Piptoporus betulinus (brezina guba)
Slika 7. Piptoporus betulinus (izvor: Vikipedija)
Ekstrakt gljive Piptoporus betulinus (Slika 7) koristi se više godina delotvorno u Poljskoj za lečenje raka želuca. U eksperimentu sa psima dokazano je da ekstrakt uspešno zaustavlja i rast karcinoma mlečne žlezde. Takođe se koristi i za lečenje melanoma. Aktivna antikancerogena materija u gljivi je betulin, odnosno dvovalentni alkohol iz grupe terpena. Ekstrakt P. betulinus ima takođe i antibakterijsko dejstvo na gram-negativne bakterije (Escherichia coli) i gram-pozitivne bakterije (Bacillus subtilis), što se pripisuje poliporenovoj kiselini A i B. Pored toga, za ovu gljivu je pronađeno i da se koristi kod upala, astme, za zaustavljanje krvarenja, za lečenje rana, za uklanjanje ožiljaka, kod stomačnih oboljenja, kod uraslih noktiju kao i za lečenje virusnog encefalitisa.
Auricularia auricula-judae (judino uvo)
Slika 8. Auricularia auricula-judae (izvor: Vikipedija)
Judino uvo (Slika 8) se od davnih vremena upotrebljava kao lek protiv upale očiju i protiv glavobolje (sušena plodonosna tela su potapana u vodu dok ne nabubre i dobiju želatinoznu konzistenciju). Plodonosna tela su korišćena i kao anti-hemoragičan faktor za lečenje crevnih oteklina, potkožnih podliva i hemoroida. Ova gljiva je veoma blagotvorna za krv, deluje kao antikoagulans pa sprečava razvoj tromboze i druga začepljenja krvnih sudova i na taj način smanjuje rizik od nastanka infarkta srca, ateroskleroze ili moždanog udara. Isto tako može biti od pomoći kod tzv. “vitrine bolesti” koja izaziva jake bolove usled slabe cirkulacije u nogama. Ova gljiva ima veliku prednost pred običnim medikamentima, pošto supstance koje sadrži ne dozvoljavaju da se nagomilavaju ostaci kolagena na venama, kako se inače ponašaju neki razređivači krvi. A. auricula-judae takođe reguliše nivo holesterola i triglicerida, dobra je za jačanje imuniteta, ima antibakterijsko i najverovatnije antitumorsko dejstvo jer se vezuje za slobodne radikale, a pretpostavlja se da deluje blagotvorno i kod dijabetesa. Osim toga, judino uvo se takođe upotrebljava i za snižavanje telesne temperature, zatim kao zaštita od radioaktivnog zračenja, a takođe i kao protivotrov kod trovanja pečurkama. Značajno je i njeno dejstvo na poboljšanje fizičke i mentalne aktivnosti.
Hericium erinaceus (Lavlja griva, resasti igličar)
Slika 9. Hericium erinaceus (izvor: Vikipedija)
Lavlja griva (Slika 9) je izuzetno efikasna u lečenju bolesti nervnog sistema (demencija, alzheimer, distrofija mišića, neuronske degeneracije, depresija, šizofrenija, autizam, retov sindrom) jer obnavlja oštećene neurone i podstiče njihov rast. Dokazano je da osim što obnavlja neurone, vrlo dobro obnavlja nervne ovojnice, te povećava mijelizaciju, popravlja provodljivost signala, što je bitno u lečenju Multipleks skleroze. Najnovija klinička ispitivanja pokazuju da se efikasno koristi i za lečenje čira želuca i dvanaestopalačnog creva, raka želuca, gastritisa. Osim toga, ova gljiva utiče na imuni sistem, reguliše holesterol, šećer, upale i oticanja.
Coprinus comatus (beli jarčić, velika đubrištarka)
Slika 10. Coprinus comatus (izvor: Vikipedija)
Coprinus comatus (Slika 10) reguliše nivo šećera u krvi i ima zaštitni efekat na Langerhansova ostrvca (ćelije pankreasa koje produkuju insulin). Naučno je dokazano da se hipoglikemijsko dejstvo C. comatus poboljšava njenim obogaćenjem vanadijumom. Kod osoba koje još nisu zavisne od primanja insulina postoji mogućnost zamene antidijabetika ovom gljivom (u potpunosti ili delimično), dok za insulin zavisne osobe još nema potpuno validnih podataka. Ipak, prema dosadašnjem iskustvu iz prakse, primećeno je poboljšanje kod obe kategorije dijabetičara. Ispitanici koji su bili na antidijabeticima u najvećem broju slučajeva su prestali sa njihovom primenom a vremenom su smanjili i unos gljive, dok su insulin zavisni dijabetičari u najvećem broju smanjili doze insulina.
Pleurotus ostreatus (bukovača)
Slika 11. Pleurotus ostreatus (izvor: Vikipedija)
Suva plodonosna tela i ekstrakti bukovače (Slika 11) mogu značajno redukovati nivoe triglicerida, ukupnog i lošeg holesterola a povećati nivo dobrog holesterola kod čoveka zahvaljujući aktivnom lovastatinu. Nakon 21 dana redovnog uzimanja 30 g suvih plodonosnih tela P. ostreatus kod 20 osoba starosti između 20 i 34 godine, zabeleženo je sniženje koncentracije triglicerida za 0.44 mmol/l, lošeg holesterola za 7.2 U/ml i ukupnog holesterola za 0.47 mmol/l. Međutim, brojnim studijama je pokazano da lovastatin nije prisutan u gajenim plodonosnim telima, kao i da se degraduje prilikom termičke obrade plodonosnih tela. Zbog toga se danas intenzivno radi na optimizaciji uslova kultivacije za njegovu sintezu. Bukovača je koristi i u lečenju anemija, u lečenju lumbaga, kod proširenih vena. Poseduje antibakterijska i antitumorska svojstva (naročito se pokazala kao efikasan inhibitor tumora dojke). Moguće je koristiti je i kao aktivnu masku za lice kod mladalačkih akni pošto deluje na cirkulaciju krvi, a ima i antibakterijska svojstva.
Calvatia gigantea (velika puhara), Lycoperdon perlatum (puh), Bovista nigrescens (crnkasta puhara), Astraeus hygrometricus (zvezdača)
Slika 12. Calvatia gigantea, Lycoperdon perlatum, Bovista nigrescens, Astraeus hygrometricus (izvor: Vikipedija)
U tradicionalnoj medicini mnogih zemalja upotrebljavaju se spore različitih vrsta puhara i zvezdača koje deluju antibakterijski i podstiču zgrušavanje krvi, pa se zato koriste za pokrivanje otvorenih rana u cilju zaustavljanja krvarenja i bržeg zarastanja rana.
U poslednjoj objavi serijala: Kombuha
Autor: prof. dr Marijana Kosanić
Obradio: Dejan Milošević
UPOZNAJ PRIRODU DA BI JE VIŠE VOLEO
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0