zahtevima i potražnjom za održivim proizvodima, povećanje ulaganja u istraživanja i razvoj novih tehnologija i održivih praksi u poljoprivredi, unapređenje sistema obrazovanja i transfera znanja kroz modernizaciju nastavnih programa i difuziju inovacija, razvoj javno-privatnog partnerstva radi unapređenja infrastrukture, tehnologija i investicija u poljoprivredi.

Na pitanje kako da se odgovori na potrebe srpske poljoprivrede, Brankov ističe:

- Neophodno je osmisliti adekvatne intervencije, pri čemu smo planirali uključivanje svih relevantnih subjekata. Ne samo profesora i naučnika, već i Skupštinskog odbora za poljoprivredu, Privredne komore Srbije, stručnjaka iz Ministarstva poljoprivrede, renomiranih udruženja poljoprivrednika, kao i svih političkih stranaka, bez obzira na to da li pripadaju vladajućoj većini ili opoziciji. Od presudne je važnosti da državno rukovodstvo, predvođeno predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem, koji sprovodi politiku vojne i političke neutralnosti i osigurava nezavisnost i stabilnost zemlje, podrži ovu inicijativu i svojim autoritetom doprinese postavljanju prehrambenog suvereniteta kao strateškog cilja. Ovakav nadstranački i institucionalni pristup omogućio bi da poljoprivredna politika postane jedan od stubova naše nacionalne bezbednosti i razvoja.

ARHIVA PPNS PROF. TATJANA BRANKOV: IZGUBILI SMO PREHRAMBENI SUVERENITET, JEDAN OD GORUĆIH PROBLEMA - SEMENARSKA INDUSTRIJA

Prof. Tatjana Brankov: Izgubili smo prehrambeni suverenitet, jedan od gorućih problema - semenarska industrija
Smena na čelu stručnog tima

U samoj završnici obraćanja, Brankov je kazala da je pred Skupštinskim odborom za poljoprivredu nastupila samo kao gost, a ne kao autor buduće strategije koji bi imao priliku da ostvari zacrtane ciljeve.

- Neko je odlučio da me zameni drugim akademskim kadrom, iako sam, za razliku od onih koji su pisali za veliki novac nacrt strateškog okvira prepunog grešaka - među kojima je tvrdnja da je najzastupljenija kultura u Srbiji pšenica, kao i da izvozimo smrznute jabuke - bila spremna da radim pro bono u službi državnih i nacionalnih interesa. Uprkos mom povlačenju, ostajem uverena da će vizija prehrambenog suvereniteta Republike Srbije, koja predstavlja ključnu dimenziju za obezbeđivanje dugoročne nacionalne sigurnosti, faktor očuvanja državnosti i suvereniteta, suštinski element socioekonomske politike i neophodan uslov za poboljšanje kvaliteta života građana kroz povećanje ekonomske dostupnosti visokokvalitetne hrane po konkurentnim cenama, nadvladati sve izazove. To je jedini ispravan put.

VIDEO: SNIMAK OBRAĆANJA U CELINI (12:07)


Dr Tatjana Brankov je vanredni profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i viši naučni saradnik u oblasti društvenih nauka – ekonomija. Predaje na svim nivoima studija. Izabrana je za predsednicu Društva agrarnih ekonomista Srbije u junu 2023. godine. Stručni je konsultant portala PRVI PRVI NA SKALI.

Snimak sedme sednice Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu u celini pogledajte na Jutjub kanalu Narodne skupštine (trajanje: 2:35:55).

