Završna objava serijala od osam ekolumni
Kombuha (Slika 1) predstavlja tradicionalni napitak poreklom iz istočne Azije koji se dobija fermentacijom crnog ili zelenog čaja zaslađenog saharozom u najvećem broju slučajeva, mada se kao izvor ugljenika može primeniti i neki drugi šećer. Obzirom da je u narodu poznata kao čajna gljiva, treba razjasniti da ne predstavlja gljivu u pravom smislu te reči, nego simbiozu različitih vrsta bakterija sirćetnog vrenja (rodova Acetobacter i Gluconobacter) i autohtonih vrsta kvasaca (rodova Saccharomyces, Zygosaccharomyces, Saccharomycodes, Torulaspora i dr). Uloga kvasaca u ovoj zajednici je da enzimom invertazom hidrolizuju saharozu u glukozu i fruktozu u podlozi za kultivaciju čajne gljive i tako je učine dostupnom bakterijama sirćetnog vrenja a nastali etanol bakterije sirćetnog vrenja enzimski oksiduju u sirćetnu kiselinu. Glukoza i fruktoza se metabolišu u ćelijama bakterije sirćetnog vrenja pri čemu se sintetiše niz biološki veoma vrednih jedinjenja. Karakterističan produkt fiziološke aktivnosti čajne gljive je celuloza koja se u vidu „plašta“ (Slika 2) formira po površini tečnosti za kultivaciju, na kojoj je održava ugljendioksid nastao fermentativnom aktivnošću kvasaca.
Fermetacija traje 7-10 dana pod aerobnim uslovima, a inokulacija se dešava na taj način što se već fermentisani napitak meša sa crnim čajem zaslađenim saharozom u odnosu 10:90 (V/V) ili se u čaj dodaje "celulozni plašt".
Kombuha napitak; "Celulozni plašt" formiran na površini (izvor: Vikipedija)
Fermentisani napitak je složenog hemijskog sastava. U njemu se nalaze pomenute vrste bakterija sirćetnog vrenja i kvasaca, nefermentisani ugljeni hidrati, supstance ekstrahovane iz čaja i supstance dobijene metaboličkom aktivnošću čajne gljive. Usled visokog sadržaja sirćetne kiseline, napitak je kiselog ukusa i umereno gaziran. Pored sirćetne, prisutne su i druge organske kiseline: glukonska, vinska, ćilibarna, jabučna, limunska, oksalna, malonska. Postoji neslaganje kod istraživača o prisustvu glukuronske kiseline, što je posledica nedovoljno dobrih analitičkih pristupa. Sadržaj etanola u fermentisanom napitku ne prelazi 1%. Identifikovani su i vitamini (B1, B2, B6, B12, C), enzimi (invertaza, amilaza, katalaza) i komponente ekstrahovane iz crnog čaja (katehini, teaflavini, flavonoli).
Kombuhi se tradicionalno pripisuju brojni terapeutski efekti (neki potiču od sastojaka čaja, a neki od jedinjenja koja nastaju metaboličkom aktivnošću čajne gljive):
- Poboljšava imunitet i probavu
- Potpomaže gubitak suvišnih kilograma
- Smanjuje bolove u zglobovima
- Pozitivno deluje kod arterioskleroze
- Daje koži prirodan sjaj, zateže je i podmlađuje, pozitivno deluje kod psorijaze
- Normalizuje krvni pritisak
- Pozitivno deluje na nivo holesterola u krvi, nivo šećera u krvi i trigliceride
- Pozitivno deluje na nervni sistem
- Ima jaka antimirobna svojstva
- Ima antioksidativna svojstva
- Ispoljava antikancerogena svojstva
- Revitalizuje kosu s obzirom da je bogata vitaminom B
- Poboljšava cirkulaciju
- Ima detoksikaciona svojstva
- Preporučuje se pušačima jer čisti pluća i izbacuje sekret iz disajnih puteva
- Odlična je prevencija katarakte
UPOZNAJ PRIRODU DA BI JE VIŠE VOLEO
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0