GMO soja gajena na parcelama u vlasništvu Rio Tinta - Fitosanitarna inspekcija potvrdila udruženju PRVI PRVI NA SKALI

GMO soja gajena na parcelama u vlasništvu Rio Tinta - Fitosanitarna inspekcija potvrdila udruženju PRVI PRVI NA SKALI

Paralelno sa pljuštanjem saopštenja Rio Tinta u medijima proteklih mesec dana - kojima se nešto demantuje ili se nekome tek protivreči, na zvaničnom sajtu "Rio Tinto Srbija" u odeljcima Saopštenja za javnost i Vesti - totalni muk, od 24. jula do danas. Poslednja "vest" je iz avgusta 2023. (snimak TV-gostovanja saradnika Rio Tinta), a poslednje saopštenje je od navedenog dana i nosi naslov: Saopštenje o izvršenoj fitosanitarnoj inspekciji.

Rio Tinto potvrdio fitosanitarnu kontrolu

Rio Tinto je tada saopštio da je "kompanija Rio Sava u sklopu Programa podrške lokalnoj zajednici bivšim vlasnicima otkupljenog zemljišta u zakup bez nadoknade dala deo parcela koje se nalaze u vlasništvu kompanije. Ta odluka doneta je kako bi se lokalnoj zajednici omogućilo korišćenje tih parcela u svrhu poljoprivredne proizvodnje".

Ovaj svetski rudarski gigant u nastavku saopštava: "Budući da su nadležne institucije Republike Srbije ustanovile da četiri zakupca nisu obavljala poljoprivrednu delatnost u skladu sa zakonima Republike Srbije, kompanija Rio Sava je odlučila da sa tim licima jednostrano raskine ugovore o zakupu".

Rio Tinto je dodao da "u postupku inspekcijskog nadzora nije utvrđena odgovornost kompanije kao vlasnika zemljišta, s obzirom da odgovornost za vršenje poljoprivredne aktivnosti leži na strani zakupaca koji su bili korisnici zemljišta".

Na kraju saopštenja piše: "Kompanija će nastaviti da podržava lokalnu zajednicu, ali neće tolerisati bilo kakva odstupanja od propisa Republike Srbije. Nakon što usevi na pomenutim parcelama budu uklonjeni, o tome ćemo obavestiti nadležne inspekcijske službe. Kao i do sada, kompanija će uvek blagovremeno reagovati na bilo kakve upite inspekcijskih organa".

Ono što Rio Tinto prećutkuje, kao i 2022, jeste da je i ove godine reč o gajenju genetički modifikovane (GMO) soje na parcelama u njegovom vlasništvu. To gajenje je zabranjeno Zakonom o GMO, važećim od 2009. godine, u čijem Članu 2 izričito piše: "Nijedan modifikovan živi organizam kao ni proizvod od genetički modifikovanog organizma ne može da se stavi u promet, odnosno gaji u komercijalne svrhe na teritoriji Republike Srbije".

Pre dve godine, 29. aprila, Rio Tinto je objavio da su meštani "ukazali na navodne aktivnosti pojedinih zakupaca i sadnju određenih neodobrenih sorti na parcelama u vlasništvu kompanije".

To "neodobreno" je - GMO. Zašto se ne naziva imenom kultura čiji uzgoj, kao i promet, nije zakonit u Srbiji, zna samo PR služba Rio Tinta.

ARHIVA PPNS, 2022. RIO TINTO "BRANI" SRBIJU OD GMO?

Rio Tinto ’brani’ Srbiju od GMO?
Prijava sa osnovanom sumnjom

Udruženje PRVI PRVI NA SKALI dostavilo je 3. jula prijavu Fitosanitarnoj inspekciji Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede u kojoj je navedena sumnja u nezakonit uzgoj GMO soje na više parcela sa teritorije Loznice. Shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, od Fitosanitarne inspekcije smo zahtevali odgovore na pitanja:
  1. Šta će preduzeti po ovoj prijavi?
  2. Da li su ove parcele bile već prijavljivane po istom osnovu - uzgoj GM soje?
  3. Ukoliko su već prijavljivane, da navede kada sve i šta je preduzeto po prijavi?

