Monsanto je vodio tajni "fuzijski centar" iz kojeg je nadzirao i diskreditirao novinare i aktiviste koji su kritikovali ovu kontroverznu korporaciju, uključujući čuvenog kanadskog pevača Nila Јаnga.
Do ovog skandaloznog otkrića došao je britanski Gardijan pregledavajući tajnu arhivu. Ova kontroverzna američka agrohemijska korporacija, koju je u međuvremenu kupio nemački farmaceutski div Bajer, sastavila je i interni memorandum o Jangovoj muzici i aktivnostima na društvenim mrežama.
"Monsantov centar za fuziju i korporativni angažman" tako je sastavio detaljne grafove Jangovih aktivnosti na Tviteru. Young je inače 2015. objavio album slikovitog imena "The Monsanto Years" i kratki dokumentarac "Seeding Fear", izrazito kritične prema ovoj korporaciji.
Monsantov centar je, pored ostalog, "evaluirao stihove na albumu kako bi sastavio listu 20 i više potencijalnih tema kojima bi se on mogao baviti" i kreirao plan "proaktivne produkcije sadržaja i pripreme za odgovor", napisao je Monsantov zastupnik iste godine kada je ovaj angažirani album izašao. U jednom trenutku, saznaje se u dokumentima, Monsanto je razmatrao i tužbu protiv Janga.
Osim toga, Monsantov centar je razvio čitavu strategiju kako bi se obračunao sa bivšom novinarkom Rojtersa Keri Gilam, koja je istraživala Monsantov herbicid raundap na bazi glifosata i njegovu moguću povezanost sa rakom.
Simptomatično je, kako piše Gardijan, da je "obaveštajna fuzija" termin kojim se koriste FBI i druge obaveštajne i antiterorističke službe.
Monsanto organizovao hajku na knjigu Rojtersove novinarke o glifosatu i raku
Dokumenti, uglavnom izrađeni od 2015. do 2017. godine, pokazuju da je Monsanto planirao niz akcija kojima je napadao knjigu Keri Gilam "Whitewash: The Story of a Weed Killer, Cancer and the Corruption of Science" pre nego što je ona uopšte objavljena. To je uključivalo uputstva industrijskim i farmerskim potrošačima o tome kako da pišu negativne recenzije knjige.
A čim je knjiga objavljena, tvrdi Gilam, na Amazonu je dobila hrpu negativnih recenzija, često sa identičnim argumentima. "Govorili su grozne stvari o meni. Bilo je vrlo uznemirujuće znati da je to lažno i da je industrija to proizvela (recenzije). Ali ne znam znaju li to i drugi ljudi", komentarisala je ova novinarka.
Bajerov predstavnik na ove optužbe je odgovorio Gardijanu da je Monsanto samo hteo da "osigura pošten, tačan i naučno utemeljen dijalog" u reakciji na "objavu knjige koju je napisala osoba koja je česta kritičarka pesticida i GMO".
Nadalje, Monsanto je platio Guglu da promoviše rezultate pretraživanja za upis "Monsanto Glyphosate Carey Gillam" koji kritikuje rad ove novinarke. Sarađivao je i sa stručnjacima za optimizaciju pretraživača (SEO) kako bi bolje širio svoje onlajn napade na Gilam. Monsantovo PR osoblje takođe je interno diskutovalo o tome kako da vrši kontinuirani pritisak na njene urednike u Rojtersu, po mogućstvu tako da "ona bude premeštena" na druge teme.
- Uvek sam znala da se Monsantu ne sviđa moj rad i da vrši pritisak na urednike da me ućutkaju. Ali nikad nisam zamišljala da će milijarderska kompanija zaista da potroši toliko vremena i novca na mene. To je zapanjujuće, zaključuje Gilam.
"Videli su nas kao pretnju"
- Videli su nas kao pretnju. Sprovodili su nekakav obaveštajni nadzor nad nama, a dalje od toga ne znamo, kaže suosnivač neprofitne organizacije US Right to Know (USRTK) Geri Raskin. Gilam je takođe direktor istraživanja u ovoj organizaciji.
- Postaje zabrinjavajuće kada vidite da korporacije troše svoj novac na istraživanje ljudi koji praktikuju svoje pravo iz prvog amandmana (na slobodu govora), kaže Dejv Mas, viši istraživač u Electronic Frontier Foundationu.
Posebno je simptomatično što su Monsantovi službenici u više navrata izražavali zabrinutost da će da procure dokumenti o njihovoj finansijskoj povezanosti sa određenim naučnicima jer bi to moglo da posluži kao potvrda da "prikrivaju istraživanja sa nepovoljnim rezultatima" - tačnije rezultatima prema kojima Monsantovi proizvodi uzrokuju rak ili imaju druge opasne zdravstvene posledice.
Advokat obolelog: Monsanto se borio protiv nezavisnih naučnnih istraživača
- Monsanto je specifično činio sve što može kako bi maltretirao i borio se protiv nezavisnih naučnih istraživača. Oni su se borili protiv nauke, rekao je na tom suđenju Džonsonov advokat Brent Vizner.
Bračni par Alv i Albert Piliod iz Kalifornije takođe je dobio odštetu od čak dve milijarde dolara jer im je dijagnostikovan rak, isti kao i Džonsonu, ne-Hodgkinov limfom, nakon što su koristili raundap više od tri decenije.
- Porota je imala uvid u interne dokumente firme koji pokazuju da Monsanto od prvog dana uopšte nije zanimalo da li je raundap siguran", kazao je njihov advokat Brent Vizner. Bajer je, kao vlasnik Monsanta, nazvao odluku "preteranom i neopravdanom", naglašavajući da su istraživanja sprovođena više decenija pokazala da su glifosat i raundap sigurni za ljudsku upotrebu. U ovom suđenju su advokati, kako tvrde, predočili poroti "planinu dokaza koja pokazuje da je Monsanto manipulisao naukom, medijima i regulatornim agencijama u svoju korist".
Vizner čak tvrdi da su među tim dokazima bili SMS-ovi, kao i i-mejlovi koje su razmenjivali predstavnici Monsanta i agencije EPA. Monsanto, pak, negira da je na bilo koji način podmićivao službenike te agencije.
U tajnim dokumentima jedan Monsantov predstavnik, međutim, tvrdi da kompanija nije htela da plaća stručnjake, ali "priznaje da ekspertima treba kompenzovati vreme koje su uložili u pisanje odgovora za spoljnju saradnju".
U svakom slučaju, Bajer sada čeka još više od 13.400 tužbi u SAD zbog navodne kancerogenosti Monsantovog herbicida raundapa, a otkriveni dokumenti ojačaće argumente tužiocima.
- Ovo pokazuje zloupotrebu moći koju su stekli tako velikom prodajom. Imaju toliko novca i toliko toga što žele da zaštite, zaključuje Majkl Baum, jedan od advokata žrtava koje tuže Monsanto, odnosno Bajer.
Komentara: 0