Protesti mogu da sruše velike planove Rio Tinta u Srbiji - prof. dr Moris Dafi

Protesti mogu da sruše velike planove Rio Tinta u Srbiji - prof. dr Moris Dafi

Autor je radio u Rio Tintu kao savetnik od 2007. do 2017. godine, kada je razotkrio nezakonitosti i dao otkaz. Od tada ogoljuje ovog rudarskog giganta, dok piše knjigu "Zarobljeni" - o Rio Tintu. Bio je savetnik vlade Mongolije

Reputacija Rio Tinta se ruši dok žestoki protesti u Srbiji razotkrivaju dugu istoriju uništavanja životne sredine, korupcije i prekršenih obećanja ovog rudarskog giganta. Nakon katastrofe u Mongoliji i Madagaskaru, gde su za sobom ostavili razorene ekosisteme i šuplje ekonomije, Rio Tinto se sada suočava sa ljutom srpskom javnošću sitom korporativne eksploatacije. Veliki planovi kompanije da iskoristi rezerve litijuma u Srbiji tiču se održavanje života. Građani zahtevaju odgovornost, a ne prazna obećanja.

U očajničkom pokušaju da spase situaciju, izvršni direktor Džejkob Stausholm dao je šest praznih obećanja usmerenih na smirivanje zabrinutosti za štetu po životnu sredinu, korupciju i suverenitet. Ali hajde da budemo realni: sa dosadašnjim učinkom Rio Tinta, ko bi prihvatio obećanje? Što je još gore, mešaju se međunarodni teškaši kao što su UN i američke ambasade, gurajući Srbiju da da prioritet korporativnim interesima Rio Tinta u odnosu na sopstveno nacionalno blagostanje. Ovo očigledno strano mešanje, sakriveno mekom moći, ugrožava autonomiju Srbije i rizikuje da se zemlja zaključa u štetnu politiku koja bi mogla da uništi njenu životnu sredinu, ekonomiju i budućnost.

Rio Tinto, obećanje br. 1: Zaštita životne sredine

Stausholm je obećao da će Rio Tinto sprovoditi najviše ekološke standarde, obezbeđujući očuvanje ekosistema Srbije. Kompanija se obavezala na strogu politiku korišćenja vode, praćenje upravljanja otpadom i obnavljanje bilo kog zemljišta narušenog rudarskim aktivnostima. Učeći iz kritika u Mongoliji i Madagaskaru, Rio Tinto ima za cilj da stvori model održivog rudarskog poslovanja u Srbiji.

Odgovor: Srbija

Da, Rio Tinto obećava „najviše ekološke standarde“, baš kao što je to učinio u Mongoliji i Madagaskaru — gde su praktično pretvorili netaknute pejzaže u slične Marsu. Stroga politika korišćenja vode? Naravno, sve dok pod „strogo“ podrazumevaju ispumpavanje pustinje Gobi na suvo i davanje nomadskim stočarima brzi kurs kako da prežive bez vode. Upravljanje otpadom? Apsolutno - savladali su umetnost ostavljanja traga toksičnog otpada koji će budući arheolozi proučavati kao relikvije korporativne „održivosti“. I ne zaboravimo veliko obećanje da ćemo „obnoviti“ zemlju, što verovatno uključuje ponovno zasađivanje jednog žbuna u nadu da će nekako ponovo izrasti čitavu šumu.

Ali ne brini Srbijo — ovaj put će biti drugačije. Oni će stvoriti „model“ održivog rudarstva! Jer ništa ne govori o održivosti kao pretvaranje bujnih ekosistema u otvorene jame i netaknute reke u koktel od teških metala.

ARHIVA PPNS RIO TINTO NA UDARU INVESTITORA ZBOG ZAGAĐENJA VODE PRODIRANJEM JALOVINE

Rio Tinto na udaru investitora zbog zagađenja vode prodiranjem jalovine
Rio Tinto, obećanje br. 2: Lokalno zapošljavanje i ekonomski rast

Stausholm je uveravao srpsku javnost da će značajan deo radnih mesta koja se otvaraju poslovanjem Rio Tinta otići lokalnim radnicima, uz programe sticanja veština za pripremu srpske radne snage. On je istakao posvećenost kompanije stimulisanju lokalne privrede ulaganjem u infrastrukturu, obezbeđivanjem dugoročnog zapošljavanja i radom sa lokalnim dobavljačima.