Zahtev se odnosiо na informaciju za koju se, prema predmetnom Zakonu, "može pretpostaviti da je od značaja za ugrožavanje ili zaštitu zdravlja stanovništva ili životne sredine", pa je organ vlasti morao da nas obavesti o "posedovanju informacije", da nam "stavi na uvid dokument koji sadrži potpunu i tačnu traženu informaciju", odnosno da nam "izda kopiju tog dokumenta najkasnije u roku od 48 sati od prijema zahteva".

U tom roku je izostao odgovor organa vlasti. Zato smo u skladu sa zakonom uputili žalbu Povereniku za informacije od javnog značaja, uz molbu da nam omogući pristup informacijama.

Čekajući postupanje Poverenika, obezbedili smo fotografije koje potvrđuju da je Fitosanitarna inspekcija 8. jula kontrolisala prijavljene parcele i da je svaka testirana tzv. brzim trakama "reveal-cp4-round-up-ready"


ARHIVA PPNS, 2024. GMO SOJA PRONAĐENA NA PARCELAMA U VLASNIŠTVU RIO TINTA, OPET?

GMO soja pronađena na parcelama u vlasništvu Rio Tinta, opet?
Tačnost ovakvog testa je do jednog zrna na hiljadu. Taj pozitivan poljski test je kvalitativan, nakon čega se sporna kultura, u ovom slučaju GMO soja, detaljno prati kvantitativnim "pi-si-ar" testom - saznali smo ranije od naših stručnih saradnika

Pre sedam godina, genetičar Miodrag Dimitrijević, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, posredstvom portala PRVI PRVI NA SKALI  se osvrnuo na nezakonito gajenje soje u Srbiji. Tom prilikom dostavljeni su nam i naučni radovi koji se bave problemima koje mogu da nose genetički modifikovane kulture. Detaljnije: SAMO IZOLOVANA GM SOJA JE BEZBEDNA.

Samo izolovana GM soja je bezbedna
Ministarstvo potvrdilo prisustvo GMO soje

Uprava za zaštitu bilja pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede potvrdila nam je u međuvremenu da je postupila po našoj prijavi o zakonom zabranjenom uzgoju GMO soje i izvršila inspekcijski nadzor navedenih parcela, kao i da su "uzeti uzorci biljaka koji su ispitani u akreditovanoj laboratoriji".

Potvrđeno je takođe da je "laboratorijskom analizom detektovano da se radi o prisustvu genetičke modifikacije predmetnih biljaka".

"Nakon dobijanja laboratorijskih izveštaja fitosanitarna inspekcija Uprave za zaštitu bilja preduzela je zakonom propisane mere, i to na način što je pokrenut prekršajni postupak protiv svih učinilaca u predmetnom postupku", piše na kraju dopisa Uprave koji smo dobili sa potpisom direktora Nebojše Milosavljevića.

Ponovićemo, Inspekcija je navela da su svi učinoci bili u prekršajnom postupku.

Slovo Zakona o GMO

Zakon o GMO predviđa postupanje sa otpadom, kao i odgovornost za štetu, Članom 30:

"Stvaralac, korisnik ili njihov ovlašćen zastupnik u Republici Srbiji dužan je da otpad koji sadrži, sastoji se ili je dobijen od GMO, kao i otpad koji je nastao upotrebom GMO uništi uz prisustvo ovlašćenog lica tako da GMO više ne bude sposoban za razmnožavanje i prenos genetičkog materijala na druge organizme.

U zakonu su i kaznene odredbe za počinjeno krivično delo, pa tako u Članu 45 piše:

"Ko protivno odredbama ovog zakona započne da upotrebljava GMO i proizvod od GMO u zatvorenim sistemima, namerno uvodi u životnu sredinu, stavlja u promet, gaji u komercijalne svrhe ili odlaže u životnu sredinu i time prouzrokuje štetne posledice po zdravlje ljudi i životnu sredinu, kazniće se za krivično delo zatvorom do tri godine.

GMO i proizvod od GMO iz stava 1. ovog člana oduzeće se i uništiti o trošku lica koje je izvršilo krivično delo".

