Tanini ili štavske materije su polifenolna, bezazotna, složena i raznovrsna jedinjenja biljnog porekla; nisu toksični, oporog su ukusa i u vodi rastvorljivi.
Tanini imaju tu sposobnost da stežu površinu sluzokože i povređene kože; deluju antidijarojično – doprinose postepenom mehaničkom odstranjenju klica iz crevne sluzokože, zbog čega se ove opore droge vekovima koriste za ublažavanje i lečenje bacilarne dizenterije; imaju i slaba anestetična svojstva i time ublažavaju bolove u organima za varenje: deluju i hemostatično, jer izazivaju sužavanje krvnih sudova i stvaraju čep od zgrušane belančevine krvnog seruma; takođe imaju i redukciona svojstva, zbog čega deluju kao antioksidansi.
Jedna od izuzetno lekovitih i korisnih biljaka koja sadrži tanine
Urtica dioica L. (fam Urticaceae) – kopriva
U germanskoj mitoligiji, kopriva je bila simbol boga munje. Prema narodnom verovanju, munja nika neće udariti u koprivu, i od toga polazi i poslovica „Neće grom u koprive“.
Kopriva je višegodišnja zeljasta biljka koja može da naraste do 2m visine. Podzemno stablo (rizom) je dugo, granato. Listovi su, prosti, jajasti, po obodu testerasti. Stablo i listovi su prekriveni brojnim žarnim dlakama čiji se vrh na dodir lomi i iz njih se izliva sok na kožu, koji žari. Po tome je rod dobio ime Urtica - od latinske reči urere što znači žariti. Cvetne grančice nose ili muške (na muškoj biljci) ili ženske cvetove; po tome je vrsta dobila ime jer dioica znači dvodoma. Cveta od juna do oktobra. Plod je malen jednosemeni oraščić i naravno ima ga samo na ženskoj biljci.
Raste na zemljištu koje je bogato azotom (nitrofilna biljka).
Kopriva: u januaru; u aprilu; u julu
Ženski cvetovi; muški cvetovi; seme; žarne dlake
Lekoviti delovi biljke su rizom, koren, list i seme. Rizom se sakuplja u jesen i rano proleće, listovi od maja do cvetanja, a seme u avgustu-septembru.
Sadrži
Pored tanina, kopriva sadrži velike količine: vitamina C, A, K, minerala: gvožđa, natrijuma, kalijuma, magnezijuma..: silicijumove kiseline, galusovu kiselinu, enzima sekretina, kvercetin...
Upotreba
Koristi se najčešće kao čaj i tinktura:
- kod anemije i utiče na porast crvenih krvnih zrnaca,
- ima diuretski efekat, pomaže kod bolesti urinarnog sistema (upala bubrega i mokraćnih kanala, kamen u bubregu, uvećane prostate),
- omogućava pojačano izlučivanje mokraćne kiseline, pa se koristi kod gihta,
- pomaže kod zaustavljanja krvarenja (čir na želudcu i duodenumu, pojačano menstrualno krvarenje, hemoroidi),
- deluje analgetski (protiv bolova) pa se savetuje kod bolova u kičmi i zglobovima,
- zbog antibakterijskog i antivirusnog dejstva koristi se kod različitih upalnih procesa,
- jedan je od najboljih čuvara funkcije jetre,
- svojim uticajem na gušteraču pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi,
- zahvaljujući prisustvu kvercetina, kopriva stabiliše mastocite (ćelije odgovorne za alergijske simptome) i sprečava oslobađanje histamina kod alergijskih reakcija.
Kopriva se može koristiti tokom cele godine. Mladi listovi mogu se koristiti u ishrani - kao salata ili dodatak čorbama, pitama. Bogati su vitaminom C (oko 140 mg), karotinom, gvožđem, fosforom, kalcijumom.
Pomaže oporavku organizma posle zime kada može da se javi prolećna iscrpljenost, zamor. S obzirom da smanjuje alergijske reakcije, takođe je treba koristiti od januara-februara jer u zavisnosti od vremenskih uslova tada dolazi do cvetanja alergenih biljaka kao što je npr. leska.
Nekada se stablo koprive koristilo za dobijanje kanapa, grubih tkanina, mreža.
Literatura
Sarić, M. (1989):Lekovite biljke Srbije, SANU, Beograd.
Josifović M. i sar. (1974): FLORA SR SRBIJE, I-IX, SANU, Beograd.
Autor: prof. dr Gorica Đelić
Obradio: Dejan Milošević
UPOZNAJ PRIRODU DA BI JE VIŠE VOLEO
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0