Odgovor: Srbija

Veliko obećanje Stausholma: Posao za sve! Lokalno stanovništvo, pripremite se za „značajan deo“ poslova koji vam predstoje - barem dok više tehničkih uloga misteriozno ne odu stranim stručnjacima, baš kao u Mongoliji i Madagaskaru. Ali ne brinite, biće mnogo programa za razvijanje veština koji će vam pomoći da savladate umetnost „lopatanja zemlje“ ili „čuvanja kamiona“.

Naslovi Broderika Surveja nikada ne lažu: „Lokalno zapošljavanje sa 3% - novi rekord!“ „Ulaganja u infrastrukturu prvenstveno koriste elitnim izvođačima!“ I klasika: „Kratkotrajno zapošljavanje, dugoročna devastacija!“

Ali ne zaboravimo prave pogodnosti pridruživanja porodici Rio Tinto: ko ne bi želeo da bude deo kompanije u kojoj više od 50% zaposlenih prijavljuje zlostavljanje, a 21% žena se suočava sa seksizmom na radnom mestu? Oh, i ne zaboravimo pitanja rasne diskriminacije, koja se pojavljuju kao neželjeni gosti na svakom sastanku kompanije. Prema pregledu iz 2020. godine, jedna trećina radnika je iskusila rasizam, pa ako ste ljubitelj toksičnih radnih okruženja, ovo je pravo mesto!

A ako još uvek niste ubeđeni, pogledajte mračne brojke o prijavljenim seksualnim napadima. Za samo godinu dana, u globalnim operacijama Rio Tinta prijavljeno je preko 20 slučajeva silovanja, što je radno mesto učinilo prijatnim kao u srednjovekovnoj tamnici.

Ali ne brinite, oni su potpuno posvećeni stvaranju dugoročnog zaposlenja! Jer ko ne bi želeo da radi u kompaniji u kojoj je dostojanstvo samo fraza, a uznemiravanje deo procesa uključivanja?

ARHIVA PPNS RIO TINTO OBJAVIO "IZVEŠTAJ O KULTURU MALTRETIRANJA, UZNEMIRAVANJA I RASIZMA" U OVOM RUDARSKOM GIGANTU

Rio Tinto objavio ’izveštaj o kulturu maltretiranja, uznemiravanja i rasizma’ u ovom rudarskom gigantu
Rio Tinto, obećanje br. 3: Transparentnost i mere za borbu protiv korupcije

Kao odgovor na zabrinutost Srbije o potencijalnoj političkoj korupciji, Stausholm je istakao politiku nulte tolerancije na mito i korupciju u operacijama Rio Tinta. Kompanija će se udružiti sa lokalnim antikorupcijskim nadzornim organima kako bi osigurala transparentnost u svim poslovima, ugovorima i operacijama. Stausholm je naglasio da nijedan političar neće kontrolisati pregovore, nudeći uveravanja da će Rio Tinto poslovati u skladu sa međunarodnim standardima.

Odgovor: Srbija

Čuvena politika „nulte tolerancije“ za mito i korupciju! Stausholmova izjava zvuči istinito kao i obećanje političara pred izbore. Trebalo bi da verujemo da je Rio Tinto - kompanija koja je praktično napisala knjigu o zakulisnim poslovima - odjednom primer za transparentnost. Oni će se „udružiti sa lokalnim antikorupcijskim čuvarima“? Pa, to je divno. U stvarnosti, verovatno će tim psima čuvarima samo dati lepu igračku za žvakanje kako bi ih omeli, dok se pravi poslovi dešavaju iza zatvorenih vrata.

Ne zaboravimo mongolsko Ministarstvo pravde, koje je dokumentovalo 32 odvojena slučaja u kojima se Rio Tinto mešao u odluke vlade. Gotovo kao da su napravili logor u samom Ministarstvu. A tu su i kazne Komisije za hartije od vrednosti (SEC), Kancelarije za ozbiljne prevare (SFO) i Australijske komisije za hartije od vrednosti i investicije (ASIC) za razne "nesporazume" koji na neki način uključuju milione dolara koji misteriozno menjaju ruke. Znate, samo mali previdi poput lažiranja brojeva i zgodnog gubljenja dokumenata.