O privrednom prestupu u Članu 46 je navedeno:

"Novčanom kaznom od 500.000 do 3.000.000 dinara kazniće se za privredni prestup pravno lice ako započne da upotrebljava GMO i proizvod od GMO u zatvorenim sistemima, namerno uvodi u životnu sredinu, stavi u promet ili gaji u komercijalne svrhe, a nije dobilo odobrenje Ministarstva (član 9).

Za privredni prestup iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 200.000 dinara i odgovorno lice u pravnom licu.

Za radnje iz stava 1. ovog člana, pored novčane kazne, može se izreći i zaštitna mera zabrane pravnom licu da se bavi određenom privrednom delatnošću, odnosno zaštitna mera zabrane odgovornom licu u pravnom licu da vrši određene dužnosti u trajanju od šest meseci do sedam godina".

Zakon se odnosi i na prekršaje fizičkih lica, na šta se odnosi Član 49:

"Novčanom kaznom od 30.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice, ako:

  1. namerno uvodi u životnu sredinu, a nije dobilo odobrenje (član 9);
  2. se ne pridržava plana mera za slučaj incidenta (član 10);
  3. prilikom rukovanja, pakovanja i prevoza dokumentacija koja prati GMO i proizvod od GMO ne sadrži podatke iz člana 28. ovog zakona;
  4. ne uništava otpad koji sadrži, sastoji se ili je dobijen od GMO i otpad koji je nastao upotrebom GMO (član 30)".

ARHIVA PPNS ZAKON O GENETIČKI MODIFIKOVANIM ORGANIZMIMA

Zakon o genetički modifikovanim organizmima
Vlasništvo kontrolisanih parcela

U Geodetsko-katastarskom informacionom sistemu Gedetskog zavoda Srbije, kao vlasnici parcela koje je kontrolisala Fitosanitarna inspekcija, upisani su Rio Sava eksplorejšn - četiri parcele, Republika Srbija - dve parcele, kao i 11 fizičkih lica.

Rio Tinto na više načina kršio zakon

GMO nije jedini predmet kojim se Rio Tinto dovodi u vezu sa kršenjem zakona Republike Srbije.

Podsećamo da se tokom TV-polemike advokata Sretena Đorđevića i glavne zastupnice ove kompanije Marijanti Babić 12. jula čulo da je rudarski gigant izbegavao obračun poreza na dodatnu vrednost u Srbiji. Kako je rečeno kroz TV-program, to je bio razlog da finansijska policija naloži Rio Tintu plaćanje neiskazanog, a tako i neobračunatog poreza koji je iznosio više desetina miliona dinara. Detaljno: RIO TINTO IZBEGAVAO OBRAČUN POREZA U SRBIJI - TRANSKRIPT POLEMIKE SRETENA ĐORĐEVIĆA I MARIJANTI BABIĆ.

Iz arhive PPNS: Srbija protiv GMO

U Srbiji je od 2009. godine na snazi pomenuti Zakon o genetički modifikovanim organizmima. Prethodni Zakon o GMO donet je 2001. godine, u SR Jugoslaviji.

Sem tog akta zakonodavne vlasti, i odbornici 136 od 169 gradova i opština na teritoriji Republike Srbije (bez Kosova i Metohije), od 2013. do 2016. godinu, usvojili su Deklaraciju protiv GMO na svojoj teritoriji. U tih 136 opština i gradova se nalazi više od:
  • 77,2% ukupne teritorije Srbije
  • 84,5% ukupnog stanovništva u 2014.
  • 75,3% poljoprivrednog zemljišta, 72,2% oranica, 80,4% livada i pašnjaka i 86,4% voćnjaka i vinograda - po Popisu 2012.
Loznica je ostala u manjini, nije se našla među lokalnim samouprava sa usvojenom Deklaracijom protiv GMO.

Zabranjivani i pokušaji uvoza GMO

Sem nezakonitog uzgoja GMO kultura, na teritoriji Srbije državni organi evidentirali su i brojne slučajeve nelegalnog prometa, uvoza.

Po Zakonu o GMO, u Srbiji je bilo zabranjeno oko četiri tone pošiljaka, ali je kontrolisano tek 47, u periodu od 2013. do 2017. godine, objavio je portal PRVI PRVI NA SKALI 2018. godine.

