Izvodi o litijumu iz Nacionalne strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara ("Službeni glasnik RS", broj 33 od 15. aprila 2012)
I. NEOBNOVLJIVI RESURSI
4. MINERALNI RESURSI – OKVIR ZA ODRŽIVO KORIŠĆENJE
Tekući prioritetni projekti geoloških istraživanja u Republici Srbiji
11) Projekat geoloških istraživanja litijuma i bora (Jadarski basen) (rok za završetak projekta je kraj 2014. godine)
1.2. RESURSI NEMETALIČNIH MINERALNIH SIROVINA
Najznačajnije nemetalične mineralne sirovine koje se eksploatišu u Republici Srbiji su: magnezit, gline (opekarske, keramičke, vatrostalne i bentonitske), kvarcne sirovine (kvarcni pesak, kvarcni peščari, kvarciti, žični kvarc), krečnjaci, barit, dolomit, hrizotil-azbest, gips i anhidrit, zeoliti, feldspati, liskuni, dijabazi, tehnički kamen i arhitektonski kamen. Potencijalne nemetalične mineralne sirovine koje bi mogle da se pod određenim uslovima eksploatišu su: bor (delom je već u eksploataciji) i litijum, bazalti, fosforiti, fluorit, volastonit, dijatomit, vermikulit, granati, sepiolit, prirodni pigmenti i juvelirske mineralne sirovine.
Potencijalni resursi Jarandolskog basena se procenjuju na oko 30 Mt sa prosečnim sadržajem od 36% B2O3 i bili su predmet geoloških istraživanja (Piskanja) u okviru dodeljene koncesije kompaniji „Rio Sava Exploration” iz Beograda, odnosno svetski poznatoj rudarskoj kompaniji „Rio Tinto”, koja je završila predviđeni program geološko-tehnoloških i drugih istraživanja i vratila koncesiju, te je ovaj prostor sada predmet geoloških istraživanja druge kompanije.
Kompanija „Rio Sava Exploration” iz Beograda sprovodi geološka istraživanja u Jadarskom basenu, u zapadnoj Srbiji, kod Loznice. Prema rezultatima najnovijih geoloških istraživanja, Jadarski basen sadrži oko 227 miliona tona jadarita, ovde novootkrivenog litijumsko-bornog minerala, koji je pronađen 2007. godine (Inferred Resource at Jadar lithium project Serbia); prema JORC Standardu i „ROPO” Professional Organisation. „Ruda” jadarita, čija je hemijska formula LiNaSiB3O7(OH), sadrži oko 12% B2O3, kao i 1.7% Li2O. Jadarski basen odnosno Jadar se, u pogledu količina i kvaliteta, svrstava u jedno od najvećih ležišta borata i litijuma na svetu.
1.2.2.2. Mineralni resursi litijuma
Prema rezultatima dosadašnjih geoloških istraživanja i preliminarnim podacima o resursima i rezervama, Jadarski basen sadrži oko 227 miliona tona rude jadarita, u izdvojenim jadaritskim zonama. Prema Izveštaju o metalurškim ispitivanjima, koji je sprovela i pripremila kompanija Aker Solutions, mineralni resurs jadarita mogao bi da se transformiše u 1,6 miliona tona ekvivalenta litijuma karbonata i 8,1 miliona tona borne kiseline.
Jadarski basen se svrstava u jedno od najvećih nalazišta borata i litijuma (minerala) na svetu, a verifikacija bilansnih rezervi će biti sprovedena prema domaćoj regulativi u najkraćem mogućem roku. Litijum se koristi u proizvodnji širokog spektra proizvoda, pre svega za baterije za hibridne i električne automobile.
PRILOG PPNS: Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara (2012)
Predsednik Vlade Srbije dr Mirko Cvetković, nezavisni političar (DS), od 2011. takođe ministar finansija
Prvi potpredsednik Vlade-zamenik predsednika Vlade i Ministarstvo unutrašnjih poslova Ivica Dačić SPS
Potpredsednik Vlade Srbije mr Božidar Đelić DS, do decembra 2011; Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja do 2011, ministarstvo ukinuto
Potpredsednik Vlade Srbije mr Mlađan Dinkić G17+ do 2011; Verica Kalanović Verica Kalanović G17+ od 2011.
Potpredsednik Vlade Srbije dr Jovan Krkobabić PUPS
Ministarstvo spoljnih poslova mr Vuk Jeremić DS
Ministarstvo odbrane Dragan Šutanovac DS
Ministarstvo finansija dr Diana Dragutinović DS do 2011; dr Mirko Cvetković DS od 2011.
Ministarstvo pravde Snežana Malović DS
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Saša Dragin DS do 2011; Dušan Petrović DS od 2011.
Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja mr Mlađan Dinkić G17+ do 2011; Nebojša Ćirić G17+ od 2011.
Ministarstvo rudarstva i energetike dr Petar Škundrić SPS do 2011, ministarstvo ukinuto
Ministarstvo za infrastrukturu Milutin Mrkonjić SPS do 2011; Ministarstvo za infrastrukturu i energetiku od 2011.
Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković DS do 2011; Ministarstvo državne uprave, lokalne samouprave i ljudskih i manjinskih prava od 2011.
Ministarstvo trgovine i usluga dr Slobodan Milosavljević DS do 2011, ministarstvo ukinuto
Ministarstvo prosvete dr Žarko Obradović SPS do 2011; Ministarstvo prosvete i nauke od 2011.