„Međunarodni standardi usklađenosti“ Rio Tinta? Mislite baš na one koje su dovele do ogromnih kazni od strane SEC, SFO i ASIC? Da, pridržavaju se - odmah nakon što budu uhvaćeni i ošamareni kaznama od više miliona dolara. Ali, sada je sve transparentno, tako da Srbija nema o čemu da brine... Zar ne?

U svetu Rio Tinta, „nulta tolerancija“ je samo još jedan izraz za „Koliko možemo da se izvučemo u ovom trenutku“?

ARHIVA PPNS RIO TINTO KAŽNJEN ZBOG KORUPCIJE - UTVRDILA AMERIČKA KOMISIJA; I U SRBIJI POSLOVANJE NEZAKONITO

Rio Tinto kažnjen zbog korupcije - utvrdila Američka komisija; i u Srbiji poslovanje nezakonito
Rio Tinto, obećanje br. 4: Kontrola lanca snabdevanja

Rio Tinto se obavezao da će veći deo litijuma izvađenog u Srbiji prerađivati unutar zemlje, obezbeđujući da bogatstvo stvoreno iz prirodnih resursa Srbije ostane unutar njenih granica. Stausholm je naveo da će lokalne industrije imati prioritet u operacijama lanca snabdevanja, smanjujući zavisnost Srbije od stranih korporacija i zadržavajući dugoročne koristi za srpsku privredu.

Odgovor: Srbija

Veliko obećanje čuvanja litijumskog bogatstva Srbije u zemlji! Stausholm zaista zna kako da pospe malo vilinske prašine za dobar osećaj, zar ne? Rio Tinto se obavezao da prerađuje litijum lokalno? Pa, to zvuči fantastično – samo da nismo ranije čuli istu rečenicu na mestima poput Madagaskara, gde je bogatstvo ostalo otprilike koliko i turista sa 24-satnom vizom.

Ideja da će lokalne industrije biti „prioritetne“ je zaista dirljiva, posebno imajući u vidu iskustvo Rio Tinta u angažovanju spoljnih saradnika ponuđaču koji najviše ponudi, dok lokalno stanovništvo ostaje u prašini. Naravno, daće priliku lokalnim dobavljačima — odmah nakon što iscrpe sve moguće veze sa stranim kompanijama koje mogu da obave posao jeftinije i brže. Ali, bar će meštani imati lep pogled na te sjajne nove kamione iz inostranstva, koji odvoze njihovo bogatstvo.

A što se tiče smanjenja zavisnosti od stranih korporacija — o, to je bogato! To Stausholmovo zapravo znači: „Izvadićemo vaš litijum, ali ne brinite, ostavićemo nekoliko mrvica iza sebe. Dugoročne koristi za srpsku privredu“? Naravno, ako računate na „korist“ gledanja kako milijarde profita lete u inostranstvo, dok Srbija drži rupe u zemlji kao suvenire.

Budimo realni: ako želite da vidite bogatstvo Srbije litijumom, verovatno ćete morati da ga uhvatite na letu za neki ofšor račun.

ARHIVA PPNS RIO TINTO IZBEGAVAO OBRAČUN POREZA U SRBIJI - TRANSKRIPT POLEMIKE SRETENA ĐORĐEVIĆA I MARIJANTI BABIĆ

Rio Tinto izbegavao obračun poreza u Srbiji - transkript polemike Sretena Đorđevića i Marijanti Babić
Rio Tinto, obećanje br. 5: Angažovanje u zajednici i društvena odgovornost

Stausholm je obećao da će se Rio Tinto konsultovati sa lokalnim zajednicama tokom svog poslovanja u Srbiji, saslušaće zabrinutosti i obezbediće da zajednice imaju direktnu korist od prisustva Rio Tinta. Kompanija će ulagati u socijalne programe i infrastrukturu koji podržavaju građane Srbije, uključujući zdravstvene, obrazovne i razvojne projekte koji će imati trajne uticaje izvan rudarske industrije.

