Predstavnici novih vlasnika firme Sojaprotein iz američke kompanije ADM najavila su na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede ulaganje od 50 miliona dolara u naredne tri godine kako bi Sojaprotein postao lider među prerađivačima genetski nemodifikovane soje u Evropi, navodi se na Instragram profilu ovog Ministarstva.
Sojaprotein je najveća fabrika za preradu soje u Srbiji, ističu iz Ministarstva, a po raznovrsnosti i kvalitetu proizvoda, kao i kapacitetu prerade spada u najznačajnije prerađivače non-GMO soje u Evropi.
Kompanija ADM kupila je prošlog leta od Viktorija grupe fabriku za preradu genetski nemodifikovane soje iz Bečeja.
Sojaprotein, kako je u saopštenju prilikom kupovine firme rečeno, od svog osnivanja 1977. prerađuje isključivo genetski nemodifikovanu soju, uzgajanu lokalno uz strogu kontrolu porekla i kvaliteta.
SOJAPROTEIN: NON-GMO - PROIZVODNI PORTFOLIO OD GENETSKI NEMODIFIKOVANOG SOJINOG ZRNA
Kompanija Sojaprotein prerađuje isključivo genetski nemodifikovano sojino zrno (non-GMO), strogo kontrolisanog porekla i kvaliteta, što daje dodatnu vrednost celokupnom asortimanu koji kompanija dalje plasira na domaće i inostrano tržište. Upravo zbog ove komparativne prednosti proizvodi Sojaproteina su sa velikim uspehom prisutni na trzištima preko 50 zemalja širom sveta.
U skladu sa politikom kontinuiranog razvoja sistema kvaliteta i usvajanja svih relevantnih međunarodnih standarda, implementiran je Identity Preservation Program - IP NON GMO (Program zaštite NON GMO identiteta), sertifikovan od strane najveće svetske kuće za ispitivanje, verifikaciju i sertifikaciju, SGS iz Švajcarske. Ovaj program definiše proces očuvanja genetičke čistoće od same proizvodnje semena do isporuke finalnog proizvoda, uz striktno poštovanje procedura kontrole svih segmenata lanca snabdevanja i proizvodnog procesa i jasno definisanje sledljivosti i dokumentovanosti.
Sledljivost identiteta sojinog zrna i proizvoda od soje obuhvata sledeće faze:
korišćenje sorti sojinog semena koje su razvijene klasičnim metodama selekcije u domaćim institutima za ratarstvo i povrtarstvo
specijalna pažnja pri izboru podugovarača i prilikom ugovaranja proizvodnje soje
kontrola genetičke modifikovanosti soje na poljima u toku vegetacionog perioda
kontrola u toku žetve i skladištenja (poljoprivrednih mašina, transporta i skladišta)
kontrola svih primljenih količina soje
kontrola međufaznih i finalnih proizvoda
Primena ovog programa garantuje da su proizvodi Sojaproteina proizvedeni od Identity preserved Non GMO sojinog zrna sa sadržajem genetičke modifikovanosti manjim od 0,9%.
Kao kompanija koja posluje u sastavu Victoria Group, Sojaprotein je član Asocijacije Dunav Soja, nezavisne međunarodne asocijacije za promociju evropske proizvodnje genetski nemodifikovane soje visokog kvaliteta i utvrđenog porekla.
Sojaprotein je prva kompanija u regionu koja je dobila Dunav Soja sertifikat za preradu NON-GMO soje do sojinih proteinskih koncentrata.
* * *
Kompanija ADM, među vodećim svetskim kompanijama u prehrambenom sektoru i agrobiznisu, pokazala je interesovanje za Sojaprotein, jednu od najvećih fabrika za preradu non-GMO soje u Evropi. Kupoprodajni ugovor je potpisan 26. jula sa matičnom Viktorija grupom, pod čijim okriljem posluje Sojaprotein, a završetak transakcije očekuje se po dobijanju odobrenja regulatornih tela.
Letisija Gonsalves je predsednica ADM i članica uprave kompanije. Sa te pozicije nadgleda poslovanje sa žitaricama, semenima i specijalnim proteinima, pored ostalog je navedeno na sajtu ove korporacije.
Pre nego što se pridružila ADM-u 2020. u cilju daljeg rasta kompanije i profitabilnosti, Gonsalves je više od 20 godina radila za Monsantu, koji je sada deo Bajera. Bila je potpredsednica i šefica odeljenja u SAD, nadgledala je poslove sa semenom, zaštitom useva i digitalnim rešenjima. Pre toga je bila predsednica Monsanta za Evropu i Bliski istok, gde je nadgledala poslove sejanje i zaštite useva u 29 zemalja. Druge vodeće uloge u Monsantu uključivale su: komercijalne operacije u SAD, razvoj američke tehnologije i agronomije, kao i regionalne poslove za američke nacionalne brendove tokom 10 godina rada za Monsanto u Brazilu, gde se pridružila 1995. godine.
Šta ćemo sa domaćom semenarskom industrijom i našom samodovoljnošću u proizvodnji hrane? Hoćemo li tako lako odbaciti činjenicu da samo trećina sveta može da prehrani stanovništvo iz sopstvene proizvodnje i da mi pripadamo toj grupi? Hoćemo li u našoj zaljubljenosti u "savremenu nauku" stići da zaštitimo nacionalne resurse i interese?
Tatjana Brankov, vanredni profesor Univerziteta u Novom Sadu Stručni saradnik udruženja/portala PRVI PRVI NA SKALI
Stari "GMO" mogli su da se identifikuju, sa "novim genomskim tehnikama" neće biti tako
Šta su stare sorte, šta hibridi, a šta GMO?
Zbog kršenja Zakona o GMO, pod zabranom uvoza i prometa bili Mikros union i Perutnina Ptuj 2018. i 2019; GM soja gajena na 178 hektara od 2012. do 2019. - saznaje PRVI PRVI NA SKALI
GM sistemi ishrane i njihov ekonomski uticaj - Tatjana Brankov, Koviljko Lovre: Srbija
Pitanje suvereniteta u proizvodnji hrane je ključno i za pitanje GMO - prof. Dimitrijević
Komentara: 0