Ministarstvo za omladinu i sport Snežana Samardžić-Marković G17+ do 8. 2. 2012; Verica Kalanović Verica Kalanović G17+ vršilac dužnosti, od 8. 2. 2012.
Ministarstvo zdravlja prof. dr Tomica Milosavljević G17+ do 2011; Zoran Stanković G17+ od 2011.
Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo mr Jasna Matić G17+ do 2011, ministarstvo ukinuto
Ministarstvo rada i socijalne politike asim Ljajić SDP
Ministarstvo zaštite životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić DS do 2011; Ministarstvo zaštite životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja od 2011.
Ministarstvo kulture Nebojša Bradić G17+ do 2011; Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković G17+ od 2011.
Ministarstvo za Nacionalni investicioni plan mr Verica Kalanović G17+ do 2011.
Ministarstvo za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović DS
Ministarstvo vera prof. dr Bogoljub Šijaković do 2011, ministarstvo ukinuto
Ministarstvo dijaspore mr Srđan Srećković SPO do 2011; Ministarstvo dijaspore i vera od 2011.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić DS do 2011, ministarstvo ukinuto
Ministar bez portfelja dr Sulejman Ugljanin SDA Sandžaka
Generalni sekretar Vlade: Tamara Stojčević
Foto: RTS
Iz arhive Vikipedije
2007.
Na vanrednim izborima u januaru 2007, najviše mandata 81 osvojila je Srpska radikalna stranka, Demokratska stranka dobila je 64 poslanička mandata, a treća po snazi bila je koalicija Demokratska stranka Srbije-Nova Srbija sa 47 mesta. Poslaničke mandate dobile su i G17+, koalicija LDP−GSS−SDU−LSV, kao i pet izbornih lista nacionalnih manjina. Novi saziv konstituisan je 14. februara, verifikacijom poslaničkih mandata, a sednica je nastavljena 7. maja i 8. maja biranjem Tomislava Nikolića za predsednika Skupštine. Za njega su glasali poslanici SRS, DSS-NS i SPS. Međutim, posle formiranja nove skupštinske većine (DS-DSS-G 17 plus) i zahteva za njegovo razrešenje, Nikolić je 13. maja podneo ostavku na svoju funkciju. 15. maja, nova Vlada je stupila na dužnost imenovanjem Vojislava Koštunice za premijera.
2008.
Na izborima za skupštinu 25. juna 2008. poslanici liste Za evropsku Srbiju-Boris Tadić, u kojoj su bile DS-G17+-SDP-SPO-LSV-Srpska lista za Kosovo i Metohiju, dobili su 102 poslanička mandata. Srpska radikalna stranka dobila je 78 mesta, koalicija Demokratska stranka Srbije – Nova Srbija dobila je 30 mesta, koalicija SPS-PUPS-JS dobila je 20 mandata.
Poslanici liste Za evropsku Srbiju-Boris Tadić, poslanici koalicije SPS-PUPS-JS i poslanici manjina izabrali su Slavicu Đukić Dejanović za predsednicu Narodne skupštine.
2012.
Na izborima za skupštinu 6. maja 2012. lista Pokrenimo Srbiju – Tomislav Nikolić dobila je 73 poslanička mesta, lista Izbor za bolji život - Boris Tadić koja je dobila je 67 poslaničkih mesta, koalicija Ivica Dačić – SPS, PUPS, JS dobila je 44 poslanička mesta, a Demokratska stranka Srbije dobila je 21 mesto, Lista Čedomir Jovanović – Preokret dobila je 19 mesta, lista Ujedinjeni regioni Srbije – Mlađan Dinkić dobila je 16 mesta, Savez vojvođanskih Mađara dobio je 5 mesta. Nakon konstituisanja skupštine, 23. jula 2012. godine poslanici lista Pokrenimo Srbiju (73 mandata), SPS-PUPS-JS (44 mandata), Ujedinjeni regioni Srbije (16 mandata), Socijaldemokratska partija Srbije (9 mandata) i Stranka demokratske akcije Sandžaka (2 mandata) izglasali su Nebojšu Stefanovića za novog predsednika Narodne skupštine.
Iz arhive medija
Gde su i šta rade bivši srpski ministri finansija
Mirko Cvetković (2007 - 2008. i 2011 - 2012. godine)
Mirko Cvetković zvanično nije bio član Demokratske stranke dok je obavljao funkciju ministra finansija na predlog te stranke (Foto: Getty Images)
Veći deo karijere, obavlja posao konsultanta - osamdesetih godina 20. veka u Svetskoj banci, UNDP-ju, Ekonomskom institutu i kompaniji „CES Mekon".
Godine 2003. postaje direktor Agencije za privatizaciju i vodi je godinu dana, nakon čega se vraća poslu konsultanta.
U politiku se vraća na mesto ministra finansija u vladi Vojislava Koštunice, da bi ubrzo nasledio samog Koštunicu na mestu premijera.
Posle odlaska Diane Dragutinović iz vlade, uz premijerski posao, preuzima i resor finansija koji vodi sve do smene vlasti Demokratske stranke.
Od 2013. godine, ponovo je deo konsultantskog tima Svetske banke, sa zadacima koji ga često odvode u Belorusiju gde se bavi privatizacijom.
Aleksandar Miladinović Izvor: BBC na srpskom, 29. 5. 2018.