Odgovor: Srbija

Stausholm obećava da će se konsultovati sa lokalnim zajednicama! Pa, to bi za sve trebalo da bude opuštajuće. Na kraju krajeva, ništa ne kaže „nama je stalo“ kao klimanje glavom prema zabrinutostima zajednice, pre nego što nastavite da radite sve što je Rio Tinto planirao. Ako mi ne verujete, samo pitajtenarod Papue Nove Gvineje - sećate li se zloglasne katastrofe Juken Creek? (dopuna PPNS: Rio Tinto: Rudarski gigant optužen za trovanje reka u Papui Novoj Gvineji, Bi-Bi-Si, 2020; Nakon 32 godine, Rio Tinto finansira studiju ekološke štete koju je prouzrokovao rudnik Panguna- Gardijan, 2021; Rio Tinto se suočava sa tužbom zbog rudnika bakra Panguna u Bugenvilu - Mining, 2024). Rio Tinto je tako dobro „slušao“ da su cela sela ostala da plivaju u toksičnom otpadu dok je kompanija otplovila sa profitom.

A Madagaskar? Oh, i oni imaju priče da ispričaju - npr, kako su konsultacije Rio Tinta nekako dovele do krčenja šuma i zagađenja vode. Ali, verovatno su dobili prezentaciju o „uticaju na zajednicu“ da bi to nadoknadili.

Ulaganje u socijalne programe i infrastrukturu? Zvuči sjajno, osim ako pod „trajnim uticajima“ podrazumevaju trajni uticaj na životnu sredinu, javno zdravlje i lokalnu ekonomiju - koji će se svesti na grad duhova kada se rudarski kamioni pokrenu. Možda će donirati klupu lokalnom parku ili sponzorisati znak na kome piše: „Ovo je nekada bila šuma“.

Dakle, Srbijo, ako ste željni budućnosti ispunjene praznim obećanjima i toksičnim nasleđem, budite sigurni — Rio Tinto je tu da vas „konsultuje“ sve do katastrofe!

ARHIVA PPNS RIO TINTO USLOVIO INSTITUT JAROSLAV ČERNI DA NE ČINI DOSTUPNIM PODATKE O NJIHOVOJ SARADNJI – U TOKU JE POSTUPAK POVERENIKA PO PRIJAVI PPNS

Rio Tinto uslovio Institut Jaroslav Černi da ne čini dostupnim podatke o njihovoj saradnji – u toku je postupak Poverenika po prijavi PPNS
Rio Tinto, obećanje br. 6: Energetska nezavisnost

Prepoznajući zabrinutost Srbije u vezi sa energetskim nezavisnošću, Stausholm je ponudio obavezu da podrži napore Srbije za diverzifikaciju energije. Rio Tinto istražuje obnovljive izvore energije za pogon svojih operacija u Srbiji, sa ciljem da smanji zavisnost zemlje od inostranog uvoza energije. Ovo obećanje je u skladu sa širim ciljevima održivosti Rio Tinta, čime se dodatno obezbeđuje dugoročna energetska bezbednost Srbije.

Odgovor: Srbija

Stausholmov master plan za „podršku naporima Srbije u energetskoj diversifikaciji“. Lepo je čuti da Rio Tinto „istražuje“ obnovljivu energiju, što verovatno znači da su jednom ili dvaput tražili „solarne panele“ na Guglu, uz piće. Ovo veliko obećanje da će svoje srpske operacije napajati obnovljivim izvorima energije zvuči impresivno, sve dok ne shvatite da su rezultati Rio Tinta u pogledu energije pouzdani kao sveća na oluji.

Samo pitajte Mongoliju, gde operacije Rio Tinta gutaju toliku energije da lokalno stanovništvo praktično može da oseti da im se svetla prigušuju svaki put kada nova rudarska bušilica udari u zemlju. I ne zaboravimo tekuće energetske probleme u Australiji, gde je teška upotreba energije Rio Tinta ozloglašena zbog povećanja emisija, a ne zbog njihovog smanjenja. Ali, ne brini Srbijo, oni obećavaju da će smanjiti zavisnost od inostranog uvoza energije — verovatno odmah nakon što sebi obezbede sve energente koji su im potrebni.

