Darko Obradović, programski direktor Centra za stratešku analizu (CZSA) autor je studije "Uticaj litijuma na stratešku bezbednost Srbije" koja obuhvata analizu međunarodnih odnosa i nacionalne bezbednosti u pogledu zaštite strateških lanaca snabdevanja kritičnim sirovinama.
Predstavljanje tog rada zakazano je u Medija centru (MC) za sredu 18. oktobar od 11 časova.
Kako piše u najavi CZSA i MC, studija je identifikovala geostrateške i geoekonomske aspekte bezbednosti povezane sa implementacijom projekta podzemnog rudnika Jadar. U svom poslednjem delu Studija se bavi bezbednosnom analizom uzroka i posledica opstrukcije razvoja projekta od strateškog značaja za Srbiju.
Studija je još najavljena kao "prva analiza zasnovana na preciznim parametrima i informacijama, uticaja eksploatacije litijuma na međunarodni položaj i stratešku bezbednost Republike Srbije".
Uz Obradovića kao autora, na konferenciji za medije obratiće se i recenzenti, prof. dr Ilija Životić i prof. dr Ratomir Antonović.
Snabdevanje energijom i kritičnim sirovinama više se ne može posmatrati van geostrateškog konteksta, rekao je Obradović na konferenciji "Dani Amerike" održanoj 7. septembra u Narodnoj Skupštini, u organizaciji Kongresa srpsko-američkog prijateljstva.
Foto: CZSA
Sajt CZSA je preneo da projekat podzemnog rudnika Jadar predstavlja stratešku priliku za Srbiju. U svetu se dešavaju tektonske promene, EU ne želi da zavisi od onih zemalja koje mogu da koriste energiju i kritične sirovine u svrhu političke, ekonomske i bezbednosne prinude. Litijum je strateška prilika za Srbiju jer predstavlja globalni lanac snabdevanja koji je politički, vojno, ekonomski, ekološki i geografski bezbedan. Od izbora partnera zavisi i primena tehnoloških i ekoloških standarda. Pristup tržištu EU direktno je vezan za visok nivo usklađenosti sa standardima zaštite životne sredine. Obradović je istakao da Evropski savez za baterije (EBA) obavezuje proizvođače da poštuju visoke standarde prilikom proizvodnje baterija, što suštinski znači da nije isto da li je kompanija zapadna ili kineska. U slučaju kineske kompanije, neće biti spoljnog pritiska da se ispoštuju standardi koje zahteva EU.
Konferenciju su otvorili Predsednik Narodne Skupštine Vladimir Orlić, ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil, ambasador Srbije u SAD Marko Đurić i osnivač KSAP prof. dr Vladimir Marinković.
Današnju najavu prati i zakupljivanje prostora pojednih lokalnih medija, poput sajta Info Lo (16. oktobar) i Moja Loznica (13. oktobar), gde je uz oznake "zakupljen prostor" i "komercijalni sadržaj" objavljen identičan članak pod naslovom "Strateški značaj projekta Jadar". Sadržaj je ilustrovan fotografijom Obradovića u TV-studiju, a kao izvor je naveden RSE (Rio Sava eksplorejšn), ćerka firma Rio Tinta u Srbiji. Obradović je pre toga, 6. oktobra, gostovao na TV Lotel.
Ovaj propagandni članak donosi odgovore na sledeća pitanja:
Kakav je strateški značaj litijuma u Evropi i svetu?
Da li zemlje koje imaju potvrđena ležišta litijuma u svetu koriste rezerve kritičnih sirovina za svoje strateško pozicioniranje?
Da li Srbija koja je najviše odmakla u istraživanju svog ležišta litijuma sme sebi da dozvoli da propusti šansu za formiranje lanca vrednosti e-mobilnosti?
Šta gubimo sa geopolitičke tačke gledišta ukoliko i dalje budemo odlagali realizaciju projekta „Jadar“?
Kakve benefite bi projekat „Jadar“, strateški posmatrano, mogao da donese Srbiji?
Ko se sve po vašem mišljenju protivi razvoju rudarstva i povezanih industrija u Srbiji i zbog čega?
Šta bi se desilo ukoliko se projekat „Jadar“ ne bi realizovao?
Kako bi grad Loznica i Mačvanski upravni okrug mogli da iskoriste ovu priliku?
