Završna objava serijala od osam ekolumni
Mnoge biljke u sebi sadrže isparljive mirišljave komponente, takozvana eterična (etarska) ulja. Ona mogu da deluju kao sedativi (valerijana...), ekspektoransi (timijan...), diuretik (peršun...), za inhalaciju (eukaliptus, nana..), gorki aromatici (pelin...), karminativi (za oslobađanje gasova - nana...).
Mentha piperita L. (fam Lamiaceae) - nana, metvica
Prema narodnom verovanju nana je simbol mira, plodnosti, izobilja i dugovečnosti.
Višegodišnja, zeljasta biljka koja može da poraste do 100cm. Ima podzemno stablo (rizom) od koga polazi nadzemno stablo koje je četvrtasto na preseku i pri osnovi se grana. Listovi su naspramni, jajasto izduženi, na vrhu zašiljeni. Po ivici listovi su nejednako nazubljeni, tamno zelene boje. Cvetovi sitni, grupisani cvasti u pršljenove na gornjem delu stabljike. Plod oraščić, jajolik do 0,75mm dužine, tamno mrke boje.
Nana je aromatičnog i prijatno mirisa, koji potiče prvenstvno od eteričnog ulja.
U lekovite svrhe koristi se list. List sadrži velike količine eteričnog ulja, kalijuma, kalcijuma, gvožđa, magnezijuma, mangana, vitamina C, E, K, B6, A; tanina, fenola flavonoida, betakarotena. Eterično ulje nane odlikuje se visokim sadržajem mentola i mentona.
Osnov lekovitosti ove biljke prvenstveno je mentol.
Nana:
- deluje kao analgetik - smanjuje bol - otuda se koristi kao lokalni anestetik, za opuštanje mišića;
- izaziva osećaj hlađenja pa je čest sastojak antireumatskih krema;
- doprinosi otklanjanju lošeg zadaha iz usta i bolesti desni - pa se preporučuje žvakanje svežih listova a i koristi se za proizvodnju pasti za zube;
- utiče na smanjenje nervne napetosti, nesanice - otuda je nana simol prijatnih i jasnih snova;
- povoljno deluje na organe za varenje: aktivira digestivne enzime, otklanja nadutost, grčeve, otklanja probleme sindroma nervoznih creva, normalizuje rad jetre i žuči;
- sadrži rozmarinsku kiselinu za koju su brojne studije dokazale da ublažava simptome sezonske alergije i astme;
- inhalacijom čaja ili etarskog ulja olakšavaju se tegobe kod zapušenih sinusa, glavobolje.
List se uglavnom koristi u obliku čaja (infuz). Aktivni sastojci su nestabilni pa se listovi ne kuvaju već samo prelivaju proključalom vodom. U svežem obliku list se koristi u kulinarstvu, ali i za dobijanje osvežavajućeg pića.
Etarsko ulje nane je značajan sastojak velikog broja lekova, krema za inhalaciju, kupki, obloga i ulja za masažu, pastila za grlo, parfema, pasta za zube, slatkiša, sladoleda, cigareta, alkoholnih i osvežavajućih pića.
Nanu možete i da gajite u bašti ili u sakciji jer nije mnogo zahtevna. Ona se razmnožava pomoću semena, ali i vegetativno (delovima rizoma).
Literatura:
Josifović M. i sar. (1974): FLORA SR SRBIJE, I-IX, SANU, Beograd.
Perišić, M., Petković, B., Belojević, G., Hristos, A (2011) Začini – čarobna hrana, Elit-Medica -Kaligraf.
Spelmen, K (2008) Florografija -jezik cveća -mitovi i legende iz celog sveta, Editorial La Oveja Negra Lida, Bogota Colombia.
Sarić, M. (1989):Lekovite biljke Srbije, SANU, Beograd.
Autor: prof. dr Gorica Đelić
Obradio: Dejan Milošević
UPOZNAJ PRIRODU DA BI JE VIŠE VOLEO
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0