Obećavaju da će se uskladiti sa „širim ciljevima održivosti“ Rio Tinta. Mislite na iste ciljeve koji uključuju „rezbarenje“ pejzaža, isušivanje zaliha vode i ostavljanje ekoloških katastrofa? Čini se da je njihov plan „održivosti“ više o održavanju njihovog profita nego o nečijoj energetskoj sigurnosti.

Zato polako, Srbijo, Rio Tinto je definitivno na vrhu vaših energetskih potreba. A ako se svetla ugase, pa, bar ćete imati lep jasan pogled na zvezde.

ARHIVA PPNS

Početkom 2023. godine, dva dugogodišnja insajdera Rio Tintoa — Moris Dafi, vrhunski izvršni trener, i Ričard Bouli, rukovodilac rudarstva za upravljanje projektima — napisali su seriju poverljivih izveštaja koje je naručio antikorupcijski regulator mongolske vlade. Intersept je dobio dva nacrta izveštaja, koji su izneli navode o kulturi maltretiranja, podmićivanja i korupcije Rio Tinta u zemljama širom sveta od 2015. do 2023. godine.

Portparol Rio Tinta rekao je da poverljivi izveštaji „nisu objavljeni, i uprkos zahtevima, nismo imali priliku da ih pregledamo“, i nije dao odgovor na zapisnik o većini navoda. Mongolski regulator nije odgovorio na pitanja o nacrtima izveštaja.

Prema jednom od nacrta izveštaja, konsultant Dafi rekao je da je prestao da radi sa Rio Tintom 2018. godine zbog zabrinutosti u vezi sa ponašanjem kompanije. Rekao je da mu je Rio Tinto nakon njegovog odlaska naložio da uništi hiljade zapisa koji dokumentuju etička pitanja, među kojima i dokaze o neregularnim plaćanjima na Madagaskaru.

„Prijavio sam neredovne isplate Rio Tintu. Optužbe o neregularnim plaćanjima na Madagaskaru zasnovane su na informacijama koje su mi dali zaposleni u Rio Tintu“, rekao je Dafi za Intersept. „Mogu samo da potvrdim da su oni navedeni kao neprikladni i neregularni".

Prema nacrtu izveštaja, kompanija je u pisanoj formi izjavila Dafiju da ima „regulatorno odobrenje“ da dođe do uništenja, ali uprkos mnogim zahtevima, Dafi nije mogao da dobije detalje o tome koji su regulatori dali dozvolu za uništavanje dokumenata. Dafi je poslao fotografije komadanja i spaljivanja dokumenata u Rio Tinto, kako su oni tražili, navodi se u nacrtu izveštaja.

RIO TINTO PRED TUŽBOM ZBOG TROVANJA VODE NA MADAGASKARU

Rio Tinto pred tužbom zbog trovanja vode na Madagaskaru
Ranije objave autora

Uporne investicije Rio Tinta i taktike meke moći u kontroverznom projektu Jadar Lithium u Srbiji

Dok nastavljam istraživanje za svoju nadolazeću knjigu „Zarobljeni“, nisam šokiran otkrićem da učešće Rio Tinta u kontroverznom litijumskom projektu Jadar u Srbiji predstavlja primer upotrebe meke moći za održavanje uticaja i potiskivanje korporativnih interesa, čak i nakon zvaničnih neuspeha. Uprkos tome što je Vlada Srbije otkazala projekat u januaru 2022. zbog široko rasprostranjenih zabrinutosti za životnu sredinu i javno zdravlje, Rio Tinto je preko svoje podružnice Rio Sava uporno ulagao sredstva u projekat.

Do 2023. godine, Rio Sava je uložila neverovatnih 511 miliona evra, uključujući 100 miliona evra samo u 2023. godini, sa značajnim iznosima usmerenim na konsultantske usluge i plaćanja povezanim licima u inostranstvu. Ova zapanjujuća potrošnja, posebno u kontekstu zaustavljenog projekta, postavlja ozbiljna pitanja o transparentnosti i zakonitosti ovih finansijskih manevara. Pravni stručnjaci su izrazili zabrinutost zbog potencijalnih poreskih prekršaja i pranja novca, što odražava mračnije tokove korporativnog uticaja u globalnim operacijama.