D. M. M. - PPNS

VIDEO: PRILOG AGRODNEVNIKA RTV

ARHIVA PPNS: PREDAVANJA O GMO

IZ ARHIVE PPNS INOVACIJE U PREHRAMBENOM SISTEMU: POLJOPRIVREDA KAO SEKTOR GLOBALNE INDUSTRIJSKE EKONOMIJE; GMO; ORGANSKA PROIZVODNJA - PROF. DR TATJANA BRANKOV

Inovacije u prehrambenom sistemu: Poljoprivreda kao sektor globalne industrijske ekonomije; GMO; Organska proizvodnja - prof. dr Tatjana Brankov
PREPORUKA PPNS

O GMO

  • Novi postupci genetičkog inženjeringa poput CRISPR/Cas9 kod namirnica
  • Pesticidi u zemljištu i u vodi - primer glifosat
  • Sedam pitanja i odgovora na temu genetički inženjering
  • Inovacije u prehrambenom sistemu: Poljoprivreda kao sektor globalne industrijske ekonomije; GMO; Organska proizvodnja - prof. dr Tatjana Brankov
  • Korporativno ozelenjavanje

Detaljno OVDE

KRAGUJEVAC BEZ GMO

  • Deset godina Deklaracije Kragujevac bez GMO - rezime projekta
  • GMO i Arhuska konvencija - Tinа Janjatović
  • GMO i zagađivanje životne sredine - doc. dr Duško Brković
  • Kragujevac bez GMO 2022 - rezime projekta
  • Kragujevac bez GMO 2021 - rezime projekta
  • Srbija bez GMO - dva zakona, 20 godina (rezime projekta)

Detaljno: OVDE 

GMO: SRBIJA

  • Prof. Tatjana Brankov: Izgubili smo prehrambeni suverenitet, jedan od gorućih problema - semenarska industrija
  • GMO soja gajena na parcelama u vlasništvu Rio Tinta - Fitosanitarna inspekcija potvrdila udruženju PRVI PRVI NA SKALI
  • Nefer marže za proizvode, treba objaviti kolike su u Srbiji
  • Stočari u zapadnoj Srbiji: Ne koristimo GMO u ishrani stoke, zakonom nije odobreno
  • Brnabić: Biotehnologija ključna za medicinu, poljoprivredu i prehrambenu industriju - biće među prioritetima nove vlade

Detaljno: OVDE

GMO: EVROPA

  • Da se GMO hrana jasno obeleži - zahtev trgovaca i 86 odsto Evropljana
  • EU odobrila uvoz dve vrste GMO kukuruza, ne i uzgoj
  • Glifosat pronađen u uzorcima sa francuske klinike za neplodnost
  • Sа protesta poljoprivrednika u Strazburu: Nećemo destruktivnu pogodbu, litijum - dosta je
  • Više od milion i po Mađara podržalo poljoprivredu bez GMO, kao i suverenitet zemlje, pooštrene propise o zaštiti dece

Detaljno: OVDE

GMO: SVET

  • Hemijski kolonijalizam - uticaji pesticida u Brazilu
  • Bajer duboko u ’minusu’ zbog glifosata (Monsanta), ’za sada’ odbacuje raskid
  • GMO gigant Bajer (Monsanto) u krizi - kažnjen ukupno 9,5 milijardi dolara zbog glifosata, ima 50.000 nerešenih parnica, duguje 38 milijardi evra
  • GMO gigant Bajer (Monsanto) kažnjen dve milijarde evra zbog glifosata (raundapa)
  • Trideset godina skepse prema GMO

Detaljno: OVDE 

GMO: DOKUMENTI

  • Učešće javnosti u donošenju odluka u vezi sa GMO (RERI: Preporuke iz Mastrihta)
  • Ustav Republike Srbije
  • Vikiliks: Srbija - Novi zakon o GMO ne podleže STO, Vlada obećava da će ga izmeniti vremenom
  • Nacionalna strategija održivog razvoja - Vlada Srbije, 2008
  • Zakon o genetički modifikovanim organizmima
Detaljno: OVDE

GMO: VIDEO

  • Rastuća sumnja u GM useve
  • Grinpis: Opasnost od GM pšenice
  • In memoriam: Arpad Pustaji (1930-2021)
  • Argentinsko loše seme
  • Seme pobune
  • Vikiliks: Rat, laži i videotrake
  • Rat za seme
  • Svet po Monsantu

Detaljno: OVDE

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAMTREDS

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://autizamkg.org.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.vfphysical.rs/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html