Po Zakonu o GMO, u Srbiji zabranjeno oko četiri tone pošiljaka, ali kontrolisano tek 4-7% od 2013. do 2017.
GMO soju pokušali su da uvezu Delta agrar, Rajfajzen agro, Mikros union i Trejding tim, objavili smo 2019. godine navode iz odgovora Uprave za zaštitu bilja pri Ministarstvu poljoprivrede.

GMO soju pokušali da uvezu Delta agrar, Rajfajzen agro, Mikros union i Trejding tim
Zbog kršenja istog zakona, pod zabranom uvoza i prometa bila su preduzeća Mikros union i Perutnina ptuj 2018. i 2019. GM soja gajena je na 178 hektara od 2012. do 2019. godine.

Zbog kršenja Zakona o GMO, pod zabranom uvoza i prometa bili Mikros union i Perutnina Ptuj 2018. i 2019; GM soja gajena na 178 hektara od 2012. do 2019. - saznaje PRVI PRVI NA SKALI
Pre pet godina, na naše pitanje o kontroli hrane za decu, Ministarstvo zdravlja je odgovorilo da se GMO ne kontroliše u osnovnim kontrolama na zdravstvenu ispravnost, već se kontroliše samo kada postoje indikacije, saznali smo uz posredovanje Poverenika za informacije od javnog značaja (linkovi vode do obimnijih članaka).

Ilustracije (levo): Pakistan Today; Chem Linked
Foto (desno): Prviprvinaskali.com, arhiva
D. M. M. - PPNS

*Preuzimanje sadržaja je dopušteno, uz navođenje izvora - PRVI PRVI NA SKALI, i postavljanje linka koji vodi do ove stranice

ARHIVA PPNS: PREDAVANJA O GMO

IZ ARHIVE PPNS INOVACIJE U PREHRAMBENOM SISTEMU: POLJOPRIVREDA KAO SEKTOR GLOBALNE INDUSTRIJSKE EKONOMIJE; GMO; ORGANSKA PROIZVODNJA - PROF. DR TATJANA BRANKOV

Inovacije u prehrambenom sistemu: Poljoprivreda kao sektor globalne industrijske ekonomije; GMO; Organska proizvodnja - prof. dr Tatjana Brankov
PREPORUKA PPNS

O GMO

  • Novi postupci genetičkog inženjeringa poput CRISPR/Cas9 kod namirnica
  • Pesticidi u zemljištu i u vodi - primer glifosat
  • Sedam pitanja i odgovora na temu genetički inženjering
  • Inovacije u prehrambenom sistemu: Poljoprivreda kao sektor globalne industrijske ekonomije; GMO; Organska proizvodnja - prof. dr Tatjana Brankov
  • Korporativno ozelenjavanje

Detaljno OVDE

KRAGUJEVAC BEZ GMO

  • Deset godina Deklaracije Kragujevac bez GMO - rezime projekta
  • GMO i Arhuska konvencija - Tinа Janjatović
  • GMO i zagađivanje životne sredine - doc. dr Duško Brković
  • Kragujevac bez GMO 2022 - rezime projekta
  • Kragujevac bez GMO 2021 - rezime projekta
  • Srbija bez GMO - dva zakona, 20 godina (rezime projekta)

Detaljno: OVDE 

GMO: SRBIJA

  • Prof. dr Tatjana Brankov: Moramo očuvati male proizvođače!
  • Ruralizator: Prof. dr Miladin Ševarlić
  • Izložba "Stare sorte Srbije" i Dan razmene semena u Botaničkoj bašti Jevremovac
  • Brnabić: Biotehnologija ključna za medicinu, poljoprivredu i prehrambenu industriju - biće među prioritetima nove vlade
  • Rio Tinto "brani" Srbiju od GMO?