ARHIVA PPNS "PREVARA SRPSKOG NARODA NA DELU" - IZ STRUČNE ANALIZE FINANSIJA PREDUZEĆA RIO TINTA U SRBIJI (VIDEO)

’Prevara srpskog naroda na delu’ - iz stručne analize finansija preduzeća Rio Tinta u Srbiji (VIDEO)
Štaviše, akcije Rio Tinta u Srbiji izgledaju kao školski slučaj meke moći u korporativnom svetu. Kompanija je nastavila da vrši pritisak na vladu Srbije kroz tekuće investicije i pravne pretnje, što je strategija koja je verovatno usmerena na održavanje projekta za potencijalno oživljavanje. Ovaj uporni uticaj, uprkos protivljenju javnosti i rizicima po životnu sredinu, naglašava složen i često neproziran odnos između multinacionalnih korporacija i državnih organa.

Ovaj narativ ne samo da odražava zamršenu mrežu korporativnog uticaja, već služi i kao oštar podsetnik na izazove sa kojima se suočavaju zajednice i vlade u zaštiti svojih interesa za životnu sredinu i javno zdravlje od moćnih globalnih entiteta. Kako dublje ulazim u ovaj slučaj, postaje sve jasnije kako korporacije kao što je Rio Tinto koriste i finansijsku moć i meku moć da se kreću, a ponekad i zaobiđu, lokalnu opoziciju i regulatorne okvire.

ARHIVA PPNS AKADEMIK VLADIMIR STEVANOVIĆ: ’BELO ZLATO’ I CRNA BUDUĆNOST - KOLIKO KOŠTAJU JADAR I RAĐEVINA?

Akademik Vladimir Stevanović: ’Belo zlato’ i crna budućnost - koliko koštaju Jadar i Rađevina?
Prateći novac u globalnim operacijama Rio Tinta: Reference Srbija, Mongolija

U lavirintu korporativnih finansija, gde rade multinacionalne korporacije kao što je Rio Tinto, tok novca može biti mutan koliko i ogroman. Kako kopam dublje u finansijske operacije ovog rudarskog giganta za svoju nadolazeću knjigu "Zarobljeni", jedna stvar postaje sve jasnija: brojevi navedeni u finansijskim dokumentima često otkrivaju više o tome šta je skriveno nego što je otkriveno. Ovo je posebno tačno kada se razmatraju informacije od drugog uzbunjivača o tome šta je ostalo nepoznato—i postavlja kritična pitanja o tome kako Rio Tinto koristi svoju finansijsku moć na globalnom nivou.

Iluzija transparentnosti

Polugodišnji finansijski izveštaj Rio Tinta za 2024. predstavlja neke impresivne brojke na prvi pogled, ali nam one vrlo malo govore o osnovnoj dinamici globalnih finansijskih manevara kompanije:

Ukupni kapitalni izdaci

Kompanija je prijavila globalne kapitalne izdatke od 4,5 milijardi dolara. Iako ovo uključuje potrošnju na projekte rasta i održavanje operacija, nedostaje mu specifikacija. Ostaje kritično pitanje: gde se tačno taj novac ulaže? Koji regioni i projekti dobijaju najveću podršku i zašto su ovi detalji tako neprozirni?

Ulaganje u strateške projekte

Istaknuti su projekti poput Jadra, litijumske inicijative u Srbiji, koji su u skladu sa ciljevima zelene tranzicije Evropske unije. Međutim, tačne brojke koje se izdvajaju za ovakve projekte nisu izdvojene, što dovodi do spekulacija o tome koliko se troši i da li se ta sredstva koriste za uticaj na lokalne samouprave ili obezbeđivanje povoljnih poreskih tretmana pod plaštom strateških investicija.

Operativni novčani tok

Sa operativnim novčanim tokom od 7,1 milijardi dolara Rio Tinto pokazuje snažnu likvidnost. Ipak, bez jasnoće o izvorima i destinacijama ovog novčanog toka, teško je proceniti koliko se reinvestira u lokalne ekonomije u odnosu na koliko se vraća u globalne operacije koje mogu poslužiti drugim, manje transparentnim svrhama.

Neto zarada i dividende

Kompanija je prijavila neto zaradu od 5,1 milijardu dolara i objavila privremenu dividendu od 177 američkih centi po akciji. Iako ovo odražava finansijsko zdravlje, to takođe naglašava potencijalna preusmeravanja profita koja bi inače mogla da se pozabave ekološkim i društvenim problemima povezanim sa rudarskim aktivnostima.

