Мinistarstvo nauke ’regrutuje’ kadar za projekat Jadar

Мinistarstvo nauke ’regrutuje’ kadar za projekat Jadar

Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija zatražilo je 6. septembra od naučno-istraživačkih organizacija (NIO) "delegiranje predstavnika za ekspertske grupe" za "sprovođenje aktivnosti koje se odnose na aktivno uključivanje naučne zajednice u vezi sa sagledavanjem, razmatranjem i ekspertskom analizom potencijalnog projekta Jadar, odnosno uticajima projekta na životnu sredinu, kroz razvoj digitalne platforme održivog razvoja Srbije", navedeno je u dopisu sa ovim datumom.

Ministarstvo je najavilo da će formirati ekspertske grupe "radi što efikasnijeg daljeg rada i uključivanja najkompetentnijih istraživača za određene teme iz oblasti zaštite životne sredine, odnosno za potrebe što kvalitetnije i relevantnije neophodne ekspertize u određenim disciplinama".

Ključne tematske celine u oblasti zaštite životne sredine izdvojene su: voda, vazduh, zemljište i biodiverzitet, odnosno živi svet, piše dalje u dopisu koji je prosleđen portalu PRVI PRVI NA SKALI.

Ministarstvo je pozvalo ove institucije da delegiraju "jednog eksperta po ekspertskoj grupi ukoliko je grupa relevantna za oblasti istraživanja". Uz osnovne lične biografske i kontakt podatke, za predloženog eksperta, potrebno je dostaviti i pet naučnih referenci koje ih kvalifikuju za učešće u radu za predloženu grupu, kao i link ka profilu istraživača na portalu eNauka, navodi Ministarstvo.

Ovo ministarstvo je u nastavku istaklo: "S obzirom da je u pitanju razvoj digitalne platforme kao treba da omogući da sve NIO dostavljaju i razmenjuju svoje rezultate istraživanja, podatke i studije neophodno je da svaka NIO nominuje administratora profila NIO na ovoj digitalnoj platformi, koje će biti zaduženo za razmenu podataka između baza koje poseduje NIO i platforme".

ARHIVA PPNS PROTIV RUDNIKA LITIJUMA 59,4 ODSTO GRAĐANA SRBIJE, ZA 24,8 ODSTO - IZ ISTRAŽIVANJA NSPM

Protiv rudnika litijuma 59,4 odsto građana Srbije, za 24,8 odsto - iz istraživanja NSPM
NIO su još obaveštene da "što se tiče podataka i rezultata NIO koje su potrebne u ovoj fazi" treba popuniti dve tabele:

  • popis prostornih podataka (mapa) u datim formama koje treba prikupiti na jednom mestu kako bi se olakšala razmena;
  • popis svih dokumenata (studija, izveštaja, radova...) u datim formama koje takođe treba prikupiti na jedno mesto u cilju razmene.

Da se "priprema teren" šire od doline Jadra, naznačeno u je narednom pasusu:

"Iako je angažovanje oko realizacije ove digitalne platforme i uključivanja naučne zajednice motivisano projektom Jadar, već na početku želimo da postavimo arhitekturu sistema koji će omogućiti pokrivanje čitave teritorije Republike Srbije u cilju aktivnog uključivanja naučne zajednice u održivi razvoj cele Srbije".

Ministarstvo je uputilo molbu NIO da u narednom periodu sagleda "sve relevantne rezultate koji će moći da budu predstavljeni na platformi, a koji nisu konkretno vezani za region Jadra, već za bilo koji deo teritorije republike Srbije".

Kada je reč o litijumu na teritoriji Srbije, podsećamo na podatke koje smo kao informacije od javnog značaja dobili od Ministarstva rudarstva i energetike: u periodu od 8. juna 2004. do 28. maja 2024. godine, nadležna ministarstva izdala su ukupno 130 rešenja koja su se po raznim osnovama odnosila na litijum, uz ostale elemente.