Koja bi bila vaša poruka građanima?
Iako je Rio Tinto izvor, na njegovom sajtu za Srbiju još nije objavljen ovaj komercijalni sadržaj. Obradovićevom pojavljivanju u medijima prethode TV-gostovanja istomišljenika, vidljiva u odeljku Vesti na sajtu Rio Tinta:
"Miloš Colić, diplomirani građevinski inženjer na projektu Jadar" (31. avgust)
"Dr Dušan Mijović: Upravljanje vodama u okviru predloženog projekta Jadar" (10. avgust)
I ova gostovanja su imala svoju prethodnicu - intervju glavnog zastupnika Rio Tinta u Srbiji Marijanti Babić "Trenutni status projekta Jadar". Označeno je da je objavljen u "lozničkom nedeljniku" - Lotel medijska grupa. Taj članak je potpisala Danica Pavlović Đurović i ne prate ga oznake "zakupljen prostor" i "komercijalni sadržaj".
Poslednje analize Obradovićevog (1989) Centra bliže predstavljaju ciljeve ovog udruženja građana nastalog "kao potreba društva da bolje razume složenost savremenih izazova, rizika i pretnji", a osnovanog 23. septembra 2021. godine:
Neprijatelj svetskog mira broj jedan: ime Hamas, prezime Terorizam
Analiza terorističkog napada na Izrael 2023.
Kako pomoći Srbima na KiM
Međunarodni sajam naoružanja i vojne opreme - Partner 2023
Destruktivna uloga Telegrama kanala u kosovskim krizama
Očekivanja od države u poslednjoj krizi na Kosovu
Samit G20 – Indijski iskorak na svetsku pozornicu
Rusija sve glasnije reži na Srbiju
Kina druga vojska sveta
BRIKS daleko od funkcionalnosti
Aktivna Amerika je potrebna Srbiji
„Korejski scenario“ za Ukrajinu: otkrivanje implikacija...
Podsećamo, Rio Tinto je i u jesen 2021. godine u Privrednoj komori Srbije predstavio jednu studiju - ekonomskog uticaja projekta „Jadar”. Tada su, pored ostalih, govorili prof. dr Dragan Lončar iz kompanije Peterhof Consulting i Vesna Prodanović, u to vreme generalna direktorka preduzeća Rio Sava.
Ostalo je zabeleženo da su na tom predstavljanju izneverena očekivanja novinara da će pored potencijalnih pozitivnih efekata ovog projekta, koji su predstavljeni u studiji, dobiti i odgovore na druga sporna pitanja koja prate ovu kontraverznu investiciju, jer rukovodstvo kompanije Rio Sava nije o njima želelo da govori - pisao je Blic.
Videćemo kako će se u sredu postaviti Obradović, ali i novinari.
Premijerka Ana Brnabić je posle sednice rekla da taj plan više ne postoji, da su poništeni svi upravni akti koji su vezani za Rio Tinto - sve dozvole, rešenja i odluke, kao i odluka o obrazovanju Radne grupe za implementaciju projekta Jadar iz 2021. godine.
Ipak, vlasti u Srbiji za period od 2030. do 2050. godine planiraju proizvodnju 3mt litijuma. Tako piše o proizvodnji litijuma/bora i drugih povezanih proizvoda u predlogu Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana Srbije (INEKP) za period do 2030. godine, "uključujući perspektivu do 2050. godine". Za 2030. je upisana proizvodnja 600kt litijuma, kao i za 2035, 2040, 2045. i 2050. godine, podatak je iz ovog strateškog dokumenta, dostupnog na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike (MRE).
Uz to, litijum se javlja i u predlozima zakona od 4. aprila ove godine koje je dostavio deo opozicije, narodni poslanici Poslaničke grupe Ujedinjeni - SSP, PSG, Preokret, Sloga (novog naziva "Pravac Evropa - SSP, PSG, Preokret, Sloga"). U predlozima se kao rudno blago navodi i litijum, nema govora o zabrani ili nedozvoljavanju istraživanja i eksploatacije. Poslanici se, pored ostalog, zalažu za postojanje Nacionalne agencija u Beogradu za nadzor investitora, a za litijumje predlaženo da sedište bude u Valjevu.
Komentara: 0