 RIO TINTO PONOVO OŠTETIO DREVNO SKLONIŠTE, OVOGA PUTA UZ RUDNIK GVOŽĐA U PILBARI (ZAPADNA AUSTRALIJA)

Rio Tinto ponovo oštetio drevno sklonište, ovoga puta uz rudnik gvožđa u Pilbari (Zapadna Australija)
Navodni nestali dolari - uticaj meke moći

Uprkos ovim impresivnim brojkama, ostalo je otprilike mnogo miliona koje nisam mogao da pratim. Ova neobračunata suma, ako je tačna, postavlja ključna pitanja o finansijskoj praksi Rio Tinta: U Srbiji je od gubitka licenci, procenjuje se, Rio investirao 300 miliona dolara u Srbiju. Zašto? Izbačeni su! Zašto trošiti 100 miliona dolara na konsultacije, sa kim i za šta?

Možda podmazivanje točkova birokratije

Da li bi ovaj novac mogao da bude deo šire strategije za podmazivanje dlanova vladinih zvaničnika, obezbeđivanje licenci i regulatornih odobrenja u regionima u kojima Rio Tinto posluje? 

Uticaj na "grin pauver" brokere

Kako se svet pomera ka zelenoj energiji, učešće Rio Tinta u litijumskim projektima, posebno u EU, blisko je usklađeno sa globalnim ciljevima održivosti. Investicije bi mogle biti strateški postavljene da utiču na ključne donosioce odluka u ovoj zelenoj tranziciji, osiguravajući da Rio Tinto ostane glavni igrač u snabdevanju kritičnim materijalima.

Ili možda - vojne smicalice

Potreba za plemenitim metalima u vojnim primenama, posebno od strane SAD i Kine, znači da ove supersile možda koriste svoj uticaj da zaštite interese Rio Tinta. Ovo bi moglo da uključi neprijavljene ili nejasno dokumentovane rashode zakopane u budžetske linije označene kao „troškovi bezbednosti“ ili „lokalna partnerstva“, dodajući misteriju navodnog nestanka dolara.

Ili bi to mogle biti pogodnosti za političare

Sredstva koja nedostaju mogu se usmeriti u mekše kanale poput finansiranja putovanja političara, obrazovnih stipendija ili ugovora o nabavkama koji indirektno koriste ključnim zainteresovanim stranama. Takvi rashodi mogu biti deo dugoročne strategije za obezbeđivanje dobre volje i povoljne politike uticajnih političkih ličnosti. "U našem Regulatornom izveštaju smo istakli 21 osobu koja je imala pitanja na koja treba da se odgovori". To je bilo pre 15 meseci. 

Neviđene sile

Plemeniti metali kao što su litijum i kobalt nisu samo roba; oni su strateška sredstva od vitalnog značaja za savremenu vojnu tehnologiju. Operacije Rio Tinta u regionima bogatim ovim materijalima čine ga ključnim igračem u globalnoj šahovskoj igri između supersila poput Sjedinjenih Država i Kine. Ove zemlje možda vrše svoj uticaj kako bi osigurale da se operacije Rio Tinta neometano nastavljaju, koristeći i otvorena i prikrivena sredstva. Ovo bi moglo uključivati vojne ili bezbednosne snage koje štite interese Rio Tinta, sa rashodima koji su zakopani pod nejasnim budžetskim linijama, zbog čega im je teško ući u trag.

Potreba za transparentnošću

Ukrštanje vojnih interesa, političkog uticaja i korporativnih finansija u globalnom lovu na plemenite metale je mutno i često opasno mesto. Nedostajuća milijarda u finansijama Rio Tinta nije samo finansijska anomalija - to je prozor u skrivene mehanizme moći koji pokreću globalnu ekonomiju.

Dok nastavljam istraživanje, otkrivanje prave prirode ovih troškova biće ključno za razumevanje punog obima operacija Rio Tinta i širih implikacija na globalnu bezbednost i etiku u poslovanju. 

Moris Dafi
Foto: Univerzitet Sanderlend
Obrada: Prviprvinaskali.com



STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAMTREDS

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html