Po raznim osnovama, rešenja za litijum dobilo je 12 preduzeća, po sledećem hronološkom rasporedu:

  1. Rio Sava Exploration
  2. LithiumLi Balkan
  3. Ultra Balkans
  4. Balkan Gold
  5. LithiumLi Exploration
  6. Rare Mineral Resources
  7. GeoMin Consulting, danas Euro lithium Balkan
  8. Nova Centauri metals, danas Balkan istraživanja
  9. Centurion metals (bivša Nova Centauri Metals), danas Balkan istraživanja
  10. Euro lithium Balkan
  11. Jadar Lithium, danas Balkan istraživanja
  12. Sermetco

ARHIVA PPNS 2023/2024 "SVA REŠENJA" IZDATA ZA ISTRAŽIVANJE LITIJUMA NA TERITORIJI SRBIJE (2004-2022) - IZ MINISTARSTVA ZA UDRUŽENJE PRVI PRVI NA SKALI

’Sva rešenja’ izdata za istraživanje litijuma na teritoriji Srbije (2004-2022) - iz Ministarstva za udruženje PRVI PRVI NA SKALI
Ministarstvo je još zamolilo za dostavljanje predloga elektronskim putem najkasnije do petka 13. septembra na mejl adresu inovacijetr@nitra.gov.rs, gde mogu da se upute dodatna pitanja i predlozi.

Prvi onlajn sastanak administratora NIO i administratora platforme najavljen je za petak 13. septembar u 9 časova putem linka https://meet.google.com/jkx-bkfz-qkv.

Na "odgovornom pristupu i saradnji" unapred se zahvalila ministar dr Jelena Begović, koja je potpisala ovaj dopis.

ARHIVA PPNS 2022 KORPORATIVNO OZELENJAVANJE

Korporativno ozelenjavanje
Podsećamo, ministarka Begović bila je 28. avgusta domaćin sastanka sa predstavnicima naučne zajednice na kojem je prisustvovao i predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.

Tema sastanka bio je projekat Jadar i uključivanje stručne javnosti u cilju obezbeđivanja podataka koji bi ceo proces učinili transparentnim i na adekvatan način omogućili informisanje građana Srbije o svim relevantnim naučnim saznanjima u ovoj oblasti, objavilo je Ministarstvo tog dana.

Među prisutnima na sastanku bili su i predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević, predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, kao i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Ministarka nauke je rekla da nauka treba da bude predvodnik u utvrđivanju validnih činjenica, da nauka predlaže rešenja i može da doprinese uključivanju građana u teme zaštite životne sredine, dodajući da je nauka pouzdan partner državi.

- Želimo da se razvijamo uz poštovanje svih ekoloških standarda i mi se zalažemo za to, napomenula je ministarka.

Nedelju dana ranije je ministarstvo okupilo direktore instituta i dekan u cilju sagledavanja kako naučna zajednica konkretno može da pomogne informisanju građana.

- Složili smo se da treba da se sagledaju sve relevantne činjenice o projektu. Treba prezentovati sve poznate činjenice i proširiti trenutno dostupna znanja. Došli smo do ideje da se uspostavi javni digitalni portal koji će omogućiti informisanje o parametrima životne sredine. Građani će moći da imaju otvoreni uvid, a portal će dobijati informacije od instituta. Država i kompanije takođe treba da obezbede sve relevantne informacije za ovaj portal, koji će biti mesto gde će svako moći da se informiše o stanju životne sredine. Planiran je i još jedan modul koji će biti razvijen kako bi se građani aktivno uključivali ukoliko primete velike promene i svoje uvide će moći preko mobilne aplikacije da pošalju na portal, a to će nama omogućiti da adekvatno reagujemo. Primenom tehnologija uvodi se kontinuirana transparentnost u praćenju stanja životne sredine, istakla je tada Begović.

ARHIVA PROTESTI MOGU DA SRUŠE VELIKE PLANOVE RIO TINTA U SRBIJI - PROF. DR MORIS DAFI

Protesti mogu da sruše velike planove Rio Tinta u Srbiji - prof. dr Moris Dafi
Predsednik Vučić rekao je na sastanku u Palati Srbija da očekuje da se svi uključe u raspravu o projektu Jadar, pre svega naučna zajednica.

- Diskusija treba da bude ozbiljna, odgovorna, zasnovana na naučnim činjenicama, znanju i obrazovanju. Za nas su naučne činjenice od presudnog značaja. Svakako da je interes države da nastavimo sa reindustrijalizacijom Srbije, ali to nikada ne sme da bude po cenu zdravlja jednog jedinog čoveka. Bez vaše saglasnosti i ozbiljnije saglasnosti naučne zajednice, ne pada nam na pamet da u projekat u toj krajnjoj instanci uopšte ulazimo. To je važan stav i naš zajednički zaključak, istakao je Vučić.

Prof. dr Vladimir Crnojević, direktor BioSens instituta prezentovao je projekat Jadar na dlanu, platformu putem koje će svi zainteresovani građani Srbije moći da se informišu o značajnim naučnim saznanjima koja se tiču projekta Jadar. U budućnosti platforma može da se proširi i na ostala područja u kojima je životna sredina potencijalno ugrožena i koja bi naučnici u Srbiji trebalo dodatno da istraže. To otvara mogućnost da platforma preraste u izvor koji će objediniti na jednom mestu sve neophodne ekološke informacije i da preraste u projekat Srbija na dlanu. Podaci na platformi će se dobijati zahvaljujući tome što će naši stručnjaci primenjivati savremene tehnologije kao što su satelitski snimci, dronovi i senzori, najavio je Crnojević.

ARHIVA PPNS RUDARSTVO I GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA U BELOJ KNJIZI SAVETA STRANIH INVESTITORA

Rudarstvo i geološka istraživanja u Beloj knjizi Saveta stranih investitora
Podsećamo, poziv visokoškolskim ustanovama i naučno istraživačkim institutima Srbije kojim se inicira sazivanje naučnih veća za razmatranje pitanje ekploatacije litijuma, 3. septembra uputili su:

  • akademik Slobodan N. Vukosavić, predsednik Akademijskog odbora SANU za energetiku, 
  • akademik Fedor Mesinger, predsednik Akademijskog odbora Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) za dinamiku klimatskog sistema i delo Milutina Milankovića, 
  • prof. dr Mića Jovanović, koordinator međuodeljenjskog odbora za zaštitu životne sredine Akademije inženjerskih nauka (AINS) i 
  • prof. dr Miodrag Mesarović, koordinator međuodeljenjskog odbora za energetiku AINS.
U tom dopisu, pored ostalog, je istaknuto:

"Stavovi SANU
 i AINS ukazuju da bi u blizini naseobina, vodotokova, sistema za vodosnabdevanje, poljoprivrednog ili šumskog zemljišta trebalo zabraniti nove i sanirati stare projekte koji uključuju deponije, jalovišta ili ispuštanje čvrstih ili tečnih sadržaja u okruženje. Navedeni stavovi nisu opredelili donosioce odluka da obustave pripremu infrastrukture i da zaustave druge praktične i formalne radnje neophodne za realizaciju projekta Jadar. Vidljiva su nastojanja da se stavovi dvaju akademija relativizuju i diskredituju. Vidljiva su i nastojanja da se sazovu dekani i direktori instituta, da se proberu istraživači i sprovedu brojni drugi koraci radi kreiranja poruke koja bi zamenila stav dvaju akademija, i koja bi stvorila utisak da domaća nauka i struka podržavaju realizaciju projekta Jadar".

ARHIVA PPNS POZIV IZ SANU I AINS-A VISOKOŠKOLSKIM USTANOVAMA I NAUČNO ISTRAŽIVAČKIM INSTITUTIMA SRBIJE

Poziv iz SANU i AINS-a visokoškolskim ustanovama i naučno istraživačkim institutima Srbije


STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAMTREDS

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html