Detaljno: OVDE

GMO: EVROPA

  • We Planet: EU da ublaži pravila o genetskoj modifikaciji; Poljoprivrednici u Nemačkoj: Za seosku i organsku poljoprivredu, bez GMO!
  • Da li je meso iz laboratorije budućnost?
  • Agroekološki pristup za zdravu ishranu: Raznovrsnost umesto jednolikosti
  • Francuska isplaćuje poljoprivrednike sa parkinsonovom bolešću povezanom sa upotrebom glifosata
  • Ni sumnje da glifosat utiče na nastanak karcinoma nisu bile dovoljne za zabranu u EU

Detaljno: OVDE

GMO: SVET

  • Trideset godina skepse prema GMO
  • Raundap (glifosat) predmet grupne tužbe u Australiji
  • IARC, SZO: Veštački zaslađivač aspartam verovatno kancerogen za ljude
  • GMO kukuruz povod za "rat" SAD i Meksika
  • Peru produžio moratorijum na GMO, do 2035: Biodiverzitet je naš identitet!

Detaljno: OVDE 

GMO: DOKUMENTI

  • Učešće javnosti u donošenju odluka u vezi sa GMO (RERI: Preporuke iz Mastrihta)
  • Ustav Republike Srbije
  • Vikiliks: Srbija - Novi zakon o GMO ne podleže STO, Vlada obećava da će ga izmeniti vremenom
  • Nacionalna strategija održivog razvoja - Vlada Srbije, 2008
  • Zakon o genetički modifikovanim organizmima
Detaljno: OVDE

GMO: VIDEO

  • Rastuća sumnja u GM useve
  • Grinpis: Opasnost od GM pšenice
  • In memoriam: Arpad Pustaji (1930-2021)
  • Argentinsko loše seme
  • Seme pobune
  • Vikiliks: Rat, laži i videotrake
  • Rat za seme
  • Svet po Monsantu

Detaljno: OVDE

ARHIVA PPNS: EKOLOGIJA  
PROMOCIJA ZBORNIKA SANU "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" U KRAGUJEVCU (AUDIO) PROF. IMRE KRIZMANIĆ: PROJEKAT JADAR - UTICAJ NA BIODIVERZITET  JAGOŠ RAIČEVIĆ: PROJEKAT JADAR - KONTROLA REGULATORNOG PROCESA I TROŠKOVI ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE
Promocija Zbornika SANU ’Projekat Jadar - šta je poznato?’ u Kragujevcu (AUDIO) Prof. Imre Krizmanić: Projekat Jadar - uticaj na biodiverzitet Jagoš Raičević: Projekat Jadar - kontrola regulatornog procesa i troškovi zaštite životne sredine
OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033 DEGRADACIJA PROSTORA U OKVIRU PROJEKTA JADAR - RATKO RISTIĆ, IVAN MALUŠEVIĆ, PETAR NEŠKOVIĆ, ANGELINA NOVAKOVIĆ, SINIŠA POLOVINA, VUKAŠIN MILČANOVIĆ "RUDARSKA INDUSTRIJA JE GLAVNI IZVOR ZAGAĐENJA ZEMLJIŠTA NA ZAPADNOM BALKANU" - ZAJEDNIČKI ISTRAŽIVAČKI CENTAR EVROPSKE KOMISIJE  
Osnovna istraživanja litijuma i sva primenjena geološka istraživanja nisu dozvoljena Programom zaštite životne sredine u Kragujevcu od 2023-2033 Degradacija prostora u okviru projekta Jadar - Ratko Ristić, Ivan Malušević, Petar Nešković, Angelina Novaković, Siniša Polovina, Vukašin Milčanović  ’Rudarska industrija je glavni izvor zagađenja zemljišta na Zapadnom Balkanu’ - Zajednički istraživački centar Evropske komisije


STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAMTREDS

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 1

  • Dragan
    25.08.2024

    IZVINITE JEL TO SADIO ZAKUPAC IMANJA OD RIO TINTO,PA ONDA OSUDITE TOG ZAKUPCA IMANJA,SVAĆIM SE BAVI NAŠ NAROD SAMO DA BJ DRUGI BIO KRIV, NEDAJTE VAŠE IMSNJE U ZAKUO GADURIJI OD LJUFI KOJI GLEDAJU NA SBAKI NAĆIN DA NAPRABE PODLU PREVARU.7

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/mali-vodeni-ekosistem-u-botanickoj-basti-realizovan-projekat-ug-svetli-horizonti.html http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html