Kompanija ADM, među vodećim svetskim kompanijama u prehrambenom sektoru i agrobiznisu, pokazala je interesovanje za Sojaprotein, jednu od najvećih fabrika za preradu non-GMO soje u Evropi. Kupoprodajni ugovor je potpisan 26. jula sa matičnom Viktorija grupom, pod čijim okriljem posluje Sojaprotein, a završetak transakcije očekuje se po dobijanju odobrenja regulatornih tela.
Veliko interesovanje stranih investitora u proteklom periodu, koje treba da rezultira dolaskom svetskog giganta ADM u Bečej, usledilo je nakon novih investicija u proizvodnju Sojaproteina, odličnih poslovnih rezultata i plasmana na inostranim tržištima u poslednje dve godine.
- ADM nudi najkvalitetnija rešenja za prehrambenu industriju u skladu sa zahtevima savremenih potrošača i brigom o njihovoj ishrani i zdravlju. Mi smo pioniri u segmentu proteina biljnog porekla, i to je jedna od ključnih oblasti u kojima se kontinuirano i intenzivno razvijamo, i u kojima smo prvi izbor našim klijentima širom sveta. Proizvodi Sojaproteina sa visokovrednim proteinima soje, čiji je kvalitet prepoznat od strane široke mreže kupaca u Evropi i van nje, savršeno se uklapaju u naš portfolio. Sojaprotein ima raznovrstan asortiman obima kojim se može pohvaliti malo prerađivača soje, a njegova posebna komparativna prednost jeste prerada genetski nemodifikovane soje. U kombinaciji sa našom bogatom paletom komponenti i rešenja za ishranu ljudi i životinja, internacionalnim iskustvom našeg tima, globalnim lancem snabdevanja i inovativnim tehnologijama, verujemo u dalje širenje i još bolje pozicioniranje proizvoda od srpske non-GMO soje širom sveta, izjavila je Letisija Gonsalves (Leticia Gonçalves), predsednica ADM za Global Foods.
- Sa ADM-om na čelu Sojaprotein ulazi u novu fazu svog razvoja i daljeg rasta. Proizvodi od srpske soje sada će biti dostupni novim kupcima na svetskom tržištu, a kompanija će sa još bogatijom ponudom izaći na tržišta preko 60 zemalja u koje već godinama izvozi. Dolazak strateškog investitora svetskog renomea, sa tradicijom od 120 godina i globalnim lancem vrednosti počev od farmi, pa sve do polica u maloprodaji, dokaz je uspeha i održivog modela poslovanja naše kompanije, ali i veliki kompliment za Srbiju i naš poljoprivredno-prehrambeni sektor. Ponosni smo što je ADM prepoznao ljudske i kapitalne resurse kojima Sojaprotein raspolaže i na koje može da računa u svom daljem širenju na tržištu u ovom segmentu, izjavio je Stefan Babović, direktor operacija Viktorija grupe.
Od osnivanja 1977. godine, Sojaprotein prerađuje isključivo genetski nemodifikovanu soju, uzgajanu lokalno uz strogu kontrolu porekla i kvaliteta. Veliki broj proteinskih i uljarskih proizvoda kompanije ima široku primenu u mesnoj, konditorskoj, pekarskoj i industriji testenina, proizvodnji biljnih ulja i masti, ishrani životinja, dijetetici i farmaceutici, kao i u vegetarijanskoj i veganskoj ishrani.
Foto: Business wire Izvor: Sojaprotein, 26. 7. 2021.
O Letisiji Gonsalves, predsednici ADM
Letisija Gonsalves je predsednica ADM i članica uprave kompanije. Sa te pozicije nadgleda poslovanje sa žitaricama, semenima i specijalnim proteinima, pored ostalog je navedeno na sajtu ove korporacije.
Pre nego što se pridružila ADM-u 2020. u cilju daljeg rasta kompanije i profitabilnosti, Gonsalves je više od 20 godina radila za Monsantu, koji je sada deo Bajera. Bila je potpredsednica i šefica odeljenja u SAD, nadgledala je poslove sa semenom, zaštitom useva i digitalnim rešenjima. Pre toga je bila predsednica Monsanta za Evropu i Bliski istok, gde je nadgledala poslove sejanje i zaštite useva u 29 zemalja. Druge vodeće uloge u Monsantu uključivale su: komercijalne operacije u SAD, razvoj američke tehnologije i agronomije, kao i regionalne poslove za američke nacionalne brendove tokom 10 godina rada za Monsanto u Brazilu, gde se pridružila 1995. godine.
U intervjuu 2016. godine za Rethink events pitana je koji će sektori poljoprivredne tehnologije pokazati najbrži rast i zašto, a u odgovoru je istakla "neke uzbudljive nove tehnike uzgoja, uključujući metode uređivanja gena koje omogućavaju ljudima da unesu promene u DNK brže i tačnije nego što je to ikada bilo moguće do sada, bez uvođenja strane DNK".
Kada je naredne godine preuzimala poziciju regionalnog lidera Monsanta za Evropu i Bliski Istok govorila je da je uzbuđena što može da pomogne u pronalaženju pametnijih načina da hranimo naš svet. "Iako je Evropa za nas u nekim aspektima jedinstvena regija, pomažemo poljoprivrednicima da proizvode više, bolju i pristupačniju hranu sa manje resursa".
Te godine je za švajcarski 24 heures izjavila da na Starom kontinentu Monsantu "GMO nisu prioritet, koštalo bi previše i bilo bi prilično komplikovano da se administrativno primene". Smatrala je da je to "šteta jer su se dokazali, posebno u Sjedinjenim Državama i Brazilu. Ali, za Evropu imamo druga rešenja, inovativna i održiva".
Upitana zašto Monsanto ima tako lošu reputaciju, ona je, kako su istakli u ovom glasilu, izostavila pominjanje zloglasnog "agent oranža" kojim je ta kompanija snabdevala američku vojsku tokom rata u Vijetnamu, a nije navela ni ovovekovni problem - glifosat, zbog kojeg danas Bajer isplaćuje ogromne odštete u ime Monsanta, dok se u sve većem broju zemalja zabranjuje upotreba ovog herbicida.
- Sve što je genetski modifikovano je zastrašujuće - kada to ne poznajemo. Savršeno smo svesni veoma emocionalnih reakcija koje to pitanje izaziva i radimo na tome da ovu percepciju izmenimo. Mnogo je glasina i maštanja vezanih za naše aktivnosti, ali nisu zasnovane na nečemu opipljivom. Nijedna naučna studija ne kvalifikuje naše proizvode kao opasne, zaključila je tada Gonsalves.
Ona je hemijski inženjer, diplomirala je na Univerzitetu u Sao Paulu (Brazil).
Podsećamo, preuzimanje Sojaproteina se pominje već nekoliko godina, a jedna od najozbiljnijih ponuda bila je u 2018. godini kada je američki bilioner Džejms Dinan, suvlasnik upravo Monsanta, bio jedan od "favorita". Tada su akcionarima srpske kompanije kupovinu ponudili investicioni fondovi iz SAD York Capital Management (vlasnik 1/4 akcija u Monsantu 2017; osnivač: Dinan) i Elements Capital Partners(detaljnije OVDE).
U nadi da će negativan publicitet i poslovna praksa već bivšeg giganta ostati samo prošlost i predsednice ADM-a, daleko od srpskog tržišta, podsećamo na objave iz proteklih godina, perioda dok je Gonsalves radila za Monsato.
Prof. dr Jelena Bošković: GMO i savremena poljoprivredna proizvodnja
Zbog kršenja Zakona o GMO, pod zabranom uvoza i prometa bili Mikros union i Perutnina Ptuj 2018. i 2019; GM soja gajena na 178 hektara od 2012. do 2019. - saznaje PRVI PRVI NA SKALI
GM sistemi ishrane i njihov ekonomski uticaj - Tatjana Brankov, Koviljko Lovre: Srbija
Pitanje suvereniteta u proizvodnji hrane je ključno i za pitanje GMO - prof. Dimitrijević